• Хотинські вісті

Про «нелюдські умови» у школі-інтернаті №2 заявив представник уповноваженого ВРУ з прав людини«Хотинські вісті» вже інформували читачів про загрозу закриття Хотинської спеціальної школи-інтернату №2 для дітей з мовленнєвими порушеннями, де перебувають хлопчики і дівчатка із нашого району та різних регіонів країни. А нещодавно у численних обласних та всеукраїнських ЗМІ, інтернет-виданнях з‘явилися публікації, в яких йшлося про неналежні умови перебування вихованців у цьому закладі. Інформація – з офіційного сайту уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Заголовки матеріалів просто кричущі: «Учні школи-інтернату на Буковині живуть у жахливих умовах», «Замикали в кімнатах та недогодовували», «Голод під замком: в інтернаті Хотина знущалися над дітьми».


Повідомляється, що школу-інтернат №2 відвідала моніторингова група у складі регіонального представника уповноваженого ВРУ з прав людини у Чернівецькій області та координатора взаємодії з громадськістю цього посадовця. Зокрема на сайті омбудсмена зазначено, що у школі навчаються діти, які потребують корекції фізичного або розумового розвитку: 91 дитина з 2 до 9 класу. Для них у закладі створені хороші умови для навчання. Вихованців годують чотири рази на день, а також вони забезпечені сезонним одягом та взуттям.

Проте моніторингова група звернула увагу на низку недоліків: «Так, спальні кімнати учнів на ніч закривають на навісні замки. Щоб відвідати туалет, діти змушені кликати через вікно чергового або ж справляти потреби у миски чи відра.

У випадку виникнення вночі пожежі в спальному приміщенні діти не зможуть евакуюватися, і це при тому, що в цих корпусах немає жодного вогнегасника.

Також моніторингова група повідомляє, що дітям не дозволяють відвідувати душ. Незважаючи на те, що у закладі є душова кімната, учні не можуть митися там у будь-який день за власним бажанням протягом тижня і роблять це у житлових корпусах. Навіть діти молодшого віку змушені самостійно носити гарячу воду із сусіднього корпусу відрами, а потім розводити її холодною водою, митися, використовуючи тазики, та самостійно прати свою нижню білизну.

На складі, як сказано у звіті, була недостатня кількість харчів, журнал складської продукції не вівся належним чином.

Монітори виявили, що дитячі порції в їдальні значно менші, ніж мають бути за нормами.

Крім того, моніторинговій групі не змогли продемонструвати жодного листка комплексного огляду дітей лікарями за минулий рік. Неналежним чином ведеться фіксація звернень учнів до лікарів та госпіталізації. Лікування учнів у закладах охорони здоров‘я не відображене в їхніх медичних картках.

Виявлені факти свідчать про жорстокі, нелюдські або такі, що принижують гідність, види поводження з учнями цього закладу, про порушення їхніх прав на свободу пересування, особисту безпеку, достойні побутові умови, якісне харчування, медичне забезпечення.

За результатами візиту до Чернівецької облдержадміністрації направлено листи для реагування».


Як заявили представники омбудсмена, за кілька тижнів члени моніторингової групи мають перевірити, чи виправлено виявлені порушення.

Нині, за умов обмеженого бюджетного фінансування, нелегко підтримувати у закладах соціальної сфери ідеальний порядок. Проте прагнути наблизитися до нього, зробити те, що не потребує коштів, а лише відповідальності та вболівання за справу, якою займаєшся, – обов‘язок трудових колективів. Особливо тих, яким суспільство доручило опікуватися дітьми. У спецшколі-інтернаті вони – з особливими потребами. І їм не обійтися без піклування дорослих, адже, за великим рахунком, заклад – то їхня друга, а для декого – і перша домівка.


За коментарем з приводу виявлених моніторинговою групою недоліків, наш кореспондент звернувся до директора школи-інтернату Г. М. Дідича.

Він розповідає:

«Із серпня 2018 року школа-інтернат №2 працює в напруженому ритмі під постійною загрозою закриття. За останні роки різко зменшилось фінансування (на поточний ремонт цьогоріч виділено лише 34 тис. грн), ліжка закуплені 20 років тому.

Унаслідок цього учителі, вихователі та технічні працівники за власні кошти докуповували фарби, облаштовували побут дітей.

23 листопада до закладу прибула чергова перевірка, яку проводила моніторингова група регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області.

Після її завершення, під час обговорення результатів, йшлося про низку позитивних моментів:

- у закладі належним чином проходить освітній процес, у рамках якого здійснюється корекційно-розвивальна та профорієнтаційна робота. Як результат, усі випускники вступають на навчання до ЗЗСО ПТНЗ та ВНЗ І-ІІ рівня;

- на належному рівні проводяться виховні заходи;

- добре організована гурткова робота (у школі діють 7 платних гуртків);

- діти забезпечені сезонним одягом та взуттям, лікарськими препаратами;

- усі учасники освітнього процесу мають доступ до WI-FI.

Недоліки, на які звернула увагу моніторингова група, були усунені впродовж наступних днів.

- щодо навісних замків, які виявлено у спальних корпусах, то їх наявність обумовлена тим, що вихователі є матеріально-відповідальними особами за майно, яке є у кімнатах (матраци, килими, оргтехніка та ін.), тому, допоки учні у навчальному корпусі на уроках, спальні приміщення замикались на замки. Вночі з дітьми перебуває помічник вихователя, яка з метою безпеки замикає спальний корпус, позаяк спальні розташовані біля дороги;

- на випадок виникнення пожежі приміщення забезпечене вогнегасниками;

- діти і раніше, і тепер мають доступ до лазні, щоб помитися у зручний для них час у будь-який день за власним бажанням;

- журнал видачі сирої продукції ведеться належним чином;

- дитячі порції страв у їдальні відповідають віковим нормам.

Після виходу в ефір передачі про наш заклад на каналі ТРК «Буковина» почався систематичний психологічний пресинг, інформаційна дискредитація роботи закладу та розповсюдження викривленої та вирваної з контексту інформації у ЗМІ, включаючи програму ТСН на каналі 1+1. На різних веб-сайтах та в інтернет-виданнях розміщувалися відео, статті та безглузді коментарі з негативною характеристикою працівників школи з використанням ненормативної лексики.

Інформація, яка поширювалась, принижувала людську гідність, ділову репутацію працівників школи та не відповідає дійсності.

У КЗ «Хотинська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №2» ніколи не порушували права вихованців на свободу пересування, особисту безпеку, якісне харчування та медичне забезпечення», – зазначив директор закладу.

* * *

При вирішенні подібних проблем закладів освіти, і Хотинська спецшкола-інтернат №2 у цьому сенсі не виняток, потрібно, як у медицині, послуговуватися золотим правилом – не зашкодь. У нашому випадку – дітям. Чи сприятиме проведена моніторинговою групою перевірка подоланню негараздів, посиленню уваги органів влади різних рівнів та громадськості до його діяльності? Якими будуть відповіді, дізнаємося вже ближчим часом.

83 views0 comments