• Хотинські вісті

Обличчя країни: космічний символ Незалежності


Фото із сайту osvita.ua

В історії нашої держави є дати, події, імена, завдяки яким про Україну знає світ, які слід не тільки пам’ятати, але й усвідомлювати їх вагомість та значення для теперішніх і наступних поколінь.


Однозначно, що політ у космос буковинця-клішківчанина Леоніда Костянтиновича Каденюка на сьомому році незалежності української держави увійшов до золотої скарбниці звитяг, а його ім’я назавжди асоціюватиметься з поняттям Перший космонавт незалежної України.


«Україні, нам усім дуже пощастило з вибором свого першого космонавта, бо не секрет, що перевірку славою проходять одиниці. А Леонід Каденюк і це випробування пройшов. Пройшов і навіть не помітив» (зі спогадів Валерії Іваненко, керівниці проєкту з ексклюзивного висвітлення в ЗМІ підготовки та висвітлення польоту Л. Каденюка).


Унікальна особистість, мужній, кришталево чесний, щирий – стверджують в один голос усі, хто знав нашого космонавта.

«Професіонал вищого гатунку, він знав авіаційну і космічну техніку на рівні конструкторів, а іноді й краще, тому що був випробувачем цих апаратів і систем. Я переконаний: у кожної людини повинна бути мрія. Саме вона допомагає долати всі труднощі на шляху, дисциплінує і дає сили.

Я завжди повторюю, що якщо навіть простий хлопець з буковинського села зміг стати космонавтом, то це під силу кожном авіації і космосу. Він надзвичайно скрупульозно готувався до кожного свого випробування, а їх за польотний день було до десяти» (зі слів Галини Руденко, редакторки книги «Місія – Космос»).


У процесі професійної діяльності льотчикам-випробувачам, а саме так найбільше любив, щоб його називали, Леонід Каденюк, доводилося проходити різні випробування (барокамеру, опускання на велику глибину із затримкою дихання, витримування перепаду температур і тиску, навіть пропускання через тіло електричного струму певної напруги…).


А ще складати безкінечні іспити на знання деталей, вузлів, функціонування систем літака чи космічного корабля.


Наш майбутній космонавт, за плечима якого – випробування 56 типів літаків 3-го та 4-го поколінь (Міг-23, МІГ-27, МІГ-29, МІГ-31, СУ-25, СУ-27 та їх модифікацій), завжди проходив усе на «відмінно».

Частенько члени комісії – відомі конструктори та інженери льотної техніки, побачивши його, говорили: «Прийшов Каденюк, його можна не перевіряти – він знає все!».


Леонід Костянтинович був справжнім патріотом своєї малої і великої Батьківщини, про що ми дізнаємося з його листів друзям, у яких безліч питань про школу, село, зміни, які відбуваються в них.


Згодом, після польоту, Леоніду Каденюку запропонували залишитися в Сполучених Штатах, де надзвичайно високо оцінили його професіоналізм і особистісні якості. Там би він ще міг займатися улюбленою справою, літати у космос.


Капітан місії STS-87 Кевін Крігел сказав після польоту: «Леонід – молодець. З ним можна летіти на Місяць».


Три дні нелегких роздумів, а на четвертий – відмовився. Уявити себе далеко від України, рідних, близьких, улюблених Клішківців він просто не міг.


Повернувшись на рідну землю, узяв на себе повну міру відповідальності – став першим космонавтом незалежної України. І жодного разу не підвів, бо завжди був щирим патріотом своєї країни.


До речі

12 серпня у Чернівецькій обласній університетській науковій бібліотеці ім. М. Івасюка відбулася презентація бібліографічного покажчика «Леонід Каденюк «Серце, віддане Космосу» (1951–2018)», що присвячений 70-тій річниці від дня народження, без перебільшень, Великого буковинця, одного з визначних символів сучасної України, льотчика-випробувача, Героя України Леоніда Костянтиновича Каденюка.


Покажчик адресовано науковцям, астронавтам, космонавтам, краєзнавцям, музейним та бібліотечним працівникам, екскурсоводам, студентам та всім, хто цікавиться питаннями авіації та космонавтики України.


На зустрічі-презентації були присутні зацікавлені читачі, молодь, учні-дослідники, учасники дослідницьких робіт на космічну тематику. Серед запрошених ті, хто мали честь бути особисто знайомими з космонавтом. Вони ділилися своїми враженнями від зустрічей з Леонідом Каденюком, спогадами та емоціями. Захід вирізнявся щирою, комфортною, теплою атмосферою і транслювався онлайн на бібліотеки краю.

Наталія Мельничук,

керівниця шкільного музею «Буковина – край космічний» Клішковецького ОЗО

ім. Л. Каденюка.


9 views0 comments