• Хотинські вісті

Чи все ж стане Хотинська райлікарня опорною?


Повертаючись до наболілого

Або поїзд уже пішов, та чи потрапимо у наступний?


Саме таке питання постає після зустрічі з приводу наболілої для жителів району проблеми, що Хотинська райлікарня не увійшла до переліку опорних в області і не отримає додаткового фінансування чи обладнання (як уже повідомляли "Хотинські вісті", статус опорних серед районних лікарень отримають лише Сокирянська, Сторожинецька та Вижницька). На цю зустріч приїхали народний депутат Валерій Божик та заступниця голови облдержадміністрації Наталія Гусак.


Прийшло дуже багато людей: чимало медиків, представники об'єднаних громад, керівництва району, сільські голови, громадські активісти, учасники АТО, депутати різних рівнів. Усіх турбує ця проблема й об'єднує бажання захистити інтереси нашої райлікарні, а значить – її пацієнтів.
Про "Сокиряни: Хотин – 1:0"

Тож дискусія була гостра і тривала. І почалася ще до цього – у соцмережах, де після оприлюднення переліку опорних лікарень писали, що інші "нафарширують обладнанням", а у нас – скорочення. І що «Сокиряни: Хотин – 1:0" та висловлювалися щодо ймовірного лобіювання інтересів Сокирянської райлікарні у Києві.


Усі численні виступи під час зустрічі не має змоги подати, (бажаючі можуть переглянути відеозапис усієї зустрічі у Фейсбук). Публікуємо лише головні тези.


У своєму виступі нардеп Валерій Божик зазначив:

"Щоб не було спекуляцій у ЗМІ та соцмережах, наголошую, що я – на стороні жителів Хотинщини і готовий із її представниками йти на зустріч хоч до міністра, хоч до прем'єра чи Президента та відстоювати інтереси Хотинської райлікарні. Не ділю свій виборчий округ на райони, це моя принципова позиція. Крім того, я родом не із Сокирян, а із Заставни, і тамтешній медзаклад теж не увійшов у список опорних, на це земляки теж нарікають. Готовий до діалогу, погоджуюся, що потрібно нам більше комунікувати, щоб почути один одного".

Потім додав: "Як тільки мені стало відомо, що постановою Кабміну її виключено з переліку опорних, я розмовляв щодо цього із заступником міністра. Направив письмове звернення очільниці МОЗ Зоряні Скалецькій, у якому обґрунтував, чому у Хотині має бути опорний медзаклад. Більше того, минулого тижня у нас із головою районної ради Тетяною Бринь була домовленість про зустріч у Києві у форматі: народний депутат – керівник МОЗ (чи хтось із заступників) – делегація Хотинщини. Однак із середи уряд так почало "трясти", що над ним нависла загроза відставки, тому минулого тижня тоді ми цього зробити не могли»


Посадовці запевнили, що скорочення чи повного закриття Хотинської райлікарні не планувалося, а тому у пацієнтів нашого району не виникатиме потреба їхати у Сокирянську ЦРЛ.Як повідомила заступниця голови облдержадміністрації Наталія Гусак, за попередніми розрахунками, цього року Хотинська райлікарня має бути забезпечена коштами на "нормальному рівні, і навіть менше доведеться її фінансувати з районного бюджету". Щодо нарікань, коли у попередні роки одним медичним закладам (зокрема Сокирянській ЦРЛ) наприкінці року спрямовували по кілька мільйонів на зарплату, а іншим (котрі економили) ні, то жодних дофінансувань з бюджетів вищих рівнів, як раніше, не буде. Про це вже направлено відповідні листи на місця та поінформовано районне керівництво.


Щодо порушеної проблеми статусу опорної лікарні, Наталія Гусак зазначила: "Один з перших листів, які новопризначений голова Чернівецької ОДА підписав – це лист до Кабміну щодо визначення Хотинської райлікарні опорним закладом. Цей лист надісланий у ту ж дату, що і такі звернення від районної ради, як засновника цього закладу...".


І додала, що ні облдержадміністрація, ні народний депутат не затверджують перелік опорних лікарень, а це зробив Уряд своєю постановою, у якій прописана можливість перегляду цього переліку госпітальною радою округу через рік роботи з Національною службою здоров'я України (НСЗУ).


"Чарівний пендель"

Також посадовець наголосила, що для пацієнта головне не статус лікарні, а якість лікування та увага медперсоналу. І після переходу в квітні 2020-го на нову модель фінансування оплачуватимуться лише послуги, які законтрактовані та надаються пацієнтам з дотриманням вимог НСЗУ.


