• Хотинські вісті

Паспорт у смартфоні: як це діє, навіщо та чи безпечно?Україна стала першою країною в світі, яка наділила юридичною силою паспорт у смартфоні. Наприкінці березня депутати ухвалили закон, який прирівнює цифрові паспорти в додатку «Дія» до паперових чи пластикових документів.


У Міністерстві цифрової трансформації запевняють, що з е-паспортами можна буде подорожувати Україною, забирати посилки, оформляти довідки в ЦНАПах та багато іншого.


Як це працюватиме і чи всім буде доступна така послуга? Інформацію зібрали експерти Центру громадського моніторингу та контролю.


Що таке цифровий паспорт?


Відповідно до ухваленого закону, е-паспорт – це електронне відображення інформації, що міститься у паспорті громадянина України у формі картки або у закордонному біометричному. Також е-паспорт містить інформацію про місце проживання та ідентифікаційний код громадянина.


Користуватись ним можна за допомогою мобільного додатку «Дія». Для цього потрібно завантажити додаток із App Store або Play Market на свій смартфон та авторизуватися через BankID.


У Міністерстві цифрової трансформації наголошують, що жодних сканкопій документів завантажувати у додаток не потрібно. «Дія» автоматично «підтягує» інформацію із демографічного реєстру.


Кожен е-паспорт має унікальний QR-, штрих- і цифровий коди, які використовуються для верифікації документа. Щоб перевірити дійсність документа, інший користувач «Дії» просто сканує код за допомогою власного смартфона чи планшета.


«Електронний паспорт не є ні копією фізичного паспорта, ні скріншотом. Це інформація, яка відображається з реєстру. Якщо клікнути на ньому, він «перевернеться», і на його «зворотному боці» ви побачите QR-код, з нього при перевірці документа звернення йде до реєстру, а потім людина, що запросила ваші дані, отримує повідомлення на свою «Дію». Після цього в такому застосунку на його смартфоні відкриється перевірений документ. Якщо дані запитувала компанія, то вони з’являться у її системі», – пояснив керівник з розвитку електронних послуг у Мінцифрі Мстислав Банік.


Варто зауважити, що цифровий паспорт доступний лише для власників ID-картки. Ті, хто має старого зразка у вигляді книжечки, такою функцією скористатись не зможуть.

Те ж стосується закордонного паспорта, е-формат зможуть використовувати лише власники біометричного документа.


Де ним користуватись?


В Уряді запевняють, що, коли закон запрацює, то державні органи не матимуть права вимагати паперові документи у власників цифрових паспортів.


«Україна – перша країна у світі, яка запустила цифрові паспорти та законодавчо прирівняла їх до звичайних документів, – наголосив віцепрем’єр-міністр з цифрової трансформації Михайло Федоров. – Користувачі «Дії» більше не стикатимуться із ситуаціями, коли цифровий паспорт не приймають».


За його словами, більше як 100 партнерів приймають цифрові документи в «Дії». Зокрема, серед держустанов це Кабмін, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів, Міністерство енергетики та вугільної промисловості, Міністерство інфраструктури, Міністерство молоді та спорту, Державна служба статистики України тощо.


Крім того, до цифрових документів готові деякі банки, платіжні системи, суди і Центри надання адміністративних послуг, супермаркети, поштові компанії, розважальні заклади.


Цифровим паспортом можна буде скористатись під час купівлі автобусних, залізничних та авіаквитків по Україні. Повний список установ та закладів, які є партнерами «Дії», можна знайти на сайті Міністерства та Комітету цифрової інформації (thedigital.gov.ua).


Чи безпечно?


В Уряді переконані, що використання цифрових документів буде безпечним для українців. Керівник з розвитку електронних послуг у Міністерстві цифрової трансформації Мстислав Банік стверджує, що підробити е-паспорти неможливо.


За його словами, захищає документи додаток «Дія». Навіть якщо хтось створить схожий, то особисті дані громадян до нього не потраплять. Адже урядовий застосунок бере інформацію напряму із реєстрів Державної міграційної служби України. Фейковий просто не матиме доступу до цього.


Водночас експерти з кібербезпеки не настільки впевнені у захищеності е-паспортів. У громадській організації «Український Кібер Альянс» зауважують, що інформацію з урядового додатку можна викрасти, як з будь-якого іншого. Приміром, навіть такі гіганти, як Facebook чи Telegram постійно потрапляють у скандали із витоком персональних даних.


Також експерти звертають увагу на небезпеку використання звичайних телефонів для доступу до такої важливої інформації. Якщо для MobileID (електронного цифрового підпису на смартфоні) передбачена спеціальна захищена Sim-картка, то для цифрового паспорта цього немає. Тож власнику е-документів слід бути дуже обачним, щоб не втратити свій телефон.


Закон про цифрові паспорти очікує підпису президента. Якщо Глава держави не ветує проєкт, то вже із 23 серпня паспорти у мобільному прийматимуть нарівні з фізичними документами.

Матеріал центру громадського моніторингу і контролю.


12 views0 comments