• Хотинські вісті

Імунітет від COVID-19: чи можна захворіти повторно?Медичні і наукові кола все ще не дійшли кінцевого висновку щодо важливого питання – вироблення імунітету у тих, хто перехворів Covid-19. ВООЗ стверджує: немає доказів того, що люди, які одужали від коронавірусної інфекції, мають антитіла і захищені від повторного захворювання.


Чи усе нам відомо про імунну систему? Чи виробляє організм людини тривалий імунітет до коронавірусу? І чому важливі Т-лімфоцити?

За відповідями на усі ці запитання журналістка «Хотинських вістей» звернулася до заступниці головного лікаря Хотинської районної лікарні, лікарки-інфекціоністки Алли Яковенко.


Антитіла та ймовірність

повторного зараження

Нині дуже актуальне питання, як саме визначити кількість краян, які вже перехворіли коронавірусом, і чи виробився у них імунітет до інфекції. Для цього лікарі вдаються до методу ІФА-тестування (імуноферментний аналіз), за допомогою якого визначають, чи перехворіла людина, і чи виробилися антитіла.


Однак, виявляється, є випадки, коли пацієнти мали усі симптоми хвороби, а антитіл не мають взагалі, і таких більше 50%. Це не виключає, що інтерферони (складні білки, що володіють противірусною, антибластомною, протипухлинною та імуномодулюючою дією, які виділяються клітинами організму у відповідь на вторгнення вірусів) самі справилися з інфекцією.


– Covid-19 – новий, непередбачуваний вірус для нашої імунної системи, тому вчені усього світу ще не мають чіткої відповіді про те, чи швидкоплинний, чи тривалий виробляється імунітет і наскільки він сильний, – пояснює Алла Яковенко. – У тих, хто вже перехворів на коронавірус, виникає імунітет різної сили, і у 40% людей він досить слабкий.

У Хотинській райлікарні методом ІФА-тестування досліджено зразки біоматеріалу більше 70 людей, які хворіли і мали позитивний ПЛР-тест. Як виявилося, не у всіх є антитіла до COVID-19 (тобто імунітет), повідомила Алла Миколаївна.


Організм виробляє антитіла від нової хвороби протягом 10 днів, уже після потрапляння коронавірусу у здорові клітини. І ці антитіла або швидко розпадаються, або тримаються 3–4 місяці. Через ці декілька місяців їх кількість зменшується та ІФА-тест вже не виявляє антитіла у крові тих, хто перехворів. Що може означати ймовірну можливість повторного зараження, – зазначає лікарка.


Наразі невідомо, як часто люди можуть заражатися коронавірусною інфекцією і через який час після першого інфікування. У ЗМІ з’являється інформація, що уже через два–три місяці після одужання, є ймовірність захворювання.

Алла Яковенко вважає, що досить мало часу пройшло для вивчення нового вірусу, з часом факти будуть накопичуватися і це дасть змогу диференціювати: чи повторне захворювання, чи первинне затяжне, чи мутоване.


– Мені особисто не доводилося лікувати пацієнтів з повторним захворюванням, – зазначає інфекціоністка. – Проте є дані, що у людей знову виявляють позитивний ПЛР-тест, уже пістя отриманого негативного такого результату тестування. По-перше, вчені пов’язують це з високою чутливістю ПЛР-аналізу, який бачить фрагменти інактивованого коронавірусу, а не життєздатного патогену. По-друге, медики не виявляли ознак поширення коронавірусу, тобто вони вже не інфікували інших, що також виключає існування життєздатного вірусу.


«Схоже, що Т-клітини і є таємним джерелом імунітету до Covid-19»


Відсутність антитіл ще ні про що не говорить, адже є також Т-клітинна імунна відповідь, яка, за даними дослідників, є у 20–50% людей.


Алла Яковенко пояснює: «У природі досить поширені коронавіруси, які відповідальні за легкі респіраторні прояви застуди. Ці віруси складаються з білків: поверхневих та внутрішніх. Білкові структури вірусу мають ділянки, які не мутують і які мутують, змінюють свою структуру. Вірус Covid-19 за допомогою поверхневого білка кріпиться до здорової клітини, його структура подібна до всіх інших коронавірусів. І якщо людина колись перехворіла звичайною застудою, ГРВІ, що часто викликаються коронавірусами, у неї може бути захист до тієї незмінної (яка не мутує) ділянки білка, що наявні у нинішнього коронавірусу SARSCOV-2 (Covid-19). Та імунні клітини розпізнають цю «консервативну» ділянку і певною мірою захищають цю людину. Тобто є перехресна реактивна Т-клітинна (не антитільна) імунна відповідь».


Як додала Алла Яковенко, учені вивчають феномен, коли клітинна імунна відповідь до Covid-19 проявляється у людей, які не були ним інфіковані. Мова йде про Т-клітини імунної системи, так звані Т-лімфоцити. Білки на поверхні Т-клітин з’єднуються з білками на поверхні «непроханих гостей» в організмі, таким чином руйнуючи їх.


– Т-лімфоцити – це інша форма імунітету, яка роками «ховається» у нашому організмі, – зазначає лікарка-інфекціоністка. – Т-клітини мають трильйони можливих версій поверхневих білків, кожен з яких розпізнає різні мішені. Вони також сприяють довготривалій пам’яті імунної системи і реагують швидше та ефективніше, коли стикаються з інфекцією. Тому саме з цього приводу ведуть дослідження вчені усього світу, адже у людей, які вже перехворіли коронавірусом, залишаються Т-клітини, які здатні «розпізнавати» вірус, незалежно від того, чи відчувають вони симптоми хвороби. У деяких осіб тест на антитіла до Covid-19 може бути негативним, а на Т-клітини – позитивним.


Також Алла Яковенко розповіла, що вчені виявили специфічні до коронавірусу Т-клітини у зразках крові, узятих за роки до початку пандемії, тобто деякі люди мали певний ступінь імунітету до цієї недуги, ще до того, як ним заразився перший пацієнт.

– Учені із США, Нідерландів і Сінгапуру вивчали зразки крові, взяті у людей у 2015–2018 роках і у 60% виявили Т-лімфоцити, здатні захистити від Covid-19, про який тоді ще ніхто не чув, – пояснює лікарка. – Як це могло статися? А справа в тому, що у нинішнього Covid-19 були «попередники», більш потужні: SARS (важкий гострий респіраторний синдром) та MERS (близькосхідний респіраторний синдром). Ці пандемічні віруси мали місце у 2002 і 2012 роках, але з часом їхня патогенність послабилася і нині вони викликають лише сезонну застуду.


Тому схоже, що Т-клітини і є таємним джерелом імунітету до Covid-19. Проте визначити наявність антитіл швидко і дешево, а наявність Т-лімфоцитів – складно, дорого і довго. У нашій країні лабораторій для виявлення Т-лімфоцитів узагалі немає, – зазначає Алла Яковенко.

73 views0 comments