- Хотинські вісті
Стрітення: прикмети, історія і традиції свята

15 лютого християни відзначають одне з 12 найголовніших церковних свят року – Стрітення Господнє. За народними віруваннями, на Стрітення зима зустрічається з весною. За погодою цього дня прогнозували якою буде весна.
Історія свята
Розповідає настоятель храму Вмч. Дмитрія Солунського ПЦУ, Благочинний Хотинського р-ну митрофорний протоієрей Іван Василів із Ширівців:
– За Євангелієм від Луки, коли настали дні очищення за законом Мойсеєвим, то Йосип і Марія принесли Богодитя до Єрусалиму. Саме там їх чекав праведний і благочестивий чоловік на ім’я Симеон. Йому явився Святий Дух і сповістив, що він не побачить смерті, доки не зустріне Сина Господнього.
Коли Симеон узяв на руки немовля Ісуса, благословив Бога і сказав: «Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм, з миром, бо бачили очі мої спасіння Твоє, яке Ти приготував перед лицем усіх народів, світло на просвітлення язичників і славу народу Твого Ізраїля».
Ця подія увійшла в історію християнства як Стрітення Господнє. І це стало підставою для здійснення обряду воцерковлення матері на сороковий день після народження дитини.
На Стрітення ми освячуємо свічки і згадуємо слова Спасителя: «Я – Світло для світу; хто піде вслід за Мною, той не ходитиме в темряві, а матиме світло життя» (Ін. 8:12). Кожен християнин покликаний нести в собі світло Христове, – каже отець Іван.
Традиції
У народі вірять, що посвячені на Стрітення свічки мають велику силу. Їх запалювали і ставили перед образами під час грози та бурі, щоб уберегтися від блискавки і грому.
Стрітенська вода, як і Йорданська, вважається цілющою від усіх недуг. Нею батьки благословляли синів, випроводжаючи їх у далеку дорогу чи на війну, сподіваючись на неодмінну зустріч з ними.
Господарі скроплювали вулики, щоб бджоли добре роїлися, святили худобу, коли навесні вперше виганяли її на пасовисько, аби не хворіла та давала багато молока і добрий приплід.
Народні прикмети
За народними віруваннями, на Стрітення зима зустрічається з весною і сперечаються, кому йти далі, а кому вертатися.
Якщо до вечора потеплішає – перемогло літо, а якщо стало холодніше – зима.
Якщо в цей день ясна і тиха погода, буде добрий урожай збіжжя на полях і роїння бджіл.
Коли ж відлига, то чекали пізньої весни.
Казали: як на Стрітення півень нап’ється з калюжі, то очікуй стужі.
Якщо морозитиме, то весна буде ранньою.