• Хотинські вісті

Опитування: як ставитеся до вакцинації, чи будете щеплюватися?


Вакцинація розпочалася по всій Україні, щепили багатьох відомих людей, політиків, які власним прикладом доводили, що це єдиний ефективний захід, аби захиститися в умовах пандемії, і що потрібен колективний імунітет. Уже понад дві тисячі осіб отримали щеплення в Чернівецькій області.


Та чи готові щеплюватися жителі Хотинщини і якою вакциною? Ми опитали і деяких медиків, котрі вакцинувалися, і знаних у нашому краї людей. Публікуємо їхні відповіді.

Олександр Каштелян, завідувач реанімаційного відділення Хотинської багатопрофільної лікарні:

– Ми щодня стикаємося із підступним вірусом, бачимо, наскільки важким може бути перебіг недуги. Йти до хворих без імунітету, антитіл у крові – це високий ризик самому занедужати. Я отримав першу дозу щеплення одним з перших у нашій лікарні, але поки зарано говорити про результативність і якість цієї вакцини.

Через декілька днів після щеплення мені провели імуноферментний аналіз і антитіл не виявили. Можливо, ще не сформувався імунітет, потрібна друга доза вакцини. Це покажуть результати наступних ІФА-тестів.

Та загалом вакцинація – добровільна справа кожного. Мені, як реаніматологу, спокійніше було б заходити до «червоної зони» у стаціонарах із наявним імунітетом до Covid-19.

Олексій Сторожинецький, підприємець, меценат:

– Я за вакцинацію. Але щоб це відбувалося, як у всьому цивілізованому світі й тими ж якісними препаратами. Сьогодні навіть важко сказати, чому поширилася нова хвиля захворювання на коронавірус в Україні…

Тому виступаю за щеплення, але щоб це відбувалося так, як у Ізраїлі, Китаї та інших розвинених країнах, де справді є результат. І щоб українці не були нацією, на якій проводять експерименти. Якщо нас поставлять в умови, де усюди потрібен буде паспорт вакцинації, тоді люди масово почнуть вакцинуватися. Але у них має бути вибір, яким препаратом щеплюватися.

І, звичайно, першими повинні вакцинуватися медики й подавати приклад. Адже, якщо вакцинується лікар і уся його родина – це викликає довіру.

Тамара Цимбалюк, переможниця обласного конкурсу «Вчитель року»:

– Звичайно, хотілося б щеплюватися якісною вакциною. Але, коли йдеться про власне здоров’я і здоров’я рідних, недоцільно говорити про те, чиїм коштом це буде здійснюватися. Якщо є можливість оплатити собі таку послугу, я готова це зробити. Особливості професії в тому, що поза умовами дистанційного навчання постійно контактую з учнями, тому розглядаю щеплення, як шлях до формування колективного імунітету.

Анатолій Сухаренко, депутат міської ради:

– Вакцинуватись буду, це точно. Коли саме? Коли в Україні вже буде більший вибір вакцин – від різних виробників, а не одна, як тепер. Якість CovieShield покаже час, наразі експериментувати не маю бажання. Є оригінали, а є генерики (препарат, що копіює оригінал), є більш надійні виробники. Визначуся тоді, коли буде вибір.


Євген Ліскун, заступник військового комісара:

– Я зробив свідомий вибір – вакцинувався. Оскільки розумію, що для протидії поширенню небезпечної інфекції ми всі повинні зробити свій внесок. Після щеплення самопочуття хороше, ніяких побічних реакцій немає. Чекаю на другу дозу вакцини. Раджу всім обдумано підходити до цього рішення, аналізувати й фільтрувати інформацію, що шириться в мережі інтернет.


Юлія Ліскун, лікарка-інтерн Хотинського центру первинної медичної допомоги:

– Зробила щеплення вакциною Covishield. Були незначні неприємні відчуття в ділянці, де провели ін’єкцію, але це нормальна реакція, почуваюся добре.

Переконана: вакцинуватись потрібно, адже поки це єдиний шанс подолати пандемію й вберегти себе і рідних від небезпечної хвороби.

