• Хотинські вісті

Цікаві факти про Конституцію України


До Дня Конституції України подаємо 5 цікавих фактів про Основний Закон країни.


1. Трохи статистики

Нинішній Основний Закон був чотирнадцятим конституційним актом протягом ХХ ст. після чотирьох універсалів Центральної Ради (1917–1918 рр.), Грамоти гетьмана П. Скоропадського (29.04.1918 р.), Малої Конституції ЗУНР (13.11.2019 р.), Акту злуки УНР та ЗУНР (22.01.1919 р.), Тимчасової Конституції Карпатської України (15.03.1939 р.), Акту відновлення української державності (30.06.1941 р.) та чотирьох радянських конституцій (1919 р., 1929 р., 1937 р., 1978 р.). Він є другим за тривалістю дії, лідером за кількістю внесених поправок (27) та об’ємом (ХІV розділів, 166 статей та 16 перехідних положень ХV розділу).


2. Народження в муках

Прийняттю Конституції передували 6 років важких дискусій. За цей час було створено 15 проектів Основного Закону – від парламентської Конституційної комісії, науковців, політичних партій, тощо. Найодіозніші з них – це проект комуністичної партії, за яким зберігалась стара назва УРСР, форма правління та декларувався федеративний зв’язок з Росією, а також проект Конгресу українських націоналістів, що передбачав Кримську область разом з декларуванням української мови як обов’язкової для всіх установ.

Врешті залучені експерти з Міжнародної венеціанської правової комісії об’єднали всі ініціативи в одне та подали на розгляд Верховної Ради, яка, в свою чергу, внесла більше 6 тис. поправок (!) до вже відредагованого тексту і о 9 год. 20 хв. 28 червня Конституцію було прийнято 315 голосами сонних депутатів.


3. «Закон як дишло»

Головні зміни до Конституції були внесені після «Помаранчевої революції» В. Ющенком, вони стосувалися передачі окремих владних повноважень від Президента до парламенту.

За президентства В. Януковича, у 2010 р., без погодження із парламентом, у Конституцію були внесені зміни, які передали владні повноваження до рук Президента.

П. Порошенко у 2015 р. подав законопроект про повернення до редакції Конституції 2004 р. Нарешті, у 2015-му були внесені зміни, що стосувалися децентралізації.

А в нинішньому році Верховна Рада змінила Преамбулу, де декларовано прагнення держави до вступу в НАТО та ЄС.


4. День Конституції

Це єдине державне свято, закріплене в самій Конституції стаття 161). Воно має американське коріння. Для європейців загалом та США зокрема це значне за важливістю дійство із чітко регламентованим характером, а саме: звіти громадських правових організацій про дотримання законодавства, виступи профспілок, засідання правових клубів.

У більшості демократичних країн у цей день чиновники працюють та проводять дні відкритих дверей. Але, на жаль, не у нас, що загалом засвідчує рівень правосвідомості у країні. Підтвердженням слугує і той факт, що в Україні немає жодного пам’ятного знаку Основному закону, і ми такі єдині в Європі.


5. Залишити не можна змінити

Ще однією традицією для вітчизняної громадськості є обговорення незворотності змін або й узагалі переписання Конституції. Щороку все голосніше лунають заяви політиків, розгортається бурхлива полеміка в ЗМІ, яка досягає свого піку саме 28 червня. Це, безумовно, певною мірою принижує важливість Основного закону, про який, до речі, європейці говорять як про один з найкращих серед діючих. І як тут не згадати слова відомого британського політика У. Черчіля: «У демократичній країні перш за все дбають про краще дотримання законів, тоді як у авторитарній – як їх краще змінити. У демократичних країнах закон захищає громадян від свавілля влади, тоді як в авторитарних він захищає владу від можливого свавілля громадян».


Денис Шевчук,

завідувач відділу краєзнавства Хотинської ЦБС.

39 views0 comments