Тобто лікарі мають бути зацікавлені, щоб саме у Хотинську райлікарню зверталися люди, а не у заклади сусіднього Кам'янця-Подільського або Чернівців. І керівництву лікувальних установ потрібно усе це прораховувати і звернути увагу на пріоритетні напрямки, які оплачуватимуться за вищим тарифом. Наприклад, паліативна допомога важкохворим (зокрема на рак). А також – лікування інсультів та інфарктів, які є основними причинами смертності, але для цього потрібне дороговартісне обладнання, яке наразі є лише в обласних медзакладах. Тож доведеться шукати можливості залучити приватну апаратуру, платити за її оренду. Тоді для пацієнта ці послуги будуть безоплатними.


– Уся управлінська команда, керівництво, засновник закладу і лікарі мають працювати на те, щоб люди приходили за медичною допомогою саме у цей лікувальний заклад, – зауважила заступниця голови Чернівецької ОДА.

– Можна красиву картинку намалювати, але давайте говорити відверто: це такий "чарівний пендель", щоб ви розуміли, що може бути, – сказала Наталія Гусак. – Бо поки на 2020 рік лікарні вистачає коштів. А що буде далі? Коли почнете вводити в електронну систему кількість пацієнтів, які до вас приходять, то можете побачити, що деякі люди проторували доріжку в інші заклади, звертаються у Чернівці, Кам'янець-Подільський чи Клішківці. Треба подумати, як зробити так, щоб вони йшли до вас і давали дохід вашій лікарні. Оце є основним викликом нині, а не її статус. Жоден статус маршрут пацієнта не вибудує, а тільки кадровий склад, матеріально-технічне забезпечення, умови в лікарні.На це присутні в залі заперечили, що якщо інші лікарні отримують додаткове фінансування і обладнання, словом "ростуть", а інші – нічого, то їм важко конкурувати. Адже для багатьох пацієнтів важливо, щоб було новітнє устаткування. Тому і їдуть в інші міста.


А головний лікар Юрій Пасічник додав, що якщо не надаватимуть достатньо послуг, то самій адміністрації райлікарні доведеться вдаватися до скорочень. І що завдяки підтримці з різних джерел вже чимало зроблено: придбано деяке обладнання, покращено умови у відділеннях, вікна і двері замінено на металопластикові, відремонтовано дахи та фасади. І за низкою показників Хотинська райлікарня – серед кращих в області.

Голова районної ради Тетяна Бринь зауважила, що якщо Хотинська райлікарня не відповідає якимось критеріям, то потрібно знати яким саме. Адже тоді можна працювати над покращенням ситуації. А наразі інформації про це немає.


Активісти: «У Хотині має бути опорна лікарня»


Олександр Брус в емоційному виступі сказав:


"У Хотині має бути опорна лікарня. Бо пацієнту важко добиратися годину до Чернівців, ще десь годину треба на доїзд по місту. Чи всіх хворих довезуть? Це має бути головним. А у нашу лікарню приїжджають із сусідніх сіл Тернопільської, Хмельницької областей, з Кельменецького району. Також тут за рік бувають 100 тисяч туристів… Лікарі у нас не гірші, є багато хороших спеціалістів. І умови кращі, ніж подекуди в державних медзакладах Чернівців чи Кам'янця-Подільського. Потрібне сучасне обладнання. А для цього – статус опорної лікарні!".

"Ми у листі це прописали. Але у Кабміну інше бачення. Вони керуються об'єктивними показниками і картами маршрутів пацієнтів. А від Хотина недалеко є Кам'янець-Подільський з перинатальним центром тощо", – відповіла Н. Гусак.


Про що домовилися

У результаті зустрічі домовилися, що буде створена робоча група від Хотинщини із представників як медиків, так і громадських активістів та депутатів, якій в області нададуть усю інформацію щодо критеріїв оцінювання лікарень області. Щоб достеменно знати: чи справді Хотинська райлікарня «програє» за певними показниками іншим медзакладам, що стали опорними. А якщо так, то за якими саме, щоб протягом року працювати над цим і зробити все можливе для поліпшення ситуації.


Крім того активісти та депутати висловили впевненість, що потрібно їхати у міністерство охорони здоров’я і відстоювати там інтереси Хотинської лікарні.


Депутат обласної ради Любов Годнюк підсумувала:

«Після бою вже не варто махати кулаками. Ми сьогодні почули дві обіцянки: ніяких скорочень та створення робочої групи. Я теж готова їхати у Київ, відстоювати інтереси жителів Хотинщини. Запрошую до цієї групи Любов Петрову, яка має подібний досвід, інших активістів. Якщо будемо знати чіткі критерії, то будемо працювати, щоб не втратити шанс перегляду мережі опорних лікарень наступного року».
400 views0 comments