• Хотинські вісті

У Чернівцях відбудеться виставка художника Дмитра Коваля
Про вихідця з Хотина, молодого, але вже відомого у Києві та Україні художника, лауреата багатьох всеукраїнських і державних премій Дмитра Коваля уже розповідали «Хотинські вісті». В інтерв‘ю він тоді поділився, що мріє про персональну виставку в рідному краї, зокрема у Чернівцях. І ось наблизився до втілення цього задуму.


Його самобутні, таємничі і неповторні роботи шанувальники образотворчого мистецтва могли побачити у столиці на численних виставках або онлайн. Але уже невдовзі з творчістю талановитого митця наживо зможуть познайомитися жителі й інших міст, зокрема і Чернівеччини.


Широкому загалу Дмитро Коваль представить свій проєкт «Таємнича Україна». Виставка під такою назвою з успіхом відбулася рік тому в Музеї історії Києва і стала помітною подією в культурно-мистецькому житті.


«Мета – підтримати у серцях українців

дух національної єдності»

Художник і викладач, член Національної спілки художників України Дмитро Коваль розповідає:


– Над цим проєктом працюю вже давно. «Таємнича Україна» – це серія, присвячена зокрема забутим місцинам, зруйнованим містам нашої країни. Мені неодноразово доводилося бувати у Слов’янську на Донеччині, звідки почалася війна. Важко дивитися на ту розруху після бойових дій. Побачене болем озвалося у моєму серці... Я народився в Хотині, на заході України, але саме на сході з’явилася думка порушити цю проблему на національному рівні.


Подорожував різними регіонами країни, надихався, поступово збирав матеріал, робив натуралістичні замальовки та етюди. А потім у стінах майстерні допрацьовував, шукав досконало виражену і максимально загострену художню форму.

Своїми картинами цього циклу, а також іншими, створеними в останні роки, намагаюся підтримати у серцях українців дух національної єдності, патріотизму. Впевнений: якщо матимемо згуртовану націю, то нам ніякий ворог не буде страшний!


З цим проєктом отримав грант Президента України для видатних діячів у галузі культури. Це державна підтримка – кошти для його реалізації. Результатом стала виставка «Таємнича Україна. Нарис історії та сьогодення» у Музеї історії Києва, що пройшла наприкінці 2019 – початку 2020 року і де було представлено 70 картин. Ця художня подія мала широкий резонанс. У її рамках відбулася презентація каталогу моїх робіт з однойменною назвою.

Уже тоді народилася концепція створення пересувної експозиції. Відрадно, що наразі чимало українських музеїв готові її прийняти, – зазначив Д. Коваль.


«Проєкт присвячую 30-літтю

незалежності України»

Спочатку було заплановано, що виставковий тур Дмитра Коваля розпочнеться у 2020 році. Проте у зв’язку з пандемією його довелося перенести.


«Відкладати вже не буду. Прийшов час, коли потрібно реалізовувати цю ідею. Перша виставка туру має відкритися 9 лютого у Чернівецькому обласному художньому музеї. Проєкт присвячую 30-річчю незалежності України. До речі, я теж не так давно відзначив своє тридцятиліття, і країною подорожуватимуть 30 моїх робіт», – розповів художник.

Невипадково тур розпочнеться з Чернівців

Дмитро Коваль вирішив розпочати всеукраїнський тур саме з Чернівців, адже у цьому краї його мала батьківщина.


– Пригадую, як у 2007 році представляв свою першу персональну виставку в галереї Київської організації НСХУ «Митець». Уже тоді почав мріяти, коли зможу приїхати у рідний край, аби представити свій творчий доробок. І ось, нарешті, зможу втілити це в життя. До того ж, Чернівецький обласний художній музей давно чекає мене у своїх стінах, – каже митець. – Завершився локдаун, музеї продовжують працювати. Тому вирішив не відкладати з проведенням туру. Адже ця тема актуальна для мене саме нині. Тож, сподіваюся, жителі Чернівеччини, які цікавляться мистецтвом, зможуть відвідати мою персональну виставку.


Експозиція Дмитра Коваля в Чернівцях запланована на три тижні. Після цього художника запрошують до Вінницького обласного художнього музею. Також його виставку готові прийняти в Тернополі, Хмельницькому, Харкові, Дніпрі та локаціях інших міст.


– Думаю, що проєкт триватиме кілька років. Представимо його в більшості обласних центрів держави, – зазначив Дмитро. – Хотілося б показати виставку і за кордоном. Але для цього потрібна допомога держави або меценатів. А поки здійснюю проєкт на волонтерських засадах. Однак він не був би можливий без підтримки моїх друзів, колег. Маю також багато інших планів. Найближчим часом хочу представити свої нові твори на виставці в Києві, над якими працюю кілька років, – поділився Дмитро Коваль.


Також він працює викладачем у коледжі Національного університету технологій і дизайну. У нього близько 100 студентів. Тож наставництво, плекання молодих талантів – це ще одна, невід‘ємна частина його життя.


Попри пандемію, численні проблеми, якими сповнені наші будні, життя триває. І воно багатогранне. І такі художники, як Дмитро Коваль, допомагають бачити і красу навколо, і багатство внутрішнього світу людини, і не забувати про духовне. А ще – єднати у прагненні до прекрасного, гуртувати українську націю, пам‘ятати наше минуле, щоб мати гідне майбутнє.


Тож побажаймо Дмитру успішного всеукраїнського туру та з нетерпінням чекаємо можливості побачити його виставку в Чернівцях.

54 views0 comments