• Хотинські вісті

Імунолог: «щеплення захистить від важкого перебігу недуги»

Updated: Apr 1, 2021


Фото зі сторінки Наталії Зливко у Фейсбуці.

Багато краян усе ж із недовірою ставляться до вакцинації від коронавірусу загалом та препарату індійського виробництва зокрема. Тож випадок, коли відома інфекціоністка Ольга Кобевко розповіла, що занедужала на 27-й день після отримання першого щеплення, набув широкого резонансу.


«Для мене це неприємний шок, бо я дуже сильно чекала вакцинації. Так сталося, що інфікувалася. Але все одно буду стверджувати, що вакцинація потрібна. І сподіваюся на легкий перебіг хвороби», – сказала Ольга Кобевко.


Проте чимало людей ще більше засумнівалися: а чи варто щепитися?


За коментарем ми звернулися до лікарки-імунологині, яка працює в Чернівецькій обласній клінічній лікарні Наталії Зливко.


– По-перше, достеменно невідомо коли саме, тобто на який день після щеплення, Ольга Кобевко могла інфікуватися коронавірусом, адже інкубаційний період становить близько 14 днів, – зазначила Наталія Зливко, – а симптоми проявляються пізніше.


По-друге, жодна вакцина не дає 100-відсоткового захисту від інфікування. Захворіти після щеплення (а не внаслідок!) – реально, особливо після одноразового. Адже, якщо йдеться про CoviShield від AstraZeneca, то людина вважається повністю вакцинованою після отримання двох доз.


Вакцинація від COVID-19 здійснюється для того, щоб істотно зменшити кількість випадків з важким перебігом недуги, знизити смертність та навантаження на медичну систему.

Ще важливо, що заразитися коронавірусом від самого щеплення не можливо. Адже CoviShield не є ослабленою «живою», а векторною, яка не містить життєздатного вірусу. Вона не спричиняє інфікування, натомість лише діє як вектор для передачі білка шипа SARS-CoV-2. Це немов відбиток пальця, – наголосила лікарка Наталія Зливко.


– Коли з‘являється імунітет від коронавірусу? Це може показати тест на наявність антитіл?


– Вважаю, що не варто контролювати рівень антитіл. Бо імунітет залежить не тільки від них. Є випадки, коли люди з антитілами заражалися, а є й такі, котрі зовсім їх не мають, але ні разу за період пандемії не хворіли. Це ще недостатньо досліджено. Крім того, на ринку нині дуже багато тест-систем, кожна показує по-різному.


Імунітет може сформуватися і через 3 тижні, і місяць чи півтора. Це індивідуально, залежить від того, чи встигне «спрацювати» вакцина проти коронавірусу. Тому, як радять фахівці, вакцинованим людям, особливо після першої дози, потрібно берегтися та застосовувати засоби індивідуального захисту – як мінімум до другої дози, яку рекомендовано отримати через 90 днів після першої..


Звісно, людина, навіть отримавши дві дози вакцини, може захворіти, але у неї високі шанси на легкий перебіг недуги.

Однозначно вакцинація – єдиний спосіб захисту не лише від коронавірусної інфекції, а й від багатьох інших захворювань.


– А як поводитися після вакцинації? Чого не можна робити після щеплення?


– Вести звичний спосіб життя. Місце уколу мочити можна (не бажано хіба у перший день). Уникати скупчень людей і дотримуватись правил протиепідемічної безпеки потрібно аж до отримання другої дози і два–три тижні після неї, тоді імунітет формується максимально. Спиртне в помірних дозах можна вживати на наступний день після щеплення.


Побічні дії в межах норми: підвищення температури тіла (її за можливості не збивати, якщо тримається до 38-38,5 градусів, але залежно від того, як переносите), що зазвичай триває не більше 3 діб, можливі біль і набряк у місці уколу (починає спадати на третій день), головний біль та у м‘язах і суглобах, загальна слабкість, втомлюваність, підвищення артеріального тиску – у тих, хто схильний до цього у межах до двох-трьох епізодів.


Слід наголосити, що протягом 30 хвилин після щеплення людина має перебувати під наглядом медиків, а у подальші 30 днів – під контролем сімейного лікаря, якого має інформувати про нетипові симптоми чи погіршення самопочуття.

Щиро зичу всім міцного здоров‘я і не хворіти, – побажала лікарка Наталія Зливко.
94 views0 comments