• Хотинські вісті

Перший пам'ятник Леоніду Каденюку спорудили в його рідному селі


Урочисте відкриття вирішили провести саме 30 серпня – у день 20-річчя школи імені Леоніда Каденюка.


На церемонію відкриття з’їхалися гості з усіх куточків України, зійшлися сотні сільчан.


«Леонід Костянтинович завжди був відданий батьківщині, рідному селу: у своїх книгах часто згадував Клішківці, а віднині наступні покоління клішківчан, котрим не пощастило бути знайомими зі славетним земляком, відвідавши це історичне місце, з гордістю зможуть сказати: «Це наш Герой!», – зазначив у вітальній промові керівник Клішковецької ОТГ Василь Ченківський.

КОМУ НАДАЛИ ПРАВО ВІДКРИТИ ПАМ’ЯТНИК


Право відкрити пам’ятник надали:

• керівнику групи до відбору кандидата до польоту та реалізації самого польоту, заступнику генерального директора НКАУ Едуарду Кузнєцову,

• народному депутату VIII скликання Олегу Ляшку

• представнику від президентського фонду Леоніда Кучми (сам екс-президент не зміг приїхати, бо задіяний в обміні полонених),

• народному депутату України, голові правління Українського молодіжного аерокосмічного об’єднання «Сузір’я» Олегу Петрову.


Освячення монумента провели протоієрей Свято-Успенської церкви с. Клішківці Антоній та протоієрей Микола.

Вшановуючи пам'ять Л. Каденюка, учасники урочистого зібрання поклали живі квіти та корзини до підніжжя пам’ятника.

ЦІКАВЕ ПРО РОЗРОБКУ МАКЕТА І СТВОРЕННЯ МОНУМЕНТУ


Як розповів під час церемонії відкриття пам’ятника його автор, скульптор з родом із Львівщини, а нині клішківчанин Ігор Зіновійович Ортинський, створювався монумент майже 1,5 року. Спочатку було змодельовано два варіанти 3D-проєкту.

Щоб зобразити обличчя космонавта, довелося переглянути чимало відео, уважно вивчити фотографії, аби найточніше передати його зовнішні риси. Висота монумента – 4 метри, ширина – 1,60 м.


Виготовлена скульптура з трьох частин (а саме погруддя Леоніда Каденюка, ракета та планета Земля), із спеціальної кольорової глини та бетону на армованій основі, все формувалося руками майстра. Наприкінці металобетонну конструкцію обклеювали гранітними плитами.


На зворотній стороні пам’ятника є напис – цитата космонавта:


«Людина повинна кардинально змінити моральні і правові засади свого існування на Землі і в першу чергу – сприйняття довкілля і ставлення до нього».

Місце для пам’ятника вибрали не одразу. Спочатку планували встановити погруддя на фасаді школи. Проте шкільна алея, що тягнеться до центральної дороги, стала найбільш вдалим варіантом, адже з цього місця уся монументальна композиція проглядається якнайкраще.


Перед відкриттям батьки школярів та вчителі школи ім. Л. Каденюка благоустроїли алею – уклали нову тротуарну плитку, встановили ковані лавочки, нове освітлення, посадили кущі самшиту та туї.


Спогадами поділилися почесні гості, друзі, колеги та рідня Леоніда Костянтиновича. У виконанні хору Клішковецької музичної школи прозвучала пісня «Хотинщино моя». Зворушливі вірші, присвячені пам’яті Леоніда Каденюка, прочитали капітан ІІ рангу у відставці Анатолій Московчук та дев’ятикласник Володимир Карвацький.


Як зазначив керівник Клішковецької ОТГ Василь Ченківський, віднині у Клішківцях з’явилося історичне місце, де можна віддати шану славетному Герою України, першому космонавту Незалежної України Леоніду Каденюку, а також відвідати шкільний музей «Буковина – край космічний» у навчальному закладі, що названий його іменем.


«Хочу щиро подякувати усім, хто долучився фінансово та доклав зусилля до реалізації цього важливого проєкту», – звернувся з удячністю до присутніх сільський голова.88 views0 comments