• Хотинські вісті

Поховані села під водами Дністра


14 березня відзначають Міжнародний день дій проти гребель, що проходить під девізом «За річки, воду і життя».


Для нас це – не чергова екологічна дата чи далека подія. На річці Дністер розташована Дністровська ГЕС, що негативно впливає на екологічний стан Дністровського каньйону: порушується процес міграції риби, змінюється температурний режим води, засихають дністровські плавні.


За останні 25 років у нижньому та середньому Дністрі зникла майже половина видів риби. Якщо раніше їх фіксували близько 70 видів, то нині залишилося приблизно 40.

Ще одна проблема – замулення водосховища. У зв’язку зі спорудженням ГЕС, мул осідає у межах Хмельницької і Чернівецької областей, мулові накопичення дуже потужні. Тому важко навіть уявити, яким буде водосховище через 50 років. Воно просто може стати болотом.


Проте, була не менш трагічніша передісторія…


Будівництво ГЕС розпочалось в 1973 року і було здано в експлуатацію в 1981 році. Протягом восьми років водосховище наповнювалось водою. Метр за метром вода поглинала поля, сади, галявини. Місцевих жителів змусили покинути свою батьківщину.


Найтрагічнішим було те, що кожен селянин мав сам вирубати свій сад і розвалити свою хату. Десятки сіл повністю чи частково поховані під водами Дністра: Дарабани, Молодове, Бернове, Непоротове…


Виготовляють стенди

«Затоплені села Дністра»

За ініціативи директора НПП «Хотинський» Андрія Доманчука другий рік поспіль розробляють інформаційні стенди «Затоплені села Дністра», що встановлюватимуться на місцях зниклих сіл. У минулому році встановлено стенд на місці с. Поливанів Яр (Кельменецький район). За кілька тижнів буде встановлено інформаційний аншлаг «Кормань» (Сокирянський район). Спільно з головою Хотинської ОТГ готується до встановлення стенд в Анадолах, поряд із затопленим селом Дарабани.


Нам потрібна ваша допомога. Якщо у вашому сімейному архіві збереглися світлини с.Дарабани, то, будь ласка, зв’яжіться з нами за тел. (03731) 2-26-30 чи е-mail: nppkhotyn@ukr.net. Ці світлини можуть бути розміщені на інформаційному стенді «Затоплені села Дністра».

Пам’ятаймо, щоб не таке не повторилося!


Ірина Козачок,

начальник відділу еколого-освітньої роботи НПП «Хотинський».


471 views0 comments