• Хотинські вісті

Що чекає на учнів та вчителів з 1 вересня?

Більшість батьків улітку торік переймалися закупівлею усього необхідного для своїх школяриків: форми, взуття, ранців, канцтоварів. А тепер їх найбільше турбує питання: у якому форматі навчатимуться діти та чи підуть до школи взагалі? Чи знову їм доведеться здобувати освіту дистанційно?Особливо гостро це питання постало перед батьками першачків та учнів молодших класів, яким важко навчатися в онлайн режимі.


Ми поцікавилися у багатьох таких матусь і татусів, що більше їх страшить: ймовірність захворіти на коронавірус чи перспектива опановувати науки з дітьми у дистанційному форматі? Чимало відповіли, що останнє лякає сильніше. До того ж, не всі працюючі мають з ким залишити малечу вдома.


– Як мама двох дітей – першокласниці та п’ятикласника – я більше побоююся того, що їм доведеться сидіти вдома, навчатися онлайн і не отримувати якісну освіту, усі необхідні знання, – розповідає хотинчанка Анна Ботушанська. – Бо учням важливо навчатися саме в школах з фаховими учителями, особливо першачкам, яким потрібні навики, як правильно тримати ручку, читати та багато інших. І ще – необхідний досвід спілкування з однолітками, психоемоційний розвиток, уміння працювати у колективі. А ризик захворіти є завжди, бо ми ходимо у магазини, аптеки, на роботу…

А як батькам, які працюють, знайти достатньо часу, щоб займатися з дітьми, посадити їх за гаджети для онлайн навчання? До того ж, не всі сім’ї можуть дозволити собі купити кожній дитині ноутбук, планшет чи дорогий смартфон, часом трапляються проблеми з інтернетом. Тому треба зважати і на технічні проблеми. Крім того, багатьом дітям удома важко дотримуватися розпорядку дня і занять. Вони забули не тільки за режим, а й нормальне спілкування, – зауважила Анна.


Подібної думки чимало читачів «Хотинських вістей». Вони пишуть у коментарях на сторінці часопису у соцмережі, що учні повинні бачити та чути «живого» учителя, а не віртуального, і основні предмети, а такі як українська та іноземні мови, математика, не мають бути дистанційними, адже випускникам потім потрібно складати ЗНО. І не всі батьки можуть оплатити послуги репетитора.


Своїми роздумами поділилася також учителька та водночас мама двох дітей – Ольга Фріюк з Недобоївців. Вона викладає математику у Хотинській гімназії.– Знаєте, чим менше часу до першого дзвоника, тим більше переповнює мене хвилювання щодо майбутнього навчання усіх діток. Переживаю і як педагог, і мама сина, який йде у 1-й клас та дівчинки, яка перейшла у 5-й, – зазначила Ольга. – Адже для всіх учасників освітнього процесу – для дітей, батьків, так і для вчителів – дистанційне навчання цієї весни кинуло непростий виклик, на який потрібно було швидко реагувати, спричинило багато труднощів та переживань. Якщо учні старшої школи разом з учителями змогли навчатися онлайн, віддаючи потрібний зворотній зв’язок, то для учнів початкової школи це значно складніше.


"Щиро сподіваюся, що дітки, а передусім першокласники, навчатимуться традиційно, у класах з присутністю вчителів, а не спілкуватимуться з ними через екрани телефонів, комп’ютерів. Адже розуміємо, що які б зусилля педагоги та батьки не докладали, «живого» спілкування то не замінить. Насамперед для першачків, які з нетерпінням чекають 1 дзвоника, зустрічі з вчителем, який для них стане взірцем, наставником і другою мамою. Це дуже серйозний новий етап для малечі. Тому для неї важлива навіть сама візуалізація: школа–вчитель–парти–друзі. Діти повинні вчитися жити в соціумі, спілкуватися", – переконана Ольга.

Також учителька наголошує, що дітям, які йдуть у 5-й клас, теж буде нелегко, бо для них це – перехід у старшу школу, знайомство з багатьма вчителями-предметниками, розширення кількості дисциплін, коли можливі труднощі і при традиційній формі навчання, не те що дистанційній.


«Як педагогу, мені дуже хочеться побачити щирі, сповнені ідей та сподівань очі учнів, які готові творити і пізнавати, не через екрани телефонів, а у класах. Ну, і звичайно, як кожна мама першокласника – мрію привести дитину на довгоочікуваний перший дзвоник у школу», – каже Ольга.

У Міністерстві освіти розглядають декілька «сценаріїв»


Навчання в школах з 1 вересня розпочнеться, але його формат буде залежати від епідеміологічної ситуації в кожному регіоні. Уряд продовжив гнучкий карантин (наразі до 31 серпня), і рішення про роботу закладів освіти на рівні районів та міст прийматиметься залежно від показників захворюваності. Закриватимуть їх лише у місцях з найгіршим «червоним» статусом. Про це повідомив головний санітарний лікар Віктор Ляшко.


Згідно з постановою уряду, прийняті чіткі критерії, за якими територію країни поділять на чотири рівні: жовтий, зелений, помаранчевий і червоний. У зеленій зоні навчання відбуватиметься в приміщеннях шкіл. У жовто-помаранчевій буде змішана форма навчання: і очна, і дистанційна.


«У трьох з чотирьох рівнів (жовтому, зеленому і помаранчевому) діти звично 1 вересня підуть до школи. Ми рекомендуємо не проводити масові заходи, зокрема і свято Першого дзвоника, а «зручніші» свята. Йдеться про те, що діти давно не бачилися. Тому доцільніше зробити щось цікавіше і креативніше (ніж традиційна лінійка – ред.)», – розповіла заступниця Міністра освіти і науки України Любомира Мандзій.

А в червоній зоні освітній процес повністю відбуватиметься дистанційно. У Міносвіти створюють навчальний відеокурс для педагогів щодо організації онлайн освіти.


Також Любомира Мандзій повідомила, що у вересні заплановане «коригувальне навчання», під час якого вчителі мають визначити ступінь засвоєння дітьми знань під час тривалого карантину навесні.


Які конкретно протиепідемічні вимоги запровадять при навчанні у школах та чи доведеться носити учням маски у школі – наразі достеменно невідомо. Ці рекомендації найближчим часом надасть головний санітарний лікар України.


Раніше повідомлялося, що у Міносвіти розглядають декілька сценаріїв навчання залежно від епідеміологічної ситуації. А найбільш імовірним називали «змішаний», коли освітній процес відбуватиметься як онлайн, так і в закладах освіти з дотриманням правил дистанціювання та гігієни.


Як інформує портал Педпреса, розглядали і формат, коли частина учнів відвідує урок у класі, а решта – спостерігає за ним онлайн. Наступного дня школярі міняються. Також можливе навчання у різні зміни, асинхронні перерви, скасування масових заходів тощо. І тут виникають питання. Зокрема про технічну спроможність шкіл реалізувати змішане навчання – камери, програмне обладнання, швидкість інтернету.


186 views0 comments