• Хотинські вісті

ЧИ ПОТРІБНІ СУЧАСНОМУ СУСПІЛЬСТВУ ГІДРОМЕТЕОРОЛОГИ?

До 100-річчя заснування Державної метеорологічної служби України


Фото із сайту ZN.UA

Що одягнути завтра, як спланувати відпочинок, коли висаджувати сільськогосподарські культури, чому в різних куточках планети так часто трапляються природні гідрометеорологічні стихії, які заходи необхідні для адаптації суспільства до наслідків глобальних змін клімату…

Ці та багато інших запитань нас щоденно цікавлять у повсякденному житті.

Від найпростіших вирішень до масштабних викликів, які постали перед людством нині.


Адже погода, клімат і вода впливають практично на всі види життєдіяльності. І саме цими питаннями займаються працівники гідрометеорологічної служби, які відзначають професійне свято 19 листопада.


З давніх часів майже в кожній культурі погода, зміна пір року, небезпечні гідрометеорологічні явища були предметом спостережень та вивчення.


Нині досягнення в науці та техніці дозволяють отримувати і накопичувати детальні дані спостережень, використовуючи найрізноманітніші сучасні вимірювальні прилади та обладнання. Використовують найпотужніші комп’ютери для побудови складних моделей, що відображають взаємодію атмосфери Землі з океаном, суходолом і кругообігом води. У результаті відбувається формування погодних умов та клімату.


Зрозуміло, що для перетворення всіх вихідних даних, результатів моделювання потрібна велика кількість кваліфікованих і добре підготовлених фахівців-гідрометеорологів, які працюють по всьому світу цілодобово. Завдяки роботі цих ентузіастів, ми з вами маємо доступ до високоякісних прогнозів та рекомендацій, які включають у процеси планування та приймання відповідних рішень, навіть на національному рівні.


Гідрометеорологічна інформація має величезне значення для всіх сфер діяльності. У першу чергу для безпечного та комфортного життя людей.


На жаль, спеціальність гідрометеорологія – маловідома і не така престижна на відміну від інших. Проте, варто зауважити, що на ринку праці досить таки затребувана, непогано оплачувана і має державну підтримку.

Варто зазначити, що фахівці-гідрометеорологи працюють у підрозділах, пов’язаних з використанням засобів і методів моніторингу та прогнозу стану навколишнього природного середовища та ефективного використання природних ресурсів – у режимних, оперативних, пошукових, науково-дослідних організаціях, комплексних та спеціальних експедиціях Державної гідрометеорологічної служби України, і моніторингу міністерства екології і природних ресурсів, Державного агентства з водних ресурсів, а також в інших відомствах, пов’язаних із сільським та рибним господарством, авіаційним, морським, річковим та залізничним транспортом, виробленням та транспортуванням енергії.


Ми живемо в епоху швидких перемін у всіх сферах людської діяльності. Глобальні зміни клімату, дефіцит водних ресурсів, їх якість є найбільш відомим їх проявом. Усе частіше виникає необхідність максимально швидко і своєчасно повідомляти широкому загалу користувачів про потенційно небезпечні гідрометеорологічні явища. Суспільство потребує кваліфікованих фахівців у цій сфері, як тепер так і в майбутньому.


У сучасному складному світі діапазон знань і навичок, необхідних гідрометеорологам, суттєво розширюється. Адже їм необхідно не тільки іти в ногу із розвитком науки та техніки, але й декому потрібно мати вузькоспеціалізовані знання, відповідно до потреб та виробничих запитів.


Отже, гідрометеорологи дуже потрібні і сучасному суспільству, і майбутнім поколінням!

Ольга ПАЛАНИЧКО,

доцентка кафедри гідрометеорології

та водних ресурсів Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.


44 views0 comments