• Хотинські вісті

Технічна несправність, яка виникла під час руху автомобіля: як правильно діяти


Фото ілюстративне з вільних джерел

Чи можливо усунути на місці зупинки та їхати далі без штрафу?


Консультує адвокат Віталій Боднарюк:

– Одними із найбільш поширених порушень правил дорожнього руху (ПДР) є такі, які передбачені ст. 121 КУпАП, у тому числі, якщо немає бризковика автомобіля, рух на ньому із неосвітленим або забрудненим номерним знаком, а також із несправним габаритним вогнем (останні правопорушення легко виявити працівникам поліції навіть у темну пору доби).


Однак, спробуємо з’ясувати, чи будуть вищеперераховані порушення ПДР України підставою для притягнення водіїв до адміністративної відповідальності, та чи можливо усунути таку несправність на місці зупинки, щоб обмежитись лише зауваженням від поліцейського й продовжити свій рух далі.


Слід зазначити, що водій у відповідності із п. 2.3а ПДР України, зобов’язаний перед виїздом перевірити та забезпечити технічно справний стан і комплектність транспортного засобу.


Зрозуміло, що водій не в змозі контролювати справність габаритних вогнів, освітлення чи забруднення номерного знака, а також втрату під час руху із різних причин бризговика, експлуатація транспортного засобу без якого є порушенням ПДР. Адже він, перебуваючи за кермом автомобіля в дорозі, фізично не має можливості бачити перераховані несправності.


Також водій не може здійснювати вимушені зупинки через кожен кілометр і перевіряти справність світлових приладів чи наявності деталей автомобіля, які могли загубитися у дорозі.


Однак не завжди цей факт враховують співробітники поліції, часто такі порушення ПДР України є підставою для притягнення водіїв до адміністративної відповідальності:

- за ч. 1 ст. 121 КУпАП – у випадку керування автомобілем без бризковика або із несправними габаритними вогнями – до покарання у вигляді штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 гривень;

- за ч. 6 ст. 121 КУпАП – у випадку керування водієм транспортним засобом із неосвітленим у темну пору доби чи забрудненим номерним знаком – до покарання у вигляді п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.


Суворіші покарання можуть спіткати водіїв за повторне протягом року вчинення одного із таких адміністративних правопорушень, зокрема:

- за повторне порушення ч.1 ст. 121 КУпАП протягом року, покарання передбачене вже ч. 4 ст. 121 КУпАП у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців або адміністративний арешт на строк від п’яти до десяти діб.

- за повторне порушення ч.6 ст. 121 КУпАП протягом року покарання передбачене вже ч. 7 ст. 121 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.

Важливим є те, що суб’єктивна сторона будь якого із порушень вимог ст. 121 КУпАП визначається ставленням до наслідків та характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності.


Пунктом 2.9 у Правилах дорожнього руху передбачено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом з номерним знаком, що неосвітлений (у темну пору доби або в умовах недостатньої видимості) чи перевернутий.


Приписи п. 31.4.7.е ПДР України визначають, що забороняється експлуатація транспортних засобів за наявності таких технічних несправностей як, зокрема, якщо немає передбаченого конструкцією бампера або заднього захисного пристрою, захисних фартухів та бризковиків.


Однак, згідно з п. 31.5 ПДР України, у разі виникнення в дорозі несправностей, зазначених у пункті 31.4 ПДР України, водій повинен вжити заходів для їх усунення, а якщо це зробити неможливо – рухатися якомога коротшим шляхом до місця стоянки або ремонту.


Як висновок, під час оскарження водіями в порядку адміністративного судочинства винесених поліцейськими постанов про адміністративне правопорушення, у суді досить часто беруть до уваги саме те, що не було умислу, та, враховуючи усунення технічної несправності на місці зупинки, приходять до висновку про відсутність у діях такого водія складу адміністративного правопорушення, а за наслідками цього скасовують оскаржувану постанову про адмінправопорушення.


Адже, якщо технічна несправність виникла в дорозі та водію про це не було відомо, така подія не є адміністративним правопорушенням, а приводом для усунення цих недоліків на місці, – пояснив адвокат.86 views0 comments