• Хотинські вісті

Якою буде зима. Прогнози синоптиківХоч довгострокові прогнози не надто точні, та більшість метеорологів сходяться на тому, що ця зима в Україні буде по-європейськи м‘якою. Але можливі короткочасні пониження температури до –10 і навіть –20 градусів.


Як прогнозують фахівці, зима 2020–2021 років видасться переважно теплою, з великою кількістю днів з плюсовою температурою. І це – наслідки зміни клімату.


«Тепла, як і попередня»

Завідувачка відділом синоптичної метеорології Українського гідрометеорологічного інституту Віра Балабух повідомила:


«Зима в цьому році буде такою ж теплою, як і попередні зими. Ці тенденції ми спостерігали впродовж останніх п’яти років. Можливі різкі зміни температури, короткочасне пониження до – 10 і навіть –20 градусів, але вони будуть нетривалими. У цілому переважатиме тепла зимова погода», – зазначила метеорологиня в інтерв‘ю виданню «Сьогодні».

За її словами, зміни клімату передбачають збільшення кількості днів з температурами вище 0 взимку, але при цьому кількість періодів з температурою –10 ...–20 не змінюється – залежно від регіону їх може бути 2–3 за сезон, тоді як переважатиме протягом зими температура від –5 до +5 градусів.


Також Віра Балабух зазначила, що перші 9 місяців 2020-го вже показали, що рік, включаючи зиму, буде теплішим за попередні.

При цьому вона додала, що причинами аномально теплої осені і зими є значне прогрівання океанів, а також Середземного моря.


«В океані накопичена дуже велика теплова енергія і вона, як грубка, яка буде підігрівати атмосферу впродовж зими. І ці теплі вологі повітряні маси приходитимуть в Європу і в Україну, тож сприятимуть тому, що температура в цілому буде вищою на 1–2 градуси, ніж на початку цього століття», – зазначила Віра Балабух.


Крім того, на погоду впродовж зими впливатиме надзвичайне прогрівання полярних областей, аномалії температур у яких зараз досягають 10–15 градусів. У зв’язку з цим, арктичні повітряні маси рухатимуться далі на південь і частіше приноситимуть різке похолодання. Тоді як на північ, навпаки, частіше поширюватимуться теплі повітряні маси. Це призводитиме до досить нестійкої погоди.


Нагадаємо, що під час бабиного літа у жовтні метеорологи зафіксували декілька температурних рекордів. У багатьох областях країни знову зацвіли каштани, сакури, бузок, а деякі дерева пускали бруньки. Все через теплу осінь.


«Ще й малосніжна»

Схожий прогноз зробив синоптик Роман Мурмило. Він також наголосив, що найближчими роками зими в Україні стануть малосніжними або безсніжними.


– За попереднім аналізом, очікується, що зими будуть малосніжними в північній частині України і навіть безсніжними в південній. Якщо нічого не зміниться в глобальному кліматі, то на санчатах ми точно не покатаємося, – повідомив він. – Мороз 20 градусів, швидше за все, стане рідкістю.

За його словами, процес глобального потепління триває десятиліттями, тож фактичні зміни кліматичних зон України можна буде побачити в перспективі 30–50 років.

«Південь України стане із середземноморським кліматом, північ буде лісостеповою зоною», – розповів синоптик.


«З різкими змінами температур»


Прогноз на зиму в Україні дав і знаний метеоролог, очільник Укргідрометцентру Микола Кульбіда. За його даними, враховуючи ті кліматичні зміни, які вже відбулися, і які тривають в Україні, зимовий сезон характеризуватиметься різкими змінами погодних умов.


«Зима буде з підвищеним температурним режимом проти норми: вище на 2–4 градуси, ніж 30 років тому. Також із нестійким сніговим покривом. Похолодання очікуються, але короткочасні. Але можуть траплятися і досить жорсткі», – розповів Микола Кульбіда.

Щодо суперечливих прогнозів у деяких ЗМІ про аномально теплу або дуже холодну зиму в Україні, Кульбіда заявив, що це пов’язано з діяльністю приватних метеорологів, яким не можна довіряти.

11 views0 comments