• Хотинські вісті

Про чорний пояс з карате мріє призерка всесвітніх ігор Анастасія з Клішківців


Історії успіху: тендітна і сильна


Про те, як тендітна і ніжна, а на змагальній арені сильна та рішуча п’ятнадцятирічна дівчинка руйнує стереотип про «чоловічий» вид спорту, читайте в інтерв’ю з вихованкою спортивного клубу «Лідер», ученицею Клішковецької гімназії Анастасією Антонюк.
– Бойові мистецтва, і карате зокрема, люди звикли асоціювати із сильними, загартованими чоловіками, які голіруч трощать дошки, льодяні брили. Яким був твій шлях у цей спорт?


– Коли чотири роки тому у селі розійшлася новина про те, що відкривається філіал спортивного клубу з карате, мій тато вирішив відвести мене на заняття, – пригадує Настя. – Спершу батьки сподівалися на те, що отримаю деякі навики для самозахисту і цього буде достатньо як для дівчинки. Мама ж узагалі мріяла, аби донька займалася танцями, вона постійно наголошувала, що карате – не жіночий вид спорту. Проте, скажу чесно, з першого заняття я зрозуміла – це моє.


А згодом мої спортивні успіхи, задоволення від тренувань і зростаюча впевненість у собі переважили, мама змирилася і почала радіти моїм перемогам. Батько ж завжди гордиться, що у нього така бойова дочка. До речі, менші братики-близнюки також займаються карате і, упевнена, скоро здобуватимуть перемоги.


– Щоб досягти результату, потрібні наполегливі тренування. Скільки часу приділяєш заняттям?


– Головне – систематичність. Тричі на тиждень із сьомої ранку ще до початку уроків у школі займалася біговими та силовими вправами, на вечірніх заняттях відпрацьовувала техніку виконання бойових прийомів. Крім цього, навіть у вільний час удома тренувалася з братами чи самостійно.


Часом доводилося боротися проти хлопців: переживала, але вигравала


– Який найяскравіший поєдинок ти провела?


– Для мене усі поєдинки важливі, часто їх критично аналізую. Напевне, найбільш запам’яталися одні з перших, коли доводилося боротися проти хлопців. Спочатку думала, що вони зважатимуть на те, що я невисокого зросту, та вийшло зовсім інакше. І все ж успішно провела усі поєдинки. Для мене то була стресова ситуація, адже хлопці більш сильніші, жорсткіші. Боялася, звісно, але вигравала. Це стимулює.Загалом Настя за чотири роки занять карате має чималу колекцію нагород. Вона – багаторазова чемпіонка обласних змагань «Chernivtsi Open», двічі перемагала у міжнародних випробуваннях у Молдові, до речі, навіть з рахунком 8:0. Також займала треті місця на конкурсі в Одесі та Львові. І нарешті – 1 місце у відбірному турі «Combat Games 2019» у Києві. Клішківчанка увійшла до складу першої української збірної, в якій 74 учні з 17 областей України та міста Київ, і повернулася додому з бронзовою медаллю.
– Найбільш знаковим був мій останній поєдинок. Тепер усвідомлюю, що під час бою мої емоції взяли гору над майстерністю. З перших секунд відчувала перевагу над своєю суперницею, дівчиною з Азербайджану, але через емоційний стан не змогла максимально проявити свої уміння. І хоч завершився поєдинок з рахунком 0:0, та думки суддів розійшлися і вони віддали перевагу суперниці. Проте, впевнена, ще зможу досягти спортивних висот.


– Ти займаєшся, їздиш на змагання. Спортивна кар’єра набирає обертів… То які плани на майбутнє?


– Чорний пояс – мрія кожного каратиста. Будь-який екзамен, який проводиться на пояси, це складне, справжнє випробування. Коли мені виповниться 16, зможу поборотися за звання Дан. Для цього необхідно буде провести 40 поєдинків за змішаними правилами, здати фізичну підготовку, розбивання твердих предметів (тамешіварі) (по дві дошки товщиною 7–8 см рукою і ногою) та базову техніку.


Нещодавно на показовому виступі у Бочківцях я спробувала розбити дощечку товщиною у 1,5 см рукою і в мене вийшло. Узагалі-то це дуже складне випробування – здача екзамену на чорний пояс. Але все можливо, якщо докладати великих зусиль, терпіння і праці. Тож сподіваюся, ще за рік підготовки вдасться досягти задуманого.

А в майбутньому планую пов’язати життя зі спортом: мрію вступити на факультет фізичної культури та здоров’я та займатися тренерською роботою. Дуже часто я виконувала роль помічника тренера. Напевне, тоді й сформувалося бажання навчати, передавати знання. Особисто мені це приносить задоволення.


Карате – не лише самозахист, а й мистецтво контродювати емоції


– На твою думку, що дає карате людині?


– Це бойове мистецтво виховує повагу до старших, утримання від насилля, досягнення твердості і непохитності духу. Це наші інструктори намагаються прищепити учням. Заняття допомагають подолати невпевненість у собі. У постійних тренуваннях загартовується не тільки тіло людини, але й її дух.


Наш тренер Андрій Віталійович каже, що бити може будь-хто, а от контролювати емоції – це вже мистецтво. Карате вчить не лише тримати під контролем почуття, а й відчувати силу удару, адже за надто сильний удар дають попередження або дискваліфікують. Досягаючи перших результатів, набуваємо віри у себе, самоповаги, зростає самооцінка, гартується емоційний самоконтроль. Усе це й стає у пригоді за межами тренувального залу – у житті, навчанні.


– Хто підтримував під час змагань та вболівав за тебе?


– Своїми досягненнями завдячую найперше батькам, адже спортивне хобі – заняття не з дешевих, тож вони докладають чимало зусиль, аби забезпечити мої поїздки на чемпіонати, участь у конкурсах та придбання спецодягу. Також мене завжди підтримували мій хлопець, друзі та шкільна родина – вболівали та раділи кожній здобутій медалі вчителі гімназії та однокласники, за що їм також щиро вдячна.


Щоразу надихає на перемоги мій тренер Андрій Віталійович Антонюк. Він не лише відточує техніку на практиці, а й морально налаштовує на успіх. Показуючи перші результати й отримуючи його похвали, я відчула, що можу чогось досягти в житті і саме в цьому виді спорту, – зізнається Анастасія Антонюк.


Тож побажаємо успіху юній каратистці та легкого сходження на спортивні вершини!

38 views0 comments