• Хотинські вісті

25 років тому ввели гривню в Україні


Фото з офіційної сторінки Нацбанку.

Рівно 25 років тому, 2 вересня 1996 року, народилася сучасна національна валюта – гривня. Ось уже чверть століття гривня – це не тільки грошова одиниця, а й символ нашої держави.


Сьогодні у столиці відкрився "Музей гривні просто неба", створений Національним банком разом за сприяння Президента в межах святкування 30 років Незалежності України. Упродовж цього місяця гіди "Музею грошей" Національного банку проводитимуть безкоштовні екскурсії та квести для відвідувачів.


Як вводили гривню на Хотинщині

(Як про це писали «Хотинські вісті» 25 років тому)


Вводять гривню: чи станемо заможнішими?

Подія, навколо якої поширювалося стільки чуток і розмов, відколи наша держава здобула самостійність, нарешті відбулася – 2 вересня вводиться повноцінна національна валюта – гривня.


Оприлюднений порядок обміну карбованців на гривню за курсом 1:100000 має на меті переконати пересічних громадян, що ця реформа є прозорою, відкритою, чесною, не конфіскаційною, а у ході її здійснення не постраждає ніхто.


Звістка про грошову реформу та введення в обіг гривні викликала подвійне відчуття. З одного боку – нарешті! Самостійна держава має і повинна мати власні гроші. З іншого – у мозку нуртують думки: а чи зверхники все як слід прорахували, зважили, оцінили, передбачили, щоб гривню не спіткала доля купона?


Розмірковуючи над складними і неоднозначними процесами у суспільному житті України, сподіваємося, що прихід гривні врешті-решт спиратиметься на зважену і ефективну політику з реформування виробництва, кредитно-фінансової сфери.


Були мільйонерами – отримуємо гривні

Хроніка грошової реформи

День перший. Почали обслуговувати відвідувачів обмінні пункти у відділеннях Агропромбанку і Ощадного банку, в операційному залі райвузла поштового зв‘язку. До їх відкриття ніякого скупчення народу не помічено. Ніхто не провів безсонної ночі – всі відпочивали вдома, за винятком банківських працівників, котрі завершували останні приготування.


Районне відділення Ощадбанку. 9:30 год. Прийом карбованців і видачу гривень веде один працівник. У черзі 10 чоловік. Відвідувача обслуговують у середньому 20–40 хв у залежності від суми, яку обмінює.


Районне відділення Агропромбанку. 10:00 год. Чекають 8 чоловік. Громадянин, котрий щойно отримав нові купюри, розповідає, що чекав 20 хв, бо перед ним одна особа обмінювала значну суму.


Райвузол поштового зв‘­яз­ку. 11:00 год. Обслуговує одна людина. У черзі десь зо два десятка чоловік.


– Допоки дісталася з «хвоста» черги, минула година, – каже новоспечена власниця національної валюти України.


Одна із жінок середнього віку з розпачем зауважила, що, на свій клопіт, забула вдома пенсійне посвідчення, то їй відмовили в обміні. Врешті-решт молоду за зовнішністю пенсіонерку обслужили.


Загалом у місті 2 вересня обмін грошей відбувався спокійно. Розпочалася ця робота і в селах району.


При готівкових розрахунках гривня практично ще не використовувалася. І це зрозуміло, бо мало хто її мав. Розраховувалися карбованцями.


Як повідомили у правлінні райспоживспілки, виторг за 1 вересня здали у банк, аби не перевищувати ліміти у касах. Отримані 2 вересня кошти обміняють на гривні. А от чи вистачить їх при розрахунках наступного дня – побачимо.


У Хотині поблизу банківських установ помітне скупчення немісцевих легковиків, власники яких приїхали за гривнями. Чому не обміняли у селах? Однозначної відповіді немає. Можливо, не хотіли здійснювати обмін у присутності односільчан?


Враження дня: з обмінного пункту виходить літній чоловік, в одній руці затиснувши тонесенький стосик з гривнями. На простягнутій долоні іншої – з десяток жовтих і сріблястих монет: – Слава Богу! От тільки б не гірше!31 views0 comments