• Хотинські вісті

10 цікавих фактів про українську мову

Updated: Nov 13, 2020У День української писемності та мови, який відзначають 9 листопада, пропонуємо добірку цікавих фактів про нашу рідну українську мову.


1. Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.


2. За лексичним запасом найбільш близькою до української мови є білоруська – 84% спільної лексики, далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно) і лише потім – російська (62%). До речі, якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською тільки 11.


3.В українській мові, на відміну від решти східнослов'янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких – кличний.


4. У 448 р. візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова "мед" і "страва". Це була перша згадка українських слів.


5. Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української мови до середини XIX ст. була назва "руська мова".


6. В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру "П".


7. Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера "Ф".


8. В українській мові багато синонімів. Наприклад, слово "горизонт" має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид. А найбільшу їх кількість (згідно з «Коротким словником синонімів української мови») має слово «бити» – 45 синонімів.


9. Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, кошеня, жабеня.

10. Українська мова багата на зменшувальні форми. Зменшувальну форму має навіть слово "вороги" – "воріженьки".


За різними даними, українська мова займає 25 або 32 місце за кількістю носіїв серед найпоширеніших мов у світі. Для 36–37,5 мільйона людей українська мова є рідною. Загалом у світі 41–45 мільйонів осіб володіють українською.

Джерело – сайт ЗНО zno.ua

До речі

Найдовше слово в українській мові із 30 літер. Це«дихлордифенілтрихлорметилметан» — хімікат для боротьби зі шкідниками.


Довідково

День української писемності та мови встановлений 9 листопада 1992 року Указом Президента на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства.

494 views0 comments