• Хотинські вісті

Медична реформа: початок є, що далі?Дискусійна платформа «Хотин онлайн»


Які плюси і мінуси реформи на первинній ланці? Чи відчули краяни та сімейні лікарі позитивний ефект від змін? Як працює сервіс запису до сімейних лікарів? Чого чекати на вторинному рівні та що передбачає реформа для вузькопрофільних лікарів та їхніх пацієнтів? Усе це та чимало інших питань обговорили у рамках дискусійної платформи «Хотин онлайн» у понеділок у редакції «Хотинських вістей».


Реформа «первинки»: плюсів більше


Молоді лікарі сімейної медицини раніше отримували мізерну зарплату, не хотіли працювати у селах, чимало виїжджали за кордон. Тепер вони можуть отримувати гідну платню в Україні. Це один з позитивів медичної реформи. Про це зокрема говорили учасники зустрічі в рамках дискусійної платформи «Хотин онлайн».


Спершу підбили підсумки зробленого у первинній ланці медицини. Дійшли згоди, що у результаті змін отримали більше плюсів, ніж мінусів.


– Щось змінювати завжди важко, але бачимо багато позитивних зрушень, – зауважила головний лікар Хотинського районного центру первинної медичної допомоги Тетяна Солодка. – По-перше, це збільшення фінансування, підвищення зарплат персоналу. І що найважливіше – передусім для сімейних лікарів, котрі уклали найбільше декларацій, яким довіряють люди, телефонують їм і вдень, і вночі. По-друге, відбувається оновлення колективу, а молоді фахівці залишаються працювати у місті та селах, не виїжджають за кордон. Це найбільший плюс реформи.


Крім того, у нас впроваджено чимало новацій, зокрема попередній запис до сімейних лікарів. Обладнали сучасну діагностичну лабораторію, в якій результати аналізів готові за кілька хвилин, що дає змогу фахівцям оперативніше зробити призначення. Діє новий денний стаціонар, де пацієнти можуть отримати повноцінне лікування, – додала Тетяна Солодка.


Також вона розповіла, що у районі буде впроваджено телемедицину.


«Невдовзі наш заклад отримає відповідне оснащення. Бачила, як працює телемедицина. Це коли навіть у найвіддаленіших селах лікар має глюкометр, пульсоксиметр, може зробити хворому кардіограму безпосередньо у нього вдома і передати результати на вторинний рівень, отримати консультацію вузькопрофільного фахівця», - розповіла Тетяна Солодка.

У Клішківцях створили цілодобовий пункт невідкладної допомоги


У перевагах реформи охорони здоров’я переконалися і в Клішковецькому центрі первинної медико-санітарної допомоги. Головний лікар закладу Олександр Фуркал розповів, що за проектом з фондом ЮНІСЕФ тут проводять опитування пацієнтів щодо якості обслуговування, яке прагнуть і надалі поліпшувати.


– Звісно, навантаження у сімейних лікарів зросло, адже приймати по 30 пацієнтів щодня – нелегко, тим більше, коли ще й дзвонять уночі, – зазначив О. Фуркал. – Щоб розвантажити їх, на базі денного стаціонару ми створили пункт невідкладної допомоги, який діє цілодобово, там послуги надають не лиже жителям Клішковецької ОТГ, а й з інших сіл. Пункт забезпечують відповідними медикаментами.


Серед проблем, що турбують – наразі не вистачає коштів на придбання сучасних аналізаторів для здійснення досліджень крові та сечі, також потрібна широка роз’яснювальна робота, щоб люди вчасно обстежувалися, зверталися за медичною допомогою, – зазначив О. Фуркал.


Про сервіс запису до лікарів
І в Хотинському, і в Клішковецькому центрах первинної медичної допомоги впроваджено сервіс запису до лікарів (телефоном чи онлайн). Але попри його зручність, поки невелика частина жителів району користуються такою можливістю. Більшість все таки приходять у «живу чергу». Напевно, для цього потрібен час.


Коли запрацює реформа на вторинній ланці?


Про це та про підготовку до її впровадження на Хотинщині розповів головний лікар Хотинської районної лікарні Юрій Пасічник:


– Старт реформи був запланований на липень цього року, але з об’єктивних причин його відклали на початок 2020-го. Наразі триває підготовчий період. Ми провели реорганізацію закладу у комунальне некомерційне підприємство, за кошти місцевого бюджету придбали комп’ютери (поки на 80% від необхідного), що є умовою для підписання договору з Національною службою здоров’я України. Також підключилися до медичної інформаційної системи. І одне з найважчих завдань, над яким працюємо і яке нелегко реалізовувати – це покращення матеріально-технічної бази лікарні та приведення її у відповідність до сучасних вимог.


За попередніми даними, старт для підписання договору з НСЗУ передбачається на кінець жовтня цього року. А перехід на фінансування за новою моделлю «Гроші ходять за пацієнтом» відбудеться з квітня 2020 р.


Більшість послуг за програмою обов’язкових безкоштовних медичних гарантій будуть безплатними для пацієнтів. Їх оплачуватиме держава: через НСЗУ перераховуватимуть кошти медичним закладам за надані послуги.


– Пакет безплатних послуг ще формується, поки достеменно нам невідомий. Але як повідомляли, до нього увійдуть невідкладна, екстрена, пологова та первинна допомога, в тому числі і стаціонарна. Фінансування лікарні залежатиме від кількості наданих послуг. Наразі заробітна плата у наших лікарів набагато менша, ніж у фахівців первинної медицини. Сподіваємося, у подальшому цю невідповідність буде виправлено, щоб спеціалісти отримували гідну оплату згідно їхнього до навантаження, – зазначив Юрій Пасічник.

Олександр Фуркал додав, що послуги фахівців вторинної ланки будуть безоплатними для пацієнтів у тому випадку, якщо їм надав направлення сімейний лікар.


Про виклик лікаря додому і потребу в транспорті


Багатьох краян також цікавить, чи скасували виклики лікаря додому? Чи у певних випадках можна розраховувати, що він відвідає хворого вдома? Чи забезпечені медичні заклади транспортом для цього?


Відповіла Галина Довганюк, заступник головного лікаря Хотинського районного центру ПМД:

– Є у нас і виклики додому, часто пацієнти телефонують своєму сімейному лікарю, щоб проконсультуватися. Це питання вирішують у кожному випадку індивідуально. Якщо є дзвінок, лікар розуміє, що потрібна допомога, потрібно виїхати, то він це робить, не відмовляє. Але, звісно, у нього є і графік прийому, у черзі можуть чекати інші хворі, яких треба прийняти.


Потрібно розуміти, що на виклик додому витрачається багато часу – до 2 годин. За цей час можна було б надати допомогу багатьом людям. Але за нагальної потреби сімейні лікарі центру йдуть або їдуть до своїх пацієнтів, – зауважила фахівець.


– Щодо транспорту, то не всі амбулаторії ним забезпечені. Очікуємо, що до кінця року буде дооснащено автомобілями деякі медзаклади. Але, звісно, потреба у цьому залишається, – констатувала Тетяна Солодка.


– Наші лікарі теж намагаються не відмовляти своїм пацієнтам, коли необхідно – відвідують вдома, наприклад якщо людина не може самостійно пересуватися, якщо у дитини висока температура. Проте у медичному закладі, де є обладнання, можна зробити необхідні обстеження, кращі можливості для надання допомоги, ніж у пацієнта вдома, – сказав головний лікар Клішковецького ЦПСМД О. Фуркал..

Про дітей без щеплень і заборону відвідування шкіл та садків
Під час зустрічі говорили і про те, що після повідомлень у ЗМІ про заборону відвідування шкіл та садочків нещепленим дітям, чимало батьків, які раніше відмовлялися, тепер звертаються, щоб зробити щеплення. Тож відсоток вакцинованих школярів і дошкільнят зростає.


– Діти, які не отримали обов’язкові щеплення, – беззахисні перед небезпечними хворобами. Наприклад, дитина може занедужати на правець, просто поранивши палець і погравшись у пісочниці. А це загрожує інвалідністю. Але внаслідок «антивакцинальної істерії», яку спостерігали минулими роками, знизився колективний імунітет (він є, якщо близько 95% відсотків населення щеплені), – наголосив О. Фуркал. – Відрадно, що чимало батьків, які раніше відмовлялися, тепер звертаються, щоб зробити діткам щеплення. Адже згідно із законодавством невакцинованим лікарі не дають довідку для допуску в організовані колективи (тобто школи, садочки). А освітні заклади вже вирішують питання щодо форми навчання (індивідуальна, дистанційна тощо).


Ми провели аналіз, у нас таких дітей, батьки яких відмовилися їх вакцинувати, налічується 87. І за місяць уже третина з них звернулися, щоб розпочати робити щеплення. До речі, не зафіксували жодного ускладнення, – сказав він.


– Така позитивна динаміка спостерігається і у нас, батьки звертаються до сімейних лікарів, щоб вакцинувати дітей, і вони змогли відвідувати заклади освіти, – додала Галина Довганюк. – Тоді даємо довідки, що їм розпочато щеплення за індивідуальним графіком, також пишемо дати, коли потрібно прийти на наступне введення вакцини. Ще є 26 діток, яким протипоказані щеплення, мають відповідне медичне заключення, але більшість з них важкохворі та навчаються за індивідуальним графіком.

44 views0 comments