• Хотинські вісті

Право на безкоштовну приватизацію землі можуть скасувати

Updated: Dec 2, 2021Новації

В інтернеті давно шириться твердження про те, що громадянам Саудівської Аравії при народженні відкривають рахунок у банку, на який зараховують кошти від продажу державою нафти. Введення економічної карти українця було однією з передвиборчих обіцянок політичних сил на президентських та парламентських виборах. Ці ідеї свідчать, що усі бажають отримувати безкоштовні блага, і глибоко у душі всі ми соціалісти.


Недарма колись проголошене гасло – від кожного за здібностями, кожному за потребами, полонило голови однієї шостої частини суходолу, і змусило напружитися решту світу.


В Україні законодавець, яким ми іноді дуже незадоволені, теж певним чином подбав про пересічного, як люблять нині говорити «маленького» українця, не гірше, ніж принци крові про мешканців Аравійського півострова. Адже від народження кожному українцю гарантовано право на безоплатну приватизацію землі.


Відповідно до положень статті 121 Земельного Кодексу України кожен українець може безкоштовно отримати землю і приватизувати 6 земельних ділянок різного призначення.

Так, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства можна отримати до 2 га; під садівництво – до 0,12 га; на будівництво житлового будинку: в селі – до 0,25 га, у селищах – до 0,15 га; у місті – до 0,1 га; 0,1 га – для будівництва дачі і 0,01 га – під гараж.


Таким чином українець може розраховувати на безкоштовну приватизацію 2,28 га, і не має значення – чи вже є у когось з членів його сім’ї земельні ділянки.


Однак, прості математичні підрахунки засвідчують, що не вистачить землі у вищевказаних розмірах усім громадянам України.

Слід зазначити, що норми про безкоштовну приватизацію перекочували у чинний Земельний кодекс з попереднього із деякими змінами. До цього також були певні норми в Земельному кодексі 1970 року. Можна сказати, що це історична спадщина, але чи не настав час замислитися над тим, що держава рано чи пізно не зможе виконати цю обіцянку в законі? І вже не виконує, далеко не всі мають змогу отримати землю, створюється ажіотаж, соціальна напруга.


Тому в Міністерстві аграрної політики та продовольства України хочуть замінити право на безоплатну приватизацію у «фізичних» гектарах правом на фіксовану знижку при купівлі і отриманні в оренду держземель. Про це заявив міністр Роман Лещенко.


За його словами, безоплатна приватизація землі у нинішньому форматі є інструментом, який дозволяє зловживати цим правом. Як він зазначив, Мінагрополітики ініціюватиме суспільне обговорення для того, щоб замінити право на безоплатну приватизацію у «фізичних» гектарах правом на фіксовану знижку при купівлі та отриманні в оренду державних земель.


Така знижка буде однакова та гарантована для всіх громадян, також передбачать додаткові пільги для ветеранів та деяких інших категорій населення. Для того, щоб її отримати, достатньо подати електронну заяву. Всі заяви оприлюднюватимуть, і ситуація з подвійною приватизацією унеможливиться. Знижка стосуватиметься саме державних земель, адже місцеве самоврядування – це право територіальної громади.


Також планується вирішити питання про землі, які перебувають під приватними садибами. Їх власники мають офіційно отримати у користування землі, які їм належать, без зайвих бюрократичних процедур безоплатно.


Держгеокадастром опубліковано проєкт закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення механізму безоплатної приватизації земельних ділянок».


Проєктом пропонується встановити грошовий вираз (монетизацію) передбаченого статтею 121 Земельного кодексу права громадян України на безоплатну приватизацію земельних ділянок, зокрема:

- забезпечення права отримати однакову фіксовану знижку при купівлі земельних ділянок державної власності;

- ветеранам, особам з інвалідністю та іншим категоріям населення пільга надаватиметься у підвищеному розмірі;

- простий та прозорий порядок надання знижки – шляхом подання заяви, яка розміщується у вільному доступі;

- скасування можливості безоплатного отримання земельних ділянок у власність юридичними особами на майбутнє;

- земельні ділянки, що перебувають у користуванні громадян під належною їм нерухомістю (садибними та садовими будинками, гаражами) передаються у приватну власність безпосередньо законом.

Віталій Боднарюк, адвокат.


408 views0 comments