• Хотинські вісті

Щеплення від грипу: чому важливо, де брати вакцину і скільки коштує?У часи пандемії COVID-19 небезпека ускладнень від грипу здається вже не такою страшною. Але фахівці застерігають: одночасно захворіти грипом та коронавірусною інфекцією може бути дуже небезпечно для здоров’я. Бо організм знесилюється після однієї недуги, що робить його більш вразливим до іншої.


Тому перед нинішнім епідеміологічним сезоном медики радять вакцинуватись від грипу, аби виключити поєднання двох захворювань зі схожими симптомами.


Сезон захворюваності на грип починається в жовтні і досягає піку з грудня по лютий. Тож нині краяни активно цікавляться профілактикою грипу. А також тим, де купувати вакцину, як її правильно транспортувати до поліклініки, скільки вона коштуватиме. Адже таке щеплення належить до рекомендованих, а не обов‘язкових, тому придбати доведеться за власні кошти.


Кореспондентка «Хотинських вістей» дізнавалася відповіді на ці питання. А за коментарем звернулася до медиків Хотинського районного центру первинної медичної допомоги, оскільки саме сімейні лікарі направляють на щеплення.


Циркулюватимуть і грип, і коронавірус


– Особливістю цього епідемічного сезону стане циркуляція кількох небезпечних вірусів – грипу та коронавірусу, – наголосила головна лікарка Хотинського РЦ ПМД Тетяна Солодка. – Тож експерти Міністерства охорони здоров’я закликають попри карантин вакцинуватися від грипу, оскільки це найдієвіший засіб профілактики, зокрема його ускладнень. І, якщо від COVID-19 поки немає апробованої вакцини, то від грипу ми можемо вберегтися завдяки щепленню.

Передусім це потрібно тим людям, хто у групі ризику. Серед них – медики, тому щороку організовуємо вакцинацію від грипу для наших працівників, – додала Тетяна Солодка.

Оскільки вірус грипу характеризується значною антигенною мінливістю – це створює ризик захворювання щороку. Тому є необхідність щорічного оновлення складу вакцин.


ВООЗ здійснює моніторинг циркулюючих вірусів грипу і публікує офіційний прогноз.

Уже визначено штамовий склад вакцин проти грипу на сезон 2020–2021 років для Північної півкулі. В Україні зареєстровані 4 препарати виробництва Франції, Південної Кореї, Нідерландів і Китаю, також завершується реєстрація ще 2 вакцин виробництва Нідерландів і Південної Кореї.


Крок за кроком: про вакцинацію


Детальніше про вакцинацію, коли і кому її рекомендовано робити, розповіла лікарка-інтерн Хотинського районного центру первинної медичної допомоги Юлія Ліскун.


Вона розпочала із пояснення загальних симптомів та можливих ускладнень, що є особливо важливим: «Хвороба починається гостро: загальна інтоксикація – сильний озноб, відчуття жару, різкий головний біль у ділянці лоба, надбрівних дуг, скронь, очей, сухий кашель та біль у горлі, загальна слабкість, біль у м’язах. Захворювання небезпечне ризиком виникнення тяжких ускладнень, що можуть призвести до смерті хворого. Часто погіршується перебіг хронічних недуг. Нерідко приєднується бактеріальна інфекція».


– Переконана, що вакцинація – найбільш дієвий метод профілактики грипу та попередження важких ускладнень хвороби. Одне щеплення захищає впродовж усього сезону від найбільш розповсюджених штамів, – зазначає лікарка Юлія Ліскун.

Коли і кому рекомендовано вакцинуватися


– Вакцинуватися бажано до початку циркуляції вірусів грипу (у вересні–жовтні), однак, є сенс зробити щеплення й пізніше, навіть якщо у регіоні вже будуть зафіксовані випадки хвороби, – радить лікарка. – Щеплення показане дорослим і дітям від 6 місяців. Діти до 9 років, які раніше не були вакциновані, повинні бути щеплені двічі з інтервалом не менше, ніж 4 тижні (подальші щорічні вакцинації однією дозою).


Але передусім щеплення рекомендоване людям, які входять до груп ризику: медикам, працівниками освіти, дітям віком до п’яти років, вагітним, літнім людям, пацієнтам із хронічними захворюваннями та усім, хто працює у місцях скупчення людей, – зауважує Юлія Ліскун.


Чомусь широко розповсюджений стереотип, що вагітним чи жінкам, які годують груддю, щеплення протипоказані. Проте лікарка пояснює: «Насправді, інактивовані (неживі) вакцини для таких жінок цілком безпечні. Взагалі, вагітні мають підвищений ризик тяжкого перебігу та госпіталізації унаслідок ускладнень від грипу. Тому і майбутнім матерям (на будь-якому триместрі), і тим, котрі планують вагітність, важливо отримати захист від вірусу грипу шляхом щеплення інактивованою вакциною (жива ослаблена вакцина від грипу вагітним протипоказана), адже сама хвороба може бути для них дуже небезпечна».


Де брати вакцину, яка ціна?


– Оскільки це щеплення належить до рекомендованих, то придбати вакцину від грипу ви можете за власні кошти. Потрібно звернутися до свого сімейного лікаря, який огляне вас, визначить, чи немає протипоказань, а також дасть поради щодо транспортування вакцини з аптеки, адже необхідно зберігати за відповідної температури (забезпечити так званий холодовий ланцюг), – зазначає лікарка.


Аби дізнатися усі деталі, ми опитали декількох провізорів у різних аптеках міста. І виявилося, що придбати вакцину не так то й просто, адже нині у постачальників її немає, як і фіксованої вартості.


– Вакцину треба замовляти, її поки немає в аптеці у вільному доступі, – каже Альона Сухаренко, провізорка місцевої аптеки. – Якраз нещодавно люди хотіли замовити, то на фірмі мені повідомили, що вакцина буде у середині жовтня, і то лімітована кількість. Торік ціна становила 344 грн. Цього року може трохи подорожчати, але не думаю, що набагато. Остаточну вартість знатимемо, коли вакцина буде у наявності, – каже провізор.


Завідувач іншої аптеки в Хотині Єгор Рябий каже: «На початок жовтня вакцини у нас не було, забезпечуємо лише під замовлення. Кожному, хто замовлятиме, надаємо 5% знижки за створені незручності через очікування замовлення. Адже не можемо забезпечити її постійну наявність в аптеці, оскільки не знаємо, який буде попит».


Важливо наголосити, що вакцину потрібно транспортувати у сумці-холодильнику. Таку в аптеках надаємо в оренду або забезпечуємо доставку до поліклініки.

«Вакцина коштує набагато дешевше, ніж лікування»


Хотинчанка Богдана Слугіна щороку вакцинується разом зі своєю сім’єю і вважає, що це – найкращий спосіб уберегтися від сезонного грипу.


– Уже декілька років поспіль наша сім’я в повному складі – я, мій чоловік та наша дворічна донечка отримуємо щеплення від грипу, – поділилася жінка. – Причина дуже проста: не хочеться хворіти. Жодного разу не було ніяких побічних реакцій. Вакцина коштує набагато дешевше, ніж лікування. Тож і цього року замовили, чекаємо поставки у жовтні. Якщо можна максимально убезпечити себе, чому б не скористатися такою можливістю?

Отож міцного усім здоров‘я, бережіть себе та своїх близьких!


188 views0 comments