• Хотинські вісті

Цікава історія: про зйомки фільму «Русалонька» у Хотинській фортеціУ величній і вражаючій Хотинській фортеці знімали десятки кінострічок, серед яких «Три мушкетери», «Гадюка», «Русалонька», «Захар Беркут», «Балада про доблесного лицаря Айвенго», «Чорна стріла», «Стара фортеця», «Стріли Робін Гуда».


Спогадами про зйомки «Русалоньки» у цитаделі поділився хотинчанин Борис Волошин, нині викладач Хотинського коледжу ПДАТУ, а тоді – актор масовки, який погодився на ідею друга Володимира Бутка знятися у кіно.


У той час це була не тільки можливість долучитися до створення фільму, а й певна вигода – усім акторам давали талони на безкоштовні обіди і ще й платили.

Публікуємо розповідь Бориса Волошина. До речі, інтерв‘ю у нього брала і журналістка з Кам‘янця-Подільського для українського видання Gazeta.ua та журналу «Країна».


«Середньовічний замок біля фортеці

зробили з фанери»


«Русалонька» – це радянсько-болгарський казково-фентезійний фільм за мотивами однойменної казки Ганса Крістіана Андерсена, знятий кіностудією ім. М. Горького, разом з Кримською кіностудією, деякі кадри – на морі у Криму та разом з Болгарською кіностудією.


У Хотині зйомки проводили влітку 1975 року. Я тоді вчився у художній школі (перший випуск), і зі своїм другом, однокласником Володимиром Бутком (зараз художник, член Національної спілки художників України) часто ходив малювати до фортеці.


Одного разу на початку літа ми побачили, як монтують декорації – казковий середньовічний замок з фанери, так ми дізналися про майбутні зйомки фільму. А потім, коли кіностудія оголосила набір до масовки, зацікавились цим і зголосились. Тим більше, що це давало змогу нам, старшокласникам, заробити невелику суму грошей. Скажу чесно, що це була не моя ініціатива, а мого товариша.

«Нас переодягали в костюми, садили

в «кіношний» автобус і везли до фортеці»


Кіностудія розміщувалась у старому корпусі Хотинського технікуму, де я зараз працюю. До речі, нещодавно фотограф Сергій Кузнєцов оприлюднив у соцмережі старі фото цього корпусу. То старовинна будівля, одна з перших побудована за Новим планом ще в 20-х роках ХІХ століття. Скоро їй виповниться 200 років, колись там розташовувалася Земська управа.


На 2-му поверсі в актовій залі розміщувалася костюмерна, нас переодягали в костюми, садили в «кіношний» автобус (мабуть, «ПАЗ» або «Кубань») і везли до фортеці. Уявляєте, як усе було цікаво для хлопця 15–16 років? Це зараз діти в Інтернеті можуть багато дізнатися і подивитися, а що тоді бачили «совкові» діти з маленького провінційного міста? А які відчуття стати актором, хоча й «масовочним»?!


До речі, щодня нам видавали талони на обід, показавши які, можна було безпосередньо на території фортеці безкоштовно поїсти (обід привозив той же автобус). Ці талони ми зберігали, а потім уже восени, після закінчення зйомок, за них отримували зароблені гроші.


«Хотин славився на всю Україну

танцювальним гуртком

та гандбольною командою ДЮСШ»


Як зараз пам’ятаю: за один день одержав по 3 карбованці 50 копійок. Крім простої масовки знімались ще учасники танцювального гуртка при Хотинському будинку культури, їм платили більше – по 7,50 за день, але ж вони танцювали. Їх недарма вибрали, бо Хотин славився на всю Україну танцювальним гуртком (керівник Осіпов) та гандбольною командою ДЮСШ. Зараз би так! Чому я згадав про «танцюристів»? Тому, що там знімалась моя однокласниця Люда Фонарюк, що сиділа зі мною за однією партою. На жаль, зараз її вже немає серед живих…


Узагалі «Русалонька» – це фільм-казка, музичний фільм, де багато музики і танців. Тому, якщо ви подивитесь цю стрічку, то знайте, що ці танці виконують хотинські танцюристи!

Фільм дуже добрий, позитивний, там немає тодішньої «совковості», про що не можна сказати стосовно «Старої фортеці», знятої за брехливою трилогією Бєляєва. Жаль, що такі талановиті актори, як Євген Євстигнєєв та інші, знялись у відвертій радянській брехні…


У головній ролі «Русалоньки» знялась невідома дівчина-актриса з Ленінграда, яку я потім ніколи не бачив у фільмах. Щодо відомих акторів, то мені, як і всім хотинчанам запам’ятались Михайло Пуговкін (прораб з комедії «Операция «Ы») та Валентин Нікулін (не Юрій). Дуже часто їх можна було бачити в нетверезому стані прямо на знімальному майданчику.
Костюм стражника такий: пофарбований

сріблястою фарбою светр, що «грав роль»

кольчуги, спис та картонний шолом


Ми імітували натовп, можна було просто увесь день пробути на майданчику і не брати участь у зйомках. Іноді доводилося дивитись, як знімають інших, коли тебе не задіяли, адже вибирав потрібних акторів для дублів помічник режисера і казав кожному «стій там», «ходи звідси й до сюди», «сядь там»... Але ж навіть, якщо тебе й не знімали, то талон на обід і гроші в тебе вже є.


Були деякі дні, коли приходив зранку до корпусу технікуму і мені казали: «Вибач, але сьогодні таких як ти, твого типажу, не потрібно». І тоді не отримував талон і не потрапляв у автобус до фортеці.


Одного разу зранку почали відбирати високих хлопців на роль стражників. Мене зі зростом 190 см також узяли у цю групу. І з цього моменту ми з другом розлучилися, бо почали зніматись у різних сценах.


Мені видали грубо в’язаний светр, пофарбований сріблястою фарбою, що «грав роль» кольчуги, яку одягав на голе тіло. Потім, після зйомок, уже вдома мусив відмиватись від тієї фарби. На голову одягали картонний шолом, також пофарбований під метал, на ноги – високі коричневі дермантинові чоботи, зроблені під шкіру.


У руках я тримав довгого дерев’яного списа і щита. У тому костюмі знімався аж до останнього дня зйомок. Пригадую, як знімали весілля принца й Русалоньки, тоді стояв разом з іншими стражниками на в’їзному мості в караулі. Також добре пам’ятаю зйомки вночі, за які потім заплатили подвійно. Тоді стояв усередині замку з палаючим смолоскипом.Також пригадую, що вже через кілька місяців після зйомок, коли вже фільм «Русалонька» змонтували, то його показали у нашому літньому кінотеатрі. А після показу була зустріч хотинчан зі знімальною групою», – поділився спогадами Борис Волошин.

Фото Василя Харчевникова надані Борисом Волошиним та Сергієм Кузнєцовим.

166 views0 comments