• Хотинські вісті

Як придбати якісне насіння на ринках чи в спеціалізованих магазинах


Ілюстративне фото з відкритих джерел

Весна – сезон масової реалізації насіння овочевих та баштанних культур на ринках та спеціалізованих магазинах області. Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області хоче нагадати кілька простих правил при купівлі насіння, які допоможуть убезпечити споживачів від ризику придбання неякісного насіння.


На що потрібно звернути увагу при купівлі насіння

Передусім, серед усього різноманіття насіння потрібно визначитись з придатністю сортів для вирощування в кліматичних умовах, в яких планується проводити посів. Адже сорт, що дає прекрасні врожаї в одній кліматичній зоні, може різко зменшити врожайність в іншій. Це можна переглянути в Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні.


Слід пересвідчитись у наявності в продавця пакету супровідних документів що засвідчують сортові та посівні якості партії насіння (для насіння власного виробництва – сертифікатів, а для насіння овочевих культур, яке придбане для подальшої реалізації – довідки про сортові та посівні якості насіння передбаченої ДСТУ 6006:2008). Ці документи, повинні зберігатись за місцем торгівлі та пред’являтися за вимогою.

Строк чинності документів за результатами аналізу щодо посівних якостей насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів відкритого і закритого ґрунтів становить 12 місяців, а упакованих у герметичну тару – 24 місяці.


Реалізація насіння, без супровідних документів про їх походження та якість – забороняється.

Власник насіння повинен гарантувати відповідність посівних якостей насіння і садивного матеріалу, зазначених у відповідних документах.


Дані про партії насіння, що пропонуються для продажу, зазначені в документах, повинні відповідати інформації зазначеній на пакетах.


Яка інформація повинна бути вказана на упаковці

Зверніть увагу, що на пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі вказують:

 • назву країни-виробника насіння,

 • фірму, підприємця;

 • назву і товарний знак,

 • юридичну адресу, де пакували насіння,

 • культуру, сорт, гібрид,

 • масу або кількість насінин у пакеті,

 • номер насіннєвої партії,

 • рік урожаю;

 • схожість;

 • документ на насіння (назва, №),

 • коротку інформацію про культуру (опис сорту чи гібриду, поради щодо вирощування).

Рекомендуємо зберігати квитанцію (фіскальний чек) на придбаний товар та пакети, на яких зазначено номер партії використаного насіння. Маючи їх, можна виставити претензії до продавця у разі реалізації неякісного насіння.

Пам’ятайте, що краще придбати дороге, але якісне насіння в перевірених спеціалізованих закладах, чим дешеве, проте сумнівної якості у невідомих осіб. Бажання зекономити може призвести до значних втрат у майбутньому.

Іван Будзан, державний інспектор відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області.

23 views0 comments