• Хотинські вісті

У 16 років – уже справжній газда!Іван Главіцький із Каплівки розводить породистих кроликів та займається волонтерством


Івану Главіцькому із Каплівки виповнилося лише 16 років. Однак він уже доглядає чимале господарство.


«Трудову діяльність» хлопець розпочав ще у 8-річному віці. Тоді батьки на прохання сина подарували йому ручного кролика, який мав стати просто домашнім улюбленцем.


Згодом, щоб вухань не сумував, до пари придбали ще подругу, а через деякий час з’явився перший виводок.


– Я настільки був вражений появою на світ маленьких, сліпих, і водночас таких гарненьких кроленят, що вирішив займатися їх розведенням, – розповідає Іван.


З тих пір маленький газда почав вивчати секрети догляду за пухнастими улюбленцями, пробував вирощувати понад 12 порід вуханів і зупинив вибір на найпродуктивніших.
Зараз у господарстві є чотири найкращі, на його погляд, породи: Бельгійський велетень (фландер), Французький баран, Радянська шиншила та Каліфорнієць.

– Ці кролі, на мою думку, нині є найбільш рентабельні, – каже Іван. – А найважливішим у цій справі є догляд за ними, чому загалом на день я приділяю три години часу. Це з урахуванням, що їх зараз лише 50 голів. Бувало, налічувалося й до 140.


Звичайно, не роблю все сам, а з допомогою батьків. Головне стежити, аби клітки були чисті і сухі, щоб тваринки мали постійний доступ до води, свіжого сіна або прив’ялої трави.


Не можна забувати й про те, що цим гризунам постійно потрібен корм для сточування зубів. Велике значення мають профілактичні ветеринарні заходи та щеплення.


Спочатку юний фермер звертався за порадами до старших господарів, радився з ветеринарами, а практика дала свої результати.


Нині хлопець добре розуміється у кролівництві – оглянувши вуханя, уже самостійно може визначити, що саме турбує пухнастика, і знає, чим і як лікувати.

– При правильному догляді захворювання кролів можна мінімізувати, – зазначає Іван. – Але все ж таки є недуги, яких неможливо позбутися, наприклад: кокцидіоз, міксоматоз, рахіт, дерматікоз, лістеріоз та інші. Усі захворювання лікуються на початкових стадіях, бо якщо занедбати, то не уникнути лиха.


Крім медикаментозних засобів, не слід забувати і про ліки, які дає природа: полин, верба, горіх, хвоя, лопух, тисячолисник. Ці рослини дуже корисні для підтримання здоров’я кролів.За словами юного господаря, годування просте, але раціональне. Він дотримується уже перевіреної схеми. Наприклад, у літній період більшу частину кормів становить зелень (50–60%), трохи менше зерносуміш (40–30) і 10 відсотків – деревина. А у зимовий період основна частка припадає на зернову суміш (30% вівса, 60% ячменю, 10% кукурудзи). Крім цього кролики полюбляють сіно та коренеплоди.


Заготівля кормів триває цілий сезон, адже треба накосити траву, висушити її, зібрати сіно, привезти додому. У цьому Іванкові допомагають рідні. «Без їхньої підтримки я б не впорався», – із вдячністю каже юнак.

До того ж, улюблена справа приносить прибуток. Щоправда, частину коштів знову вкладають у догляд за кроликами, а частину, зізнається хлопець, віддає на волонтерство. Зокрема, він учасник проєкту «Врятуй чотирилапого», а також допомагає в облаштуванні дитячого майданчика у рідному селі.


Нині Іван Главіцький навчається у Хотинському опорному ЗЗСО, полюбляє математику, фізику, біологію. Вільний час любить проводити з однолітками, інколи займається кросом та волейболом.

Із вибором майбутньої професії ще вагається, але схильний до вивчення ветеринарії.


А поки що 16-річний газда сумлінно працює над тим, аби розширити свою справу, із захопленням спостерігає, як його підопічні – ручні кролики бігають на подвір’ї, залюбки риють землю, пасуться та ...ганяють котів.


88 views0 comments