• Хотинські вісті

100 років системі РАЦС: тут бережуть минуле і творять сучасне


У Хотинському відділі РАЦС завжди людно:

щасливі закохані поспішають на церемонію одруження, радісні батьки реєструють новонароджених малюків, з болем утрати рідні померлих чекають на свідоцтво про їхню смерть, а ті, що втратили кохання, вимагають якнайшвидшого розірвання шлюбу.

"Що б не відбувалося в нашому житті, ми завжди повинні залишатися толерантними, виглядати святково і бути в гарному настрої".

– Працівники відділу завжди у вирі подій людських доль, – розповідає начальник Хотинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Чернівецькій області Світлана Кушнір. – Інколи це зовсім не просто, але намагаємося залишатися максимально толерантними і спокійними. Що б не відбувалося в нашому житті, ми завжди повинні виглядати святково і бути в гарному настрої. Цього навчала своїх наступників і Зіна Тимофіївна Микитюк, котра пропрацювала на посаді начальника РАЦСу понад три десятки літ.Не лише церемонії одруження, а й рутинна робота з документами

...Щоразу як тільки в зал заходять молодята, голос Світлани Віталіївни тут же змінюється: стає виразним і урочистим. І незважаючи на те, що давно завчені фрази за майже двадцятирічний стаж роботи вона повторювала тисячі разів, до кожної пари звертається з теплом та щирістю, бо ж для наречених – це важливий момент у житті.


Щоправда, трудове життя співробітників палацу – це не тільки церемонії, але і постійна робота з документами. Нам показали приховані від очей відвідувачів кабінети, в яких зберігаються архіви відділу РАЦС – сотні журналів з відомостями про укладення шлюбів та інформацією про новонароджених ще з 1943 року. Давніші документи передають в обласний архівний фонд.


Колись такі записи вели священики

Загалом історія створення органів РАЦС сягає у глибину віків. До 1917 року всі записи про народження, шлюб та померлих вели священики в спеціальних метричних книгах, що зберігалися в ризниці при церквах. Історія ж сучасних відділів державної реєстрації актів цивільного стану України починається з 20 лютого 1919 року, коли Рада народних комісарів УРСР прийняла декрет «Про цивільний шлюб, реєстрацію дітей та ведення книг актів стану». Перші РАЦСи створювались при волосних, міських та районних органах управління. З 2012 року вони стали структурними підрозділами реєстраційних служб управлінь юстиції.


Нині здійснюють сім видів реєстрації

– За столітню історію структура органів РАЦС неодноразово змінювалась. Нині здійснюємо сім видів реєстрації як в паперовому, так і в електронному вигляді: народження і смерть, укладання та розірвання шлюбу, зміна імені та встановлення батьківства, а також удочеріння та усиновлення, видача та відновлення ключових громадянських документів. Цим займаються досвідчені спеціалісти Оксана Костинчук, Наталія Соник, Олена Гайсюк. Ми проводимо роз’яснювальну роботу в ЗМІ та оприлюднюємо інформацію на веб-сайтах. Оскільки послуги, що надаються у відділах РАЦС, важливі для людей, бо стосуються визначних подій їхнього життя, прагнемо удосконалити організацію обслуговування. Щоб це робити оперативно та якісно, збільшено час прийому громадян, встановлено день надання безплатних консультацій з питань сімейного права, створено можливість попереднього електронного запису на прийом.


Словом, працюємо, аби зберегти минуле та створити сучасне заради майбутнього, – зазначила С. В. Кушнір. – З нагоди святкування Дня працівників органів державної реєстрації актів цивільного стану вітаю усіх фахівців та бажаю здійснення задумів і мрій, щоб вас завжди супроводжували милосердя і доброта, бажання та спроможність бути корисними людям.


47 views0 comments