• Хотинські вісті

Що чекає країну у 2020 році: найважливіші зміниНовий рік зазвичай приходить із різними новаціями. Пропонуємо огляд найважливіших змін, які стосуються різних аспектів життя українців у 2020-му.


Зарплати і пенсії

Мінімальна зарплата, згідно із держбюджетом на 2020 рік, збільшилася на 550 гривень – до 4723 грн (торік була 4173 грн).

У зв‘язку з її зростанням, з 1 січня 2020 року перераховано мінімальний розмір пенсійних виплат для непрацюючих пенсіонерів, які досягли віку 65 років та мають страховий стаж не менше 30 років для жінок та 35 років для чоловіків. Отже, для цієї категорії осіб мінімальний розмір пенсії за віком встановлений у розмірі 1889,20 грн.

Розмір прожиткового мінімуму у 2020 році становить на одну особу в розрахунку на місяць: із 1 січня – 2027 грн, із 1 липня – 2118 грн, із 1 грудня – 2189 грн.


Тариф на газ

Україна уклала новий контракт щодо транзиту газу до Європи. Укладання договору відбулося у результаті тристоронніх переговорів Україна-Росія-Європейський Союз в останній момент – за день до закінчення терміну дії старої угоди.

Новий контракт підписали на п’ять років. Угода передбачає можливість пролонгації через 5 років ще на 10 років на аналогічних умовах.

При цьому сторони відмовилися від усіх взаємних претензій і погодилися відкликати усі поточні позови і скарги з обох сторін.

Мінімально гарантований обсяг російського газу, що прокачуватиметься Україною в перший рік, – 65 мільярдів кубометрів, у наступні 4 роки – по 40 мільярдів кубометрів.

Як раніше повідомляли ЗМІ, із 1 січня 2020 року для всіх споживачів газу автоматично діятиме гарантована ціна на газ. Її визначив НАК «Нафтогаз України» на перший квартал та квітень 2020 року.

У ПАТ «Чернівцігаз Збут» повідомили: така гарантована ціна збігається з місячною ціною на січень 2020 року і становить 6765,00 грн/тис. куб. м. (із ПДВ, але це без вартості транспортування та доставки газу).


Медичні гарантії та трансплантація органів

З початку 2020 року в Україні почнуть проводити операції з трансплантації органів, які раніше відбувались за кордоном і потребували значних державних коштів. Це передбачено законом №2457, який 20 грудня торік прийняла Верховна Рада.

Як повідомили у Міністерстві охорони здоров‘я, трансплантацією матимуть право займатись заклади, які відповідають критеріям і матимуть відповідну ліцензію. Законодавством зменшено зарегульованість процедур, згодом поступово запровадять Єдину державну інформаційну систему трансплантації органів і тканин, що є базою даних про реципієнтів, трансплант-координаторів, пацієнтів і тих, хто за життя відмовився бути донором. Ця база діятиме у тестовому режимі орієнтовно із квітня 2020-го.

Також з 1 квітня 2020 року в Україні стартує програма медичних гарантій, якою передбачений перелік послуг, що держава гарантує пацієнтові безоплатно. Програма діятиме для всіх видів допомоги: первинної, спеціалізованої, високоспеціалізованої, екстреної, паліативної, медичної реабілітації та реімбурсації ліків.

Пріоритет – це лікування інсультів та інфарктів, ендоскопія для раннього виявлення раку, мамографія, пологи та лікування новонароджених.

Крім того, принцип «гроші ходять за пацієнтом» буде впроваджено і для спеціалізованої медичної допомоги. Це означає, що держава фінансуватиме медпослуги, а не заклади чи ліжко-місця.


Штрафи за водіння авто напідпитку

На початку 2020 року українським водіям анонсували зміни до закону щодо кермування автотранспортом у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння. За таке порушення загрожує від 17 до 34 тисяч гривень штрафу та позбавлення прав на термін до 3 років. А якщо повторно – потрібно буде викласти 51 тисячу гривень.

Із 1 січня власники нерозмитнених автомобілів з іноземною реєстрацією платитимуть штрафи – від 85 до 170 тис гривень. Вони мали діяти ще з 22 серпня 2019 року, але ця дата кілька разів змінювалася.


Доступне кредитування бізнесу

Із 1 лютого 2020 року уряд запустить нову державну програму кредитування малого підприємництва. У Кабміні обіцяють, що ставки будуть доступними, але відрізнятимуться для нового та діючого бізнесу (під 5–9% річних).

Це буде зроблено у рамках державної програми «Повертайся та залишайся», яку анонсував у грудні Президент Володимир Зеленський для підтримки малого і середнього бізнесу та заохочення заробітчан повертатись додому і відкривати власну справу в Україні.


Нові гроші

3 25 лютого в обігу мають з’явитися оновлені банкноти номіналом 200 грн, а у середині 2020 року введуть монети номіналом 10 гривень.

Нагадаємо, наприкінці грудня Нацбанк ввів у обіг оновлену купюру 50 гривень та монету 5 гривень.


Реформа освіти

Міністр освіти і науки Ганна Новосад розповіла про зміни, які планують впровадити у сферах освіти та науки впродовж 2020-го та загалом протягом наступних 5 років. Зміниться механізм фінансування та управління системою, зокрема у вищій освіті. Більше свободи нададуть вчителям у підвищенні кваліфікації.

Поставлено завдання створити таку систему освіти, яка б забезпечувала безперервні можливості навчання і доступ до якісних освітніх послуг на кожному з рівнів: від раннього розвитку і до дорослого життя. Щоб діти отримували ті знання, які є необхідними в сучасному світі для успішного професійного та особистого життя.

Міністр освіти також висловила переконання у необхідності синхронізації навчальних програм з математики, фізики, хімії та біології між собою, бо вони часто «відірвані» одна від одної.

23 views0 comments