• Хотинські вісті

Про писанки нашого краю та секрети їх розпису розповідає майстриня


Справжній шедевр ‒ українська писанка


Напевно, кожна людина хоч раз у своєму житті намагалась зробити писанку власноруч. Хтось просто опускав яйця у фарбу, чи наклеював наліпки, а комусь вистачало наснаги та терпіння виготовити справжній шедевр – розмалювати писачком.


Писанка — одна зі стародавніх форм українського народного розпису, це символ весни, сонця, повернення природи до життя. Із свячених писанок починався великодній обід, їх дарували на знак поваги, любові, з побажанням добра. Писанки були своєрідним оберегом у хаті, тому їх намагалися зберегти до наступної весни.


Візерунки мали свій "код", наші пращури вірили, що писанка ‒ це оберіг на добро, щастя, здоров'я, що захищає людину від усього лихого, і відповідно розмальовували ту чи іншу писанку.


Фарби для писанок майстрині виготовляли власноруч. Для їх розведення використовували воду, яку вдосвіта набирали з трьох джерел та до якої додавалась ще й освячена вода.


У писанкарстві найчастіше використовували 7 основних кольорів (червоний, жовтий, помаранчевий, зелений, вишневий, коричневий, чорний). Вони символізують добро, радість життя, воскресіння, надію та життя.


На Буковині популярними були геометричні рисунки великого розміру. Серед орнаментів зустрічалися смужки, розети, ружі, змійки, які розміщувалися на темно-червоному або чорному фоні.


Уміння передають від матері до донькиТрадиції малювання писанок збереглися й донині. У сім’ї Лариси Григоришеної з Рукшина жоден рік не минає без розпису. Лариса і сама займається писанкарством, і донькам передає свої знання та вміння.


‒ Мені передалися і вміння, і любов до писанки ще від моїх прабабусь та бабусь. У них я вчилася вперше тримати у руках писачок та виводити свої лінії, ‒ ділиться вона. ‒ У нашому селі немає такого великого різномаїття візерунків, так як у деяких інших селах, тому під час розпису я беру за основу декілька притаманних нашому регіону ліній ‒ це зоря або ружа, завиток, смужки, змійки. А далі влючається фантазія і руки, наче самі, пишуть. Кольори також можуть бути різноманітні, аби писанки були якомога барвистішими. Також до цієї справи привчила і своїх доньок, а вони у свою чергу навчають мене, як створювати сучасні писанки оздоблені бісером, мереживом, блискітками.


‒ Для виготовлення писанки знадобиться писачок, фарби, яйце, віск (бажано бджолиний), свічка та посуд, для розведення фарби. Якщо ви плануєте робити писанку в світлій гамі, то варто обирати яйця з білою шкарлупою. Зазвичай писанки пишуть на видутих яйцях (такі можна ще довго зберігати як елемент декору), ‒ розповідає Лариса.


Традиційно писанку створюють нашаруванням кольорів: наносять віск на ті місця, що мають залишитись білими, та занурюють в жовту фарбу (для світлих писанок) або іншого кольору (для темних чи яскравих писанок). Якщо ви хочете досягти більш темних чи насичених відтінків, яйце у фарбі потрібно тримати довше (для світлих достатньо тримати 10 секунд). Коли писанки будуть готові, потрібно обтерти віск та вкрити лаком (за бажанням, радить майстриня).


‒ Писанка ‒ це маленьке диво. Вона відображає настрій і душу людини, яка її створювала. Її не можна писати будь-коли, а тільки тоді, коли є бажання це робити. Коли береш у руки чисте яйце, і пригадуєш для кого його розписуєш, малюнок ніби оживає в уяві сам собою, а рука веде писачок навіть без олівця, ‒ ділиться Лариса Григоришена. ‒ Якщо ваше серце наповнює любов до життя та рідного краю, на ваших писанках будуть розквітати квіти, щебетатимуть пташки, плаватимуть рибки, і все це буде зігрівати життєдайне сонце.

Малювання для мене ‒ це відпочинок від підготовки до уроків та хатніх обов'язків. Часто чую: " Хіба це відпочинок? Напруга на очі і руки тремтять"... Та як тільки я беру до рук живе яйце, воно насичує мене енергією та натхненням і малюнок лягає сам собою. Після завершення роботи я відчуваю радість, задоволення та прилив нових сил, ‒ розповідає майстриня.


Розпис писанок дає можливість для творчості, самовираження та розвитку. Більшість дітей із задоволенням малюють мальованки, оздоблюють яєчка квілінгом, бісером чи паєтками. Але розпис воском розвиває дрібну моторику, вміння проєктувати зображення, поєднувати кольори та читати символи.


Розписуючи писанки, дітки концентрують увагу, тренують наполегливість та впевненість, вчаться доводити справу до кінця та презентувати свою роботу.


‒ Важко знайти цікаве заняття для дитини вдома під час карантину. Одноманітність та відсутність можливості спілкуватися з друзями, часто викликають у нас погіршення настрою. Я пропоную зазирнути до холодильника, дістати яєчко і почати творити, ‒ каже Лариса. ‒ Дайте волю своїй фантазії, отримайте задоволення від процесу та результату, забудьте про проблеми і будьте здорові!

До речі, у давнину писанки писали не лише до Великодня, а й кілька тижнів після свята, аж до Трійці.

42 views0 comments