Прикро, що фейкова та маніпулятивна інформація шириться щодня все більше, що звісно впливає на рівень довіри населення, викликає страх. Індійська вакцина Covishield є ідентичною АstraZeneca. Завод, що її випускає – Serum institute of India – потужний світовий виробник вакцин, що отримав ліцензію на виготовлення від виробника Oxford/АstraZeneca.

Олександр Подорожний, художник-портретист:

– Я не вірю у той ковід і вакцинуватися не бажаю. А ось у рак вірю... Мій батько місяць тому пішов з життя від онконедуги. Він так сильно страждав... Думаю, коронавірус – це все ж простий грип. Коли татові потрібні були ліки, медики відповіли, що грошей на препарати для лікування онконедуги у державі немає, бо усі пішли на ковід... Хай кожен робить висновки сам.

Любов Петрова, волонтерка, голова Всеукраїнської асоціації кришталевих людей:

– «Вакцинуватись не можна хворіти» – я давно визначилася, де кома в цьому реченні для мене і моєї родини. Адже вакцинація врятувала людство від поліомієліту, віспи, дифтерії та десятків інших різних інфекційних захворювань. Тепер у цей перелік додано COVID-19. Наразі дуже багато дискусій з цього приводу, адже невідоме страшить, а коли додається безліч фейків, то часом це змушує сумніватись навіть критично мислячих людей.


Міф 1. CovieShield є генериком британської Oxford/AstraZeneca. Зважаючи, що 5 років я очолюю всеукраїнську пацієнтську спільноту, то мені особисто довелось вивчати багато нюансів, пов’язаних з виробництвом генериків та біологічно подібних лікарських засобів. Тож хочу сказати, що часто це – байка, щоб довше утримати на ринку високу ціну на препарат. Та все ж називати вакцину, яку закупила Україна, генериком британської є некоректним, бо ці два препарати ідентичні, адже CovieShield виготовлений за тією ж формулою що й Oxford, просто на потужностях в Індії.


Міф 2. Індійські вакцини – неякісні. У багатьох є упередження, що лікарські засоби індійського виробництва – для «країн третього світу», а довіряти можна виключно європейському виробнику. Та немає нічого сталого, а світове фармвиробництво давно «перекочувало» до більш «дешевих» країн, наприклад, Індії. Тож тепер там величезні заводи із новітніми технологіями. Саме тому я не лякаюсь вакцин та інших лікарських засобів індійського виробництва.


Міф 3. Дуже багато побічних реакцій (судоми, втрата свідомості…) – легше перехворіти на ковід (як на мене, дуже суб’єктивно). З цим міфом боротись найважче, адже немає жодного доведеного факту складних побічних реакцій, а чутки не подужати. Доведено, що у більшості вакцинованих з’являється протягом перших 1–2 діб підвищена температура, що є цілком нормально. Я особисто не чула про жоден факт судом, а тим більш смерті, внаслідок вакцинування CovieShield, який би наводили професійні імунологи та інфекціоністи. Навпаки, українські лікарі (для мене особисто це Федір Лапій, Ольга Кобевко) вакцинувалися CovieShield/AstraZeneca та закликають колег не зволікати.


Звичайно, що міфів є набагато більше, та все ж здоровий глузд, критичне мислення та наука мають перемогти.

Я записалась у чергу на «вільні» дози. Більше того, мені спокійніше їздити на консультацію до лікарів, які вакцинувались проти Covіd-19. Cподіваюсь, скоро це стане доступним для кожного, бо то єдиний шанс вийти із затяжного карантину.


Отож, думки краян різняться. І це нормально. Робити щеплення чи ні – це вирішувати вам. Кожен сам визначає, яким препаратом хотів би щеплюватися і чи робити це взагалі. Але потрібно ретельно зважити усі за і проти. Намагайтеся аналізувати інформацію, критично мислити і перевіряти достовірність на офіційних ресурсах.


Бережіть себе та близьких і будьте здорові!659 views0 comments