• Хотинські вісті

Як відновитися після перенесеної пневмонії: поради фахівцівРеабілітація або відновлення після перенесеної пневмонії – це складна і тривала. Запальний процес призводить до руйнування тканин легенів. Чим важчим був перебіг захворювання, тим триваліший період відновлення організму. Іноді він займає більше двох–трьох місяців.


Відновлення після пневмонії у дітей і дорослих спрямоване на зміцнення імунітету та запобігання рецидивам недуги. Реабілітаційний період залежить від перебігу хвороби, стану організму, а також призначеної терапії.


Медикаментозне лікування легень у стаціонарних чи амбулаторних умовах ще не гарантує повного відновлення. Після виписки пацієнта застосовують різні терапевтичні методи, які допомагають закріпити отриманий результат. Рекомендації з реабілітації дає лікар у медичному закладі, де лікували хворого, або за місцем проживання.


На відновлення потрібно від кількох тижнів

до кількох місяців


Основне питання: як довго слід відновлюватися після пневмонії? На це може піти від декількох тижнів до декількох місяців. Якщо немає ускладнень, повне одужання спостерігається вже наприкінці 2-го тижня. У складних випадках легені регенеруються через 2–3 місяці.

Виділяють кілька основних етапів реабілітації після запалення легенів. Розповімо про них.


Реабілітація в процесі пневмонії

Це стадія безпосереднього лікування недуги. Воно спрямоване на знищення збудника захворювання, зниження гострих клінічних проявів. Хворому призначають медикаментозну терапію із застосуванням антибактеріальних препаратів. Цей період триває до тих пір, поки рентген-дослідження не покаже, що запальних вогнищ уже немає.


Реабілітація після пневмонії

Має на меті використання медикаментозних і інших методів лікування, спрямованих на регенерацію тканини легень, запобігання ускладнень, а також зміцнення загального імунітету.


Запалення легенів – серйозна патологія, яка потребує фахової терапії за допомогою лікарських препаратів. Їх дія спрямована на боротьбу з інфекцією, патогенетичне та симптоматичне лікування. На усунення хвороботворних мікроорганізмів у середньому потрібно 1–2 тижні.


Тривалий прийом медикаментів має і зворотний ефект: убиваючи збудника, ліки знищують і корисні бактерії. Після лікування особливо страждає мікрофлора кишечника, стан якої безпосередньо впливає на імунітет людини.

Щоб нарешті забути про хворобу


Яким же чином відновитися після пневмонії? У реабілітаційний період застосовуються різні методи, які допомагають забути про хворобу.


Основними з них є:

• підтримуюча медикаментозна терапія;

• фізіотерапевтичні процедури;

• лікувальна дієта.


Пацієнту слід узяти за правило дотримуватися всіх перерахованих вище методів відновлення. У цьому випадку діє комплексний підхід, недотримання якого загрожує розвитком ускладнень.


Відновитися після запалення легень вдається не відразу. Для нормалізації роботи дихальної і травної систем застосовують спеціальні препарати. Їх дозування призначає лікар у залежності від віку пацієнта і його загального стану.


Після хвороби особливо страждає кишечник. Можливий розвиток дисбактеріозу, викликаний дією антибіотиків, що спричиняє значний дискомфорт як дорослим, так і дітям: можуть спостерігатися кольки, порушення стільця.


Патологія проявляється розладом кишечника, здуттям живота, діареєю. Пребіотики і пробіотики сприяють його заселенню корисними бактеріями, дозволяють нормалізувати роботу травної системи. До них відносять біфидумбактерин, аципол, лінекс.


Пребіотики відповідають за зростання і розмноження корисних мікроорганізмів. Найбільш ефективні засоби, що надають відновлювальний ефект, є нормазе, дюфалак і інші.


Якщо подібних симптомів, з розладом кишечника, не спостерігається, то вважається, що організм добре переніс дію антибактеріальних препаратів. Призначати пробіотики чи ні у цьому випадку – вирішує лікар.


Для підвищення захисних сил організму


Відновлення організму після пневмонії досягається шляхом застосування імуномодулюючих препаратів. Вони сприяють підвищенню захисних сил організму. Пацієнту можуть призначати лікарські засоби на рослинній основі або синтезовані препарати.


Адаптогени на натуральній основі дозволяють зміцнювати імунітет і боротися з різними патогенними агентами. До них відносять:

  • настоянку женьшеню;

  • екстракт лимонника;

  • ехінацею пурпурову або імунал,

  • сапарал,

  • пантокрин.

Усі перераховані вище препарати допомагають організму відновитися після перенесеної хвороби. До того ж вони майже не мають побічних дій. Лише людям з індивідуальною непереносимістю їх слід приймати з особливою обережністю. Призначати їх чи ні, також вирішує лікар.


У період реабілітації при запаленні легень можуть призначати спеціальні засоби, які впливають на процеси тканинного обміну. Часто у людини після хвороби спостерігають прояви гіпокаліємії і гіпомагніємії – ускладнених станів, пов’язаних з нестачею калію і магнію в організмі. Для поповнення їх втрат, пацієнту призначають аспаркам або панангин.


Ці препарати регулюють метаболічні процеси, дозволяють усувати судомні стани і тремтіння кінцівок. Також вони нормалізують серцевий ритм та провідність, порушення яких відбувається при нестачі магнію і калію.


Також допомагають фізіотерапевтичні процедури


Відновитися після запалення легень допомагають різні фізіотерапевтичні процедури. Проводять їх у відділеннях реабілітації, медичних установах за місцем проживання пацієнта.


Розповімо про найбільш дієві процедури, що поліпшують ефект від реабілітації запалення легенів.


1. Інгаляції. Для їх проведення використовують препарати, що розріджують мокроту і мають бронхорозширюючий ефект: амброксол, лазолван, беродуал. Їх застосовують у залежності від перебігу хвороби. Інгаляції сприяють усуненню залишкового кашлю і кращому відходженню мокротиння.


2. Електрофорез на грудну клітку. Для його проведення застосовують кальцію хлорид, еуфілін, калію йодид. Сеанси електрофорезу сприяють запобіганню повторних загострень хвороби, зменшенню вогнищ запалення, а також посиленню дії медикаментів. Для профілактики застійних явищ у легенях призначають процедури з використанням імпульсних струмів, які покращують лімфообіг і кровообіг і прискорюють процес одужання.


3. Лікувальні гімнастичні вправи. Спочатку виконують легкі прийоми, навантаження при яких є незначним, дихальну гімнастику. До них слід вдаватися тільки після консультації з фахівцем.


Лікувальна гімнастика дуже потрібна для відновлення організму після пневмонії. Спочатку виконують тільки дихальні вправи, потім у міру відновлення додають фізичні вправи.

Можна використовувати наступні вправи:

• сидячи на стільці, чергувати глибокі вдихи з неглибокими (вісім–десять разів), потім розвести руки в сторони в поєднанні зі спокійними вдихом і видихом (п’ять–шість разів). Після ходіння на місці (дванадцять–шістнадцять разів), дихання довільне;


• стоячи, плечі розслабити: повільна ходьба дві–три хвилини, дихання довільне; потім піднімати руки вгору і робити поворот у сторону (чотири–шість разів) в поєднанні з глибоким диханням; далі піднімання на носках (сім–вісім разів), дихання вільне;


• стоячи рівно, руки вільно опустити, нахилитися вниз, при цьому намагатися дістати правою рукою ліву стопу і навпаки (сім–вісім разів); глибина дихання довільна.


• сидячи на стільці, почергово піднімати руки, потім їх опускати з розслабленням (шість–вісім разів) у поєднанні з поверхневим диханням; після стискати кисті рук у кулаки і одночасно стискати пальці стоп (вісім–десять разів), при цьому необхідно поступово сповільнювати дихання;


• масаж – проводиться, якщо немає температури і проявів інтоксикації організму;


• прогулянки на свіжому повітрі (особливо корисні маленьким дітям, які перенесли запалення легенів), під час яких органи дихальної системи насичуються киснем, що сприяє швидкому одужанню;


• процедури із загартовування організму – спочатку проводять обливання ніг, потім – усього тіла; воду використовують прохолодну (+25...+35 градусів).


4. Лікувальна дієта. Вона спрямована на поповнення організму необхідними вітамінами і мінералами.


У раціон повинні входити: нежирне м’ясо або риба, бульйони, молочні та кисломолочні продукти, овочі, фрукти, сухофрукти, соки, морси, чай, відвар шипшини, крупи, мед, варення.

Відновлення після запалення легень – процес тривалий і відповідальний. З метою попередження розвитку залишкових явищ, слід дотримуватися рекомендацій лікаря і ретельно стежити за станом свого організму.


Санаторно-курортну реабілітацію рекомендується проходити на місцевих курортах, а також у приморських санаторіях з травня по жовтень. Там також призначають різні лікувально-реабілітаційні заходи (спеціальне харчування, фітотерапія, масаж).


Якщо разом з пневмонією виник плеврит, то в санаторії рекомендують пройти курс електростимуляції діафрагми. Ця процедура покращує розсмоктування патологічного процесу і є хорошою профілактикою утворення спайок. Також можна пройти курс інфрачервоного випромінювання, яке має виражений протизапальний ефект, чи парафінових і озокеритових аплікацій на ділянку враженої частки легені. Ефективні і бальнеологічні процедури.


Які є методи профілактики пневмонії


Профілактика пневмонії буває специфічною і неспецифічною.

Неспецифічні заходи:

• дотримання режиму праці і відпочинку;

• регулярне провітрювання;

• регулярні вологі прибирання;

• ізоляція хворих з гострими респіраторними вірусними інфекціями;

• повноцінне харчування;

• загартовування;

• запобігання організму від переохолодження або перегрівання;

• дихальна і фізична гімнастика;

• своєчасне лікування всіх захворювань.

Під специфічною профілактикою мається на увазі вакцинація від деяких видів збудників пневмонії.


Автори: Володимир Гайдичук, Олена Залявська, Олена Каушанська,

Буковинський державний університет, кафедра внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб.


198 views0 comments