• Хотинські вісті

Люди перелякані: на обійстях – змії!

У селах люди цього літа на своїх обійстях неодноразово зустрічали метрових, а то й довших змій. Екологи заспокоюють: їх не варто боятися, це просто «комунікабельні» болотні вужі. А лікарі застерігають: якщо змія вкусила, негайно викликайте швидку!

Як повідомила «Хотинським вістям» мешканка Млинків Лілія Венгер, її матір цієї суботи на їхньому обійсті знайшла кладку яєць, а в неділю такий же «скарб» вона відкопала у гнойовій купі. Жінка з жахом розповідає, що мало не щодня їм доводиться вбивати на подвір’ї плазунів. Щоб захиститися від гаддя, на кожному вуглі хати розклали рискалі, сапи, палиці.

«Боюся випускати на вулицю дітей! Мало того, що, побачивши змію, малі можуть перелякатися, а як, не дай Господь, їх укусить отруйна! Навіть не знаю, що тоді робити?! І чи можна взагалі якось позбутися їх нашестя?», – запитує багатодітна матір.Головне – не панікувати!

За коментарем звернулися до науковців Національного природного парку «Хотинський». Як зазначає начальниця відділу еколого-освітньої роботи Ірина Козачок, випадки, коли змії оселяються поруч людських осель, і справді почастішали. Збільшення їх чисельності у нашому краї зумовлене спекою, вологою і надмірною кількістю корму.

– Таке сусідство комфортним не назвеш, – каже Ірина. – Важко знайти людину, яка обожнює змій. Зазвