• Хотинські вісті

У краї виявлено нового небезпечного шкідника – самшитову вогнівку
У Хотині виявлено гусінь самшитової вогнівки. Самшит займає особливе місце в декоративному озелененні територій нашого краю. Це вічнозелена, невибаглива, холодостійка рослина, з якої легко можна сформувати зелену огорожу чи різноманітні фігури.


До недавнього часу самшит практично не уражався хворобами та не пошкоджувався шкідниками. Але, починаючи з 2006 року, Європою активно почав поширюватись один із найбільш небезпечних шкідників самшиту – самшитова вогнівка .


Через особливості змін клімату в останні роки самшитова вогнівка легко потрапляє на території, де раніше не могла вижити. Вона пошкоджує здорові кущі, внаслідок чого вони засихають, відродити їх практично неможливо. Можна за одну ніч втратити кущ, який заввишки із ростом людини.


Спочатку шкідника не видно, а потім цих гусениць назбирується певна кількість, і вони з’їдають все листя, потім починають гризти кору молодих пагонів, що не дає шансів самшиту відновитися навіть наступного року.


Характерною ознакою наявності шкідника є оповиття куща павутинням. Самшитова вогнівка в умовах теплого клімату за рік може вивести до 3-х поколінь. Личинки в процесі живлення накопичують отруйні алкалоїди самшиту, тому їх не поїдають птахи.


Рекомендуємо при боротьбі з самшитовою вогнівкою застосувати препарати згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» для роздрібного продажу населення – Актара, Конфідор-максі, Проклейм, Енжіо. Актелік, Фастак, Карате Зеон.


Для боротьби із самшитовою вогнівкою також можна використовувати біопрепарати, які виробляють на основі бактерії Bacillus thuringiensis. Потрібно врахувати, що бактеріальні препарати найкраще застосувати на перших етапах пошкодження куща молодими гусеницями та за температури повітря 17-18°С. Окрім того, бактеріальні препарати діють не так швидко, як хімічні, тому до своєї загибелі гусениці ще можуть пошкоджувати листки.


Першу серію обробок треба провести навесні з інтервалом у два тижні, протягом літа повторити дві-три серії (кожна серія з двох обробок з інтервалом півтора-два тижні). Якщо є перші ознаки пошкоджень, то кущі самшиту доцільно обробити навіть восени – гусениці можуть живитися практично до перших морозів, тому чим більше гусениць у цей період буде знищено, тим менше їх перезимує.


Тим, хто вирощує самшит і хоче зберегти його, необхідно постійно тримати ці рослини під контролем, проводити обробку спеціальними препаратами кілька разів протягом сезону.

Інна Корнівська,

провідна спеціалістка Управління фітосанітарної безпеки

ГУ Держпродспоживслужби вЧернівецькій області.

9 views0 comments