• Хотинські вісті

Як посилили карантинні обмеження в Італії та Польщі


Вустами заробітчан та представників української діаспори


Стрімке зростання захворюваності на Covid-19 призвело до того, що у всьому світі запроваджують жорсткі карантинні обмеження. Зачиняють ресторани і кафе, салони краси, спортивні та розважальні центри, інші громадські заклади. Заговорили про комендантську годину і посилення карантину і в Україні, де кількість нових інфікувань сягнула понад 9500 за добу.


То як за кордоном? Враховуючи досвід березня 2020 року, нині у Італії та Польщі намагаються максимально обмежити контакти між людьми, але при цьому, щоб не припиняти роботу підприємств і не зупиняти економіку.


У цих країнах забороняють збиратися у групи більше 5 осіб та радять обмежити контакти з оточуючими, не виходити з дому без нагальної потреби та поважної причини. У разі невиконання вимог передбачені чималі штрафи.


Але важливо й те, як самі європейці відносяться до жорстких обмежень. Як розповідають українці, які нині живуть за кордоном, тамтешніх мешканців зупиняють навіть не великі штрафи, а свідоме розуміння того, що потрібно вберегти себе та запобігти зараженню інших.


Про карантинні обмеження та ситуацію в Італії та Польщі кореспондентці «Хотинських вістей» розповіли земляки-заробітчани.


«Для стареньких є окремий графік відвідування продуктових магазинів»


– У Польщі останніми днями фіксують більше 20 тисяч інфікованих за добу. Масковий режим діє постійно від березня, тут люди до цього звикли, як і до дотримання соціальної дистанції, – розповідає Віталій, заробітчанин з Хотина. – За останні декілька місяців я жодного разу не побачив, щоб у магазин або аптеку зайшли більше людей, ніж дозволено, або у черзі хтось «дихав у спину» іншому. Тут протиепідемічних заходів дотримуються усі: і підприємці, і відвідувачі.

Якщо кав’ярні та ресторани зобов’язані закритися – вони зачинені, а не навпаки. Так, людям не до вподоби, їм не комфортно, вони стурбовані, але розуміють, що така ситуація зараз у всьому світі. І, зважаючи на попередній досвід на початку пандемії, вже зрозуміли, що потрібно турбуватися як і про своє здоров’я, так і інших.


Також Віталій розповів: «Про погіршення ситуації та запровадження «червоної зони» на телефон почали приходити повідомлення. У них попередження: маски потрібно носити не лише у людних місцях, але й просто на вулиці. Діє комендантська година, з дому можна виходити лише за потреби: у магазин чи вигуляти домашнього улюбленця, і на роботу. Щодо останньої, то потрібно мати при собі довідку про працевлаштування. Але поряд з цим, у країні тривають протести проти закону про заборону абортів, які суперечать протиепідемічним заходам. Ця тема не менше турбує поляків, і вони змушені відстоювати власну думку».


– У Польщі дбають про громадян, які у зоні ризику. Для цього у магазинах запроваджено окремі години для відвідування людьми віком старше 65 років, аби не наражати їх на небезпеку інфікування. Старенькі можуть зробити закупи з 10:00 до 12:00 год. лише у будні, – розповів чоловік. – А для тих, хто вже захворів, є спеціальний мобільний застосунок, схожий на український «Дій вдома». Він допомагає контролювати ізоляцію хворого, якщо той лікується вдома, а також тих, хто з ним контактував. Це дозволяє уникнути ще більшого поширення Covid-19.


За цим застосунком можна зв’язатися із соціальними службами, що допоможуть доставити ліки чи продукти додому, якщо у недужого немає родичів чи друзів, – зазначив Віталій.


«Я в Італії почуваюся захищенішою, ніж це було б в Україні»


Анастасія Сімашова вже декілька років проживає і працює в Італії у місті Мачерата. Вона наголосила, що поки в Україні далеко не всі носять маски і дотримуються соціальної дистанції, виникають проблеми з тестуванням, то в Італії з цим усе нормально. Але гостро постали глобальніші проблеми.


– Етап з масками, дистанціюванням і тестами італійці пройшли ще весною, – ділиться жінка. – Зараз на усіх підприємствах маски роздають працівникам безкоштовно, люди повністю ними забезпечені. І носіння масок на відкритому повітрі уже увійшло у звичку.

– За кордоном чимало уваги приділяють дотриманню населенням дистанції, – продовжує розповідь Анастасія. – В Італії у багатьох громадських місцях, у костелах на лавках є наліпки «Тут сідай» та «Залиш це місце вільним». До магазинів можна заходити не більше 2 або 4 осіб, залежно від розміру приміщення, якщо хочеш зайти до крамниці, треба зачекати, коли вийдуть інші.


Вона також пояснила: «Одна з особливостей італійської системи боротьби з Covid-19 полягає у відслідковуванні усього ланцюжка хворих, щоб вчасно знаходити вогнище поширення вірусу та ізолювати його. Дуже багато людей переносять цю недугу безсимптомно, а тому можуть не знати, що вони є потенційними переносниками. Ще з лютого у громадських закладах країни збирають дані про усіх відвідувачів, тож у результаті, якщо хтось з них захворіє, можна прослідкувати коло контактних осіб, які перебували поруч".


За її словами, в Італії також є спеціальний мобільний застосунок, який називається «Immune» (дослівно – імунітет). За його допомогою можна простежити пересування хворої людини до того, як вона занедужала, і визначити, з ким контактувала. Звичайно, що є проблеми з ефективністю цього застосунку, адже не в усіх регіонах країни ті, хто контролює такі процеси, поставилися до цього відповідально, тому нині так багато інфікованих».


Яка ж відмінність «другої хвилі» захворюваності у Італії?


– Перша хвиля прийшла дуже несподівано, влада була не готова, – зазначила Анастасія. – Не вистачало потужностей у лікарнях. А усі італійці майже 3 місяці перебували у локдауні (повна заборона виходити з дому без поважних причин, зупинка підприємств і промисловості).


Другу хвилю сприймають зовсім по-іншому, вони говорять, що влада мала час підготуватися до нового спалаху вірусу. Тому на півдні Італії, зокрема у Неаполі та Палермо (Сицилія), а також на півночі у таких містах, як Мілан, Турин і Рим, тривають протести. Адже зараз люди не готові зачинитися вдома на декілька місяців і обмежити будь-яку діяльність.


Навіть шириться думка, що навесні усі поставили на перше місце медицину, а зараз потрібно шукати більш гнучкий варіант вирішення проблеми, аби зберегти економіку, яка зазнає шалених збитків. Йдеться насамперед про туристичний бізнес. Як відомо, ресторани та кафе лише влітку відновили частково свою діяльність, а зараз знову потерпають від жорстких обмежень. Тому зупинка економічного життя не влаштовує багатьох, попри те, що уряд дає багато субвенцій для підтримки.


Тож влада дослухалася до опозиції і протестувальників та намагається знайти варіанти, щоб не вводити жорсткий загальнонаціональний локдаун. Можна сказати, що італійці зробили певні висновки з першої хвилі поширення коронавірусу, – розповіла Анастасія.

12 views0 comments