• Хотинські вісті

Про головні зміни для українців з 2021 року


Про зарплати і пенсії, тарифи і субсидії


Новий 2021 рік розпочинається з низки змін. Зокрема з суттєвого підвищення тарифів на комунальні послуги, вагомого зростання мінімальної зарплати та невеликого підвищення пенсій. Ми зібрали для читачів «Хотинських вістей» інформацію про основні новації та зміни, що очікують на українців.


Соціальні стандарти


Із 1 січня набрав чинності державний бюджет-2021. Цей документ Верховна Рада ухвалила 15 грудня, а Президент підписав 25 грудня.


"Мінімалка"

Мінімальна зарплата від 1 січня зросла на 1 тисячу гривень – від 5000 до 6000. Однак наступне підвищення, яке планувалося на липень, високопосадовці перенесли на грудень – до 6,5 тис. грн.

У зв’язку із збільшенням «мінімалки» також змінюються розміри базових податків у 2021 році. Наприклад, ЄСВ для ФОПів І–ІІІ груп із 1 січня зросте до 1320 грн на місяць, із 1 грудня – 1430 грн.


Прожитковий мінімум

Розмір загального прожиткового мінімуму, до якого прив’язаний розрахунок різних соціальних виплат, пільг, становить 2189 грн. Він зріс 1 грудня 2020 року, тож у січні залишився без змін. Але його планують підвищити двічі – з 1 липня та з 1 грудня 2021-го.


Водночас для окремих груп населення прожитковий мінімум змінився. Зокрема, для дітей віком до шести років із 1 січня становитиме 1921 грн, а від 6 до 18 років більший – 2395 грн.

Для працездатних осіб із 1 січня цей показник становитиме 2270 грн, для непрацездатних – 1769 грн.


Пенсії

Унаслідок підвищення мінімальної зарплати відбувся перерахунок пенсій для окремих категорій пенсіонерів. Він стосується людей, що досягли 65-річного віку та мають 35 років страхового стажу для чоловіків та 30 років – для жінок.

Мінімальна пенсія для таких пенсіонерів зросла з 2100 до 2400 грн.


Освітянам підвищать зарплати


Посадові оклади освітян з 1 січня 2021 року збільшуються на 20%. Про це повідомили у Міністерстві освіти та науки.


У Держбюджеті на 2021 рік на галузь освіти передбачили 139,5 млрд грн, що на 26,6 млрд більше, ніж торік. В основному це кошти на збільшення заробітної плати з 1 січня на 20% та з 1 грудня 2021 року – на 8,4%.


Крім того, як повідомив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет, МОН підготувало законопроєкт щодо соціальних гарантій педагогічним і науково-педагогічним працівникам у разі захворювання на коронавірус.

«Ця пропозиція погоджена і ми чекаємо внесення її до парламенту. Думаю, що коли парламент запрацює, Президент внесе цю пропозицію», – підкреслив міністр.


Також розроблено проєкт постанови Уряду, яким передбачається збільшити зарплати медичним працівникам закладів освіти на 20%. Він надісланий на погодження до центральних органів виконавчої влади.


Зростання тарифів

Також відбулося підвищення тарифів на газ та електроенергію.


Кабінет міністрів напередодні Нового року ввів тимчасовий тариф на електроенергію з 1 січня по 31 березня 2021 року. Норма про пільгову ціну 0,9 грн за кВт/год. при споживанні до 100 кВт уже не діє.

Тепер на зазначений період тариф для побутових споживачів єдиний – 1,68 грн за кіловат. Коефіцієнти для споживачів, у яких встановлені двозонні або тризонні лічильники електроенергії, збережено.

Як пояснили у Міністерстві енергетики, у разі неприйняття Урядом вищезгаданих змін ціна на електроенергію для побутових споживачів мала б формуватися на ринкових умовах, що призвело б до різкого зростання, більш ніж у 2,5 раза (до близько 3,30 грн за кВт/год).


Кабмін обіцяє повернутися до перегляду цін на електроенергію в 1 кварталі 2021 року. Як повідомили у Міненерго, протягом наступного місяця планується «напрацювати удосконалений сценарій фінансового збалансування ринку електричної енергії у 2021 році».


Далі, як повідомляють деякі ЗМІ, Уряд може знову «розділити» ціну на електрику: споживання понад норму споживання до 300 кВт/год. планують підвищити до 3,36 грн за кВт/год.


Змінилися із 1 січня і ціни на газ, вони різні у компаніях з різних регіонів України (коливається від 6,99 до 10,8 грн). «Нафтогаз» постачає блакитне паливо з розрахунку 7,22 грн за кубометр. А «Чернівцігаз Збут» – серед постачальників із найвищими тарифами – 9,92 грн за кубометр.

Субсидії

Водночас, у Міністерстві соціальної політики заявили, що домогосподарства, які отримують субсидію, не відчують підвищення тарифів, бо її розмір збільшиться. А іншим споживачам, котрим буде складно оплачувати за комунальні послуги, можуть звернутися для її оформлення.


Однак усіх, хто звернеться для отримання соціальної допомоги чи субсидії, будуть перевіряти згідно з даними різних реєстрів. На основі отриманої інформації ухвалюватимуть рішення про субсидії.


За підсумками 2020 року, близько 3 мільйонів домогосподарств скористались субсидіями, 93% отримують їх у готівковій формі.


Можна буде змінювати не лише ім’я, а й по батькові

Донедавна українці могли змінювати за власним бажанням лише імена та прізвища, а по батькові – ні. Але нещодавно Верховна Рада дозволила і це.


Внесено змін до деяких законодавчих актів, зокрема доповнено відповідні статті Цивільного та Сімейного кодексів України, чим дозволено фізичній особі змінювати не тільки своє прізвище та (або) ім‘я, а й по батькові.


Підлітки, які досягли 16 років, мають право на власний розсуд змінити прізвище, власне ім’я, та (або) по батькові, а із 14 років – за згодою батьків.


Локдаун не планують скасовувати

Як повідомлялося, із 8 по 24 січня в Україні заплановано введення локдауну. І, незважаючи на суттєве зменшення кількості нових випадків COVID-19, Міністерство охорони здоров’я не рекомендує скасування або відтермінування цього жорсткого карантину. Про це заявив очільник МОЗ Максим Степанов.


«Введення жорсткого карантину з 8 до 24 січня є необхідним, аби розвантажити медичну систему. Окрім прогнозованого збільшення захворювання на COVID-19 після новорічних свят, ми щороку спостерігаємо також сезонне збільшення кількості недужих на грип, що починається з кінця січня і протягом лютого. Хворі на грип часто мають такі ж ускладнення, як і пацієнти з коронавірусом. Тому нам дуже важливо підійти до цього етапу з мінімальною кількістю хворих з COVID-19, щоб наша медична система працювала», – заявив очільник МОЗ.

24 views0 comments