• Хотинські вісті

У Хотині відкриють експозицію старовинних печаток


У Хотині відкриють експозицію старовинних печаток
У Хотині відкриють експозицію старовинних печаток

У Хотині заплановано відкриття музейної експозиції старовинних печаток різних періодів. Про це повідомив міський голова Микола Головльов.

"Зібрано вже сім унікальних печаток різних історичних періодів, зокрема румунського, російського. Кожна має своє минуле: одні знайдені та подаровані земляками, інші викуплені в їх власників", – розповів Микола Головльов. – Найстаріша, що датується 1879 роком, з двоглавим орлом – наглядача корчемної варти Бессарабського акцизного управління. Одна з найцінніших – з тризубом, належала Хотинському повітовому старості. Ми дуже раді, що вона, як і решта віднайдених, через багато років повернулися у власність міської громади. Також є печатка поліцейського урядника, румунського нотаріуса, адвоката. 

Наразі міська рада працює над відкриттям музею, а також за підтримки земляків – підготовкою до друку буклету про старовинні печатки із їх детальними описами від фахівців. Це розкриє для краян маловідомі сторінки історії Хотинщини.

Цікаво, що, як нещодавно стало відомо, у приватній сфрагістичній колекції у Києві зберігаються дві печатки, пов‘язані із Хотином. За словами Миколи Головльова, є попередня домовленість із власником про те, що він подарує їх нашому місту, коли відкриється вище­згаданий музей.

– Хотів би звернутися до краян: повідомте, якщо у когось з вас чи ваших рідних, знайомих є старовинні печатки. Ми будемо вдячні, якщо подаруєте такі, також готові їх викупати для розширення, поповнення колекції майбутнього музею, який буде створено наступного року, – закликає міський голова.

Довідково

Сфрагістика – це одна із спеціальних історичних дисциплін, що вивчає печатки як історичні джерела, а також їх історію, походження, типологію. Як науку сфрагістику започаткував М. Гейнекцій (1709 р.), послідовником якого став Йоганн Гейман, який і визначив її назву (від грецького слова сфрагіс – печатка).

* * *

Деякі із віднайдених старовинних хотинських печаток показували мольфарці. Вона розповіла про них та їх власників такі цікаві факти, які не розкажуть ні історики, ні жодна книга. Звісно, перевірити це немає можливості, але розповідь жінки вражає. 

За її словами, на печатці «совєтів» (ради робітничих депутатів) багато пролитої крові, через неї у буремні роки загинуло чимало невинних людей і навіть одна дитина.

Печатка з тризубом – Хотинського повітового старости – пов‘язана із приєднанням повіту до великої України. За твердженням мольфарки, ця печатка ще може принести користь Хотину.

Через печатку з двоглавим орлом, за її словами, «пройшло багато важливих питань, власник мав владу, йому носили могоричі». А штамп румунського нотаріуса «належав впливовому чоловіку, але керувала ним жінка».


40 views0 comments