• Хотинські вісті

Тест на виявлення імунітету до коронавірусу тепер проводять у Хотинській лікарніДізнатися чи є у вас антитіла до коронавірусу, після перенесеної недуги, або, можливо, безсимптомного перебігу Covid-19, тепер можна у КНП «Хотинська багатопрофільна лікарня». Обладнання для ІФА-тестування медзаклад придбав ще у вересні цього року.


Проте раніше цей імуноферментний аналіз проводили лише медикам, для них процедура є обов’язковою та безкоштовною. Нині ж аналіз на виявлення імунітету до Covid-19 за помірну оплату став доступним і для населення.


Кожен, хто перехворів або контактував із хворим, чи навіть не хворів, тепер може пройти ІФА-тест. Для цього потрібно звернутися до свого сімейного лікаря, а також написати заяву на ім‘я завідувача клініко-діагностичної лабораторії Хотинської лікарні, який власне і проводить дослідження.


Заради суспільного інтересу дві кореспондентки «Хотинських вістей» стали першими пацієнтками (після лікарів), яким провели такий аналіз у Хотинській лікарні. Одна з них нещодавно перехворіла на Covid-19, а інша контактувала із хворою родичкою, але після того не відчувала жодних симптомів. Тож цікавило, чи мають імунітет до коронавірусу.


Але про те, якими виявилися результати, розповімо пізніше. Спочатку детальніше про процедуру і для чого витрачати власні кошти на аналіз.


Що таке ІФА-тестування?

– ІФА-тестування – це імуноферментний аналіз на Covid-19, за допомогою якого виявляється комплекс «антиген – антитіло», що виробляється, коли організм уражений вірусом. Цей комплекс утворюється завдяки імунологічній реакції антигену з відповідним антитілом, – розповідає Вадим Корнівський, завідувач клініко-діагностичної лабораторії КНП «Хотинська багатопрофільна лікарня».


За його словами, метод ІФА-тестування визначає імуноглобуліни (антитіла) двох типів: M і G. Якщо виявляють Ig M – це говорить про гострий процес захворювання, вони можуть з’являтися на 3–5 день з моменту захворювання. Якщо Ig G (на 8–14 день), то це свідчить, що людина перехворіла або інфікувалася вірусом і виробилися антитіла до цього захворювання.


– Переважно антитіла є в організмі від 2 тижнів до 2 місяців, – зазначає завідувач лабораторії.


Як проводять аналіз: крок за кроком

Покроково розповідаємо, як проводять аналіз, а також скільки буде коштувати для громадян?


Вадим Корнівський розповів:

«Для ІФА-тестування необхідні лабораторні умови та спеціальне обладнання. При цьому аналізується сироватка крові, а не сама кров, як у випадку з експрес-тестами, і не матеріали мазків, як у випадку з ПЛР.


У нашій лабораторії є три апарати, за допомогою яких проводимо це дослідження: інкубатор, мийка та аналізатор. Процес довготривалий, адже здійснюється у декілька етапів.


Перший етап – написання заяви на проведення дослідження.


Другий етап – забір крові з вени. Його проводять у 27 кабінеті, для цього використовують спеціальні одноразові пластикові пробірки.


Третій – аналізи доставляють у клініко-діагностичну лабораторію.


Четвертий – зразки поміщають у спеціальну центрифугу, адже для дослідження потрібна лише сироватка крові.


Далі вноситься реактив і згідно з методикою проводиться дослідження.

Загалом процес аналізу на один тип антитіл займає близько 2,5–3 годин.


Для медиків обстеження є обов’язковим та безкоштовним. Для тих, хто безпосередньо працює з ковідними хворими – двічі на місяць, для інших – раз на місяць.


"Уже проведено розрахунок вартості обстеження для населення, яка становить 197 гривень за один вид антитіл, а разом за два види Ig M та Ig G – 394 гривні. Така вартість аналізу пов’язана із високою ціною на реактиви, витратами на закупівлю одноразових пробірок. Запуститили цю платну послугу для пацієнтів з 7 грудня», – поінфомував Вадим Корнівський.

Тобто для того, щоб дізнатися, чи маєте імунітет до коронавірусу, не обов‘язково їхати у Чернівці чи Кам‘янець-Подільський. ІФА-тестування можна зробити у Хотинській лікарні, що зменшує витрати і часу, і коштів. На замітку: у приватних лабораторіях вартість такого дослідження коштує від 250 грн за один вид антитіл.

Які результати журналістського експерименту?

Як і на будь-які інші аналізи, забір крові проводиться зранку, тому кореспондентки «Хотинських вістей» уже о 8:30 були у лікарні.


Для того, аби здати кров з вени, абсолютно нічого не потрібно брати із собою: шприци, спирт і вата – це надають у лабораторії, як і спеціальну одноразову пробірку.


Отже, йдучи на тестування до 27 кабінету в приміщенні поліклініки, де розташований денний стаціонар та маніпуляційна, варто пригадати власні дані, зокрема номер телефону, скільки вам повних років, щоб не розгубитися, коли про це запитають.


Загалом увесь процес – від заповнення даних до здачі аналізу – займає близько 5 хвилин. А на результати доведеться трохи зачекати. Адже, як уже йшлося, процес ІФА-тестування триває 2,5–3 години.

Кореспондентки «ХВ» отримали свої результати того ж дня, протягом декількох годин. У однієї (яка хворіла) виявлено антитіла типу Ig G, що підтверджує те, що вона перехворіла на Covid-19, і в її організмі сформувалась імунна відповідь до захворювання. Що, до речі, не завжди відбувається після перенесення інфекції. Адже навіть у лікарів, які контактують із хворими щодня, або й хворіли, часто не виявляють антитіла до коронавірусної інфекції.


У іншої (яка контактувала із хворою) жодного виду антитіл не виявлено. Це той цікавий випадок, про який нині говорять дедалі більше науковців – коли людина контактує із хворим родичем, часто перебуває в одному приміщенні, доглядає за ним, але сама при цьому не інфікується.


Для чого робити ІФА-тест?

То чому варто робити ІФА-тестування звичайним людям, а не медикам, запитаєте ви? Для того, аби знати: чи виробився у вас імунітет до коронавірусу, хоч і не довготривалий. Наприклад, після недуги.


Для тих, хто не хворів – це можливість дізнатися, чи переніс інфекцію безсимптомно. Для тих, хто щодня працює із великою кількістю людей, – можливість бути впевненим, що ти не інфікуватимеш інших, або деякий час не захворієш.


Це можливість спокійно відвідувати стареньких батьків чи бабусь і дідусів та не хвилюватися, що можеш стати причиною їхньої недуги. Тобто це важливо, щоб запобігти поширенню інфекції та вберегти життя своїх рідних.

Вирішувати тільки вам. Будьте здорові!

133 views0 comments