• Хотинські вісті

Найстарша на Хотинщині мати-героїня зустріла своє 100-те РіздвоСвою соту зиму зустріла жителька Орестівки Василина Василівна Кравецька. У перші дні року, 3 січня, сторічну ювілярку, найстаршу на Хотинщині матір-героїню зі знаменною датою вітала велика родина – двоє донечок, 17 онуків, 24 правнуків та 3 праправнуків, а також представники місцевої влади та релігійної громади.

Незважаючи на поважний вік, на здоров’я бабуся не скаржиться, вона жодного разу у житті не була в лікарні.


Ювілярка добре бачить, ще торік самотужки засилювала нитку в голку, донині допомагає рідним перебирати горіхи. Їсть також самостійно, в харчах не перебірлива, любить почаювати. Щоправда, погано чує, донедавна Василина Кравецька відвідувала богослужіння у Домі Молитви, та вже з десяток літ їй не служать ноги. Рідні кажуть, старенька має хорошу пам’ять, часто згадує своє дитинство, юність, пережиті лихоліття війни та голоду.


Народилася Василина Василівна першою у багатодітній сім’ї у Рукшині, та раптово їхня матуся померла, залишивши сиротами шестирічну Василинку, її трирічну сестричку та півторарічного братика.


Невдовзі батько оженився вдруге, діти росли під крилом чужої жінки. Ювілярка із сумом каже, що мамину ласку відчувала лише уві сні. До школи її не пускали, бо ж мусила глядіти своїх братів та сестер. Ні читати, ні писати так і не навчилася, а от рахувати уміє, цього змусило життя.


У 20 років дівчина вийшла заміж, обранець привів її до своєї оселі в Орестівці. Юна господиня увійшла в убогу хатину з лампача, але була щаслива. Бо мала власний куточок і сподівалася, що разом з чоловіком зможуть звити гніздечко достатку і добра. Через рік молоде подружжя раділо появі на світ первістка-синочка. Та недовго молодята раділи сімейному затишку, оскільки невдовзі розпочалася війна. Василина зі сльозами на очах проводжала коханого у незвідану путь.


Нелегко було одній. Важко працювала у колгоспі, ходила з коровою орати поле, вечорами пряла, ткала, вишивала та вив’язувала теплі светри і лейбики. Довгих шість років жінка молилася, аби її чоловіка минали ворожі кулі. І справді, молитва берегла його від поранень. Та все ж холодні окопи далися взнаки, здоров’я добряче підкосилося.


Раділа Василина, коли її коханий знову ступив на поріг рідної хати, вірила – разом зможуть подолати голодний рік. Аби врятувати рідних від смерті, жінка разом з односельцями добиралася до Станіслава, щоб хоч трохи заробити харчів. Їли кислий жом та гнилі картоплі і таки вижили.


Лише двадцять літ подарувала доля Василині зазнати щастя у сімейному житті. У 40 овдовіла, та поряд залишилися діточки: троє синочків і дві донечки. Її материнської любові сповна вистачало усім. Жінка так хотіла, аби її кровиночки ніколи не відчували, як вона, браку доброти, ласки, турботи. Діти запевняють, що їхній матусі заслужено присвоїли почесне звання «Матір-героїня», бо саме на її плечах лежав основний тягар у догляді за ними та вихованні. Кожному із синів та доньок прищепила працьовитість, чесність, порядність.


На превеликий жаль, старенькій довелося хоронити своїх улюблених синочків. Каже, що немає гіршого, як бачити, що твоя дитина лежить у домовині. Бабуся щиро вдячна донечкам, котрі на старості літ піклуються про неї.


Василина Василівна Кравецька дочекалася і свого сотого Різдва Христового, адже це свято любить найбільше ще з дитинства. Каже, якщо Господь сподобить, то ще не одне Різдво зустріне.

Секрет свого довголіття бабуся не приховує. Вважає, що то сам Всевишній дарував їй довгі літа.


На сторіччя довгожительки зібралася велика родина. Усім своїм рідним бабуся щиро бажає довголіття, любові до ближніх та віри у щасливе прийдешнє.

763 views0 comments