• Хотинські вісті

Рік пандемії COVID-19 у краї: уроки і досвід


Фото - ТВА

Перший спалах зафіксували у Колінківцях


Пандемія COVID-19, на жаль, торік стартувала в Україні з Чернівецької області. Перший у нашій державі випадок зафіксували у чернівчанина, а перший масовий спалах недуги серед сільчан – у Колінківцях.


Саме у березні минулого року в наш край і наше життя увірвалася пандемія коронавірусу. Тієї весни усе змінилося... 14 березня в області запровадили надзвичайну ситуацію.


Чим запам‘ятався перший етап протистояння коронавірусній хворобі та як налагоджували надання медичної допомоги хворим? Про це розпитуємо у Юрія Пасічника, який тоді очолював Хотинську районну лікарню і сімейним лікарем у Колінківцях.


– Як сьогодні пам‘ятаю, то була неділя, коли дізнався, що в обласній клінічній лікарні лежить хворий з COVID-19, а в Колінківцях мешкає декілька людей, які з ним контактували і їх необхідно перевірити, – розповів Юрій Пасічник. – Тоді я працював і сімейним лікарем в амбулаторії цього села. Перші мазки на ПЛР-тестування брав у людей разом з головною лікаркою Хотинського центру первинної медичної допомоги Т. М. Солодкою.


"Через кілька днів масово занедужали мешканці Колінківців – і пішло-поїхало: COVID-19 розповсюджувався по Хотинщині... Спочатку спостерігалася певна паніка серед медпрацівників. Адже наші медзаклади першими в Україні стикнулися з масовим спалахом ще маловідомої небезпечної хвороби. Але медики зібралися і добре спрацювали, зокрема і колектив Колінковецької амбулаторії", – пригадує лікар.

В окремі дні, як сімейний лікар, я приймав понад півсотні пацієнтів. Хворих почали госпіталізовувати до Хотинської лікарні. Треба було налагодити систему організації їх лікування. На перших порах не вистачало засобів індивідуального захисту для медиків, кисневих концентраторів для недужих та іншого. Завдяки допомозі органів місцевої влади, волонтерів ці проблеми невдовзі вдалося розв‘язати.


Зізнаюся, що було складно. А ще чимало медиків заразилися від пацієнтів. Словом, у колективі відчувалася сильна напруга.


Проте у стислі терміни проблеми в організації діагностики та лікування вирішили, але кількість хворих збільшувалася, чимало з них перебували у важкому стані.


Згодом у лікарні здійснили роботи з підведення мереж централізованого надходження кисню до ліжок хворих у стаціонарах, придбали концентратори, апарати штучної вентиляції легень.


Потрібно сказати, що COVID-19 був новою хворобою і багато аспектів її поширення та перебігу наукою ще не досліджено, не вивчено. А тому на початкових етапах набряк навколо судин легень при коронавірусі сприймали за класичну бактеріальну пневмонію, позаяк вони дають однакову рентгенологічну картину. Тому згідно з протоколом лікування призначали пацієнтам антибактеріальну терапію.


Протягом року, відколи в Україні пандемія COVID-19, у державі декілька разів змінювали протоколи лікування таких пацієнтів. А антибіотики почали призначати тоді, коли до вірусу додається вторинна бактеріальна інфекція. Спочатку не мали змоги це з‘ясувати. А потім придбали аналізатори для визначення у крові недужого індикаторів бактеріальної інфекції (прокальцитоніну та Д-дімерів).


– Яка ситуація з поширенням COVID-19 у населених пунктах Топорівської громади? Читачі «Хотинських вістей» сповіщають про збільшення хворих у Грозинцях. А як насправді?


– Суттєвого зростання кількості недужих немає, але дещо зросла захворюваність у Грозинцях.


Щоб максимально захистити себе від інфікування, закликаю людей ретельно виконувати карантинні правила, чим значно зменшите ймовірність зараження дуже небезпечною коронавірусною хворобою.


Який досвід отримали медики за цей рік,

що змінилося у лікуванні


– Чого навчила медиків біда, що прийшла у домівки багатьох жителів краю? Про це запитуємо у головної лікарки Хотинського центру первинної медичної допомоги Тетяни Солодкої.


– Отримали практичні навички з діагностики та лікування хворих на COVID-19. Нині, на відміну від початкового періоду поширення пандемії, широко застосовуємо експрес-тести, тести ПЛР, ІФА. Більш фахово усвідомили те, чим це вірусне захворювання відрізняється від інших.


Розуміємо, що пандемія COVID-19 триває, і люди змушені жити в нових умовах. Практикуючі сімейні лікарі виробили методику надання допомоги на основі протоколів лікування.


"З початку пандемії і дотепер фахівці Хотинського центру первинної медичної допомоги відібрали зразки для проведення понад 20 тисяч ПЛР-тестувань, виявлено 2755 хворих, зазначила Тетяна Солодка.


(Більше матеріалів на цю тему

читайте у свіжому випуску "Хотинських вістей").

89 views0 comments