• Хотинські вісті

Наболіле: про туалети біля Хотинської фортеці


Фото "Хотинських вістей"

Так, тема неприємна. Але уже не перший рік турбує багатьох. Про цю наболілу проблему «кричали» і в соцмережах, і у ЗМІ. Проте, критикувати легко, а звести вбиральню за сучасними вимогами і стандартами в охоронній зоні державного заповідника – складно і дуже дорого. Йдеться про мільйони гривень. Але про все по черзі.


Хотинську фортецю відвідують тисячі туристів, зокрема з-за кордону. А наступного року відзначатимемо 400-ліття Хотинської війни. Хоч більшість гостей повертаються звідси з прекрасними враженнями від неймовірної фортеці, численних виставок, проте справді були нарікання від окремих відвідувачів. Нинішня ситуація з вбиральнями не влаштовує ні владу, ні керівництво заповідника.


Як інформували «Хотинські вісті», торік адміністрація ДІАЗ «Хотинська фортеця» розробляла проєктну документацію на будівництво туалету, вирішилося і питання із виділенням земельної ділянки для цього.


– Оскільки на території власне заповідника вбиральню із належною системою очищення збудувати надто дорого та складно, то вирішили її облаштувати біля парковки перед в’їздом до нього, – пояснила директорка ДІАЗ «Хотинська фортеця» Єлизавета Буйновська. – Проєктно-кошторисну документацію виготовили, за неї сплатили 180 тисяч гривень з власних коштів. Також підвели воду, що обійшлося у 150 тисяч. Але проблема в тому, що загальна вартість проєкту зведення туалету – 7 мільйонів гривень, яких у нас немає.


Адже згідно з вимогами державних будівельних норм, на таку кількість туристів (а їх може бути більше тисячі за день, наприклад минулі вихідні було 3200 відвідувачів), це має бути доволі велика будівля (16х8 метрів) з окремими відділеннями для чоловіків та жінок, з належною кількістю умивальників і кабінок, у тому числі для маломобільних груп населення. А головне – із системою для глибокої біологічної очистки стічних вод для дотримання усіх екологічних стандартів.


– То які перспективи розв’язання цієї проблеми, якщо таких коштів у ДІАЗ «Хотинська фортеця» наразі немає?


– На початку 2020 року було заплановано, що нам виділять понад 5 мільйонів гривень із держбюджету на такі цілі, а також на продовження протиаварійних робіт у замку, – відповіла Єлизавета Буйновська. – Але, напевно у зв’язку із пандемією, ми не отримали ці кошти влітку, коли могли б розпочати тендерні процедури для будівництва. Сподіваємося, держава через Міністерство культури та інформаційної політики України надасть фінансову підтримку наступного року. А поки акумулюємо власні надходження від продажу квитків туристам.


"Раніше спрямовували кошти на невідкладні протиаварійні та консерваційні роботи. Адже в першу чергу нам потрібно було зберегти нашу історичну пам’ятку від руйнування, укріпити її. Бо скельна основа піддавалася вивітрюванню, ерозії через коливання рівня води в Дністрі внаслідок діяльності Дністровської ГАЕС", – каже Єлизавета Буйновська. – Тому торік провели укріплення, застосувавши особливу технологію ін’єктування тріщин спеціальними смолами, встановили систему моніторингу за станом стін.

А у 2021 році докладемо усіх можливих зусиль та наявні кошти, щоб облаштувати сучасну вбиральню для зручності туристів, за яку не буде соромно. Адже адміністрація ДІАЗ «Хотинська фортеця» зацікавлена у розв’язанні цієї проблеми як ніхто інший, – сказала Єлизавета Буйновська.

47 views0 comments