• Хотинські вісті

Школяр-винахідник пропонує пластикові відходи викорисати на ремонту доріг


Автор фото Назар Шевченко, Суспільне Буковини

Восьмикласник Клішковецької гімназії Володимир Кирилюк – серед юних екологів Буковини, котрі вболівають за екологію краю та безхмарне майбутнє нашої блакитної планети.


Ми уже публікували про те, що юнак у домашніх умовах спробував виготовити полімер-піщане і полімер-гравійне дорожнє покриття. Та пропонує такою сумішшю замінити або власне верхній шар або другий прошарок – між ґрунтовкою та асфальтом.


«Таким чином, – каже Володимир, – зможемо вдало використати пластикові відходи та відремонтувати наші дороги».


Крім цього, юного дослідника зацікавила ще одна не менш важлива екологічна проблема – шкідливий вплив на людину бісфенолу, що використовується для друку чеків.


«Звичайнісінький чек, який ви тримаєте у руці після зроблених покупок у магазині, після проведених платежів у терміналі, оплачених комунальних послуг у банку – це не звичайний папір. Касова стрічка є різновидом термопаперу. Під час друку шляхом нагріву в апараті на його поверхні виступають цифри та літери. Це відбувається завдяки вмісту у термопапері речовини Бісфенол-А (BPA) або ж Бісфенол-S (BPS), – пояснює школяр-науковець.


Цю речовину використовують при виготовленні виробів із пластмаси, включаючи пластикові упаковки для продуктів, напоїв, дитячі пляшечки для годування, лінзи для окулярів і т. д.


"Ученими з’ясовано, що при контакті з пальцями рук бісфенол має здатність вивільнятися з чеків і проникати у шкіру. Нас зацікавив цей факт, оскільки навіть за один день таких контактів у посередньої людини є безліч. Трапляються випадки, коли люди роками зберігають чеки і періодично їх торкаються. Тож вимушено або невимушено контактують з касовими, товарними чеками, квитанціями та тим ризиком, який несе бісфенол для живих організмів. А саме – може викликати ендокринні захворювання, недуги імунної нервової та сечостатевої систем. Тож постало питання: чим замінити цю шкідливу речовину? Наше дослідження поки що на етапі експерименту, тому результатами та висновками зможемо поділитися пізніше», – каже Володимир Кирилюк.


Тож бажаємо юному досліднику успіхів!

18 views0 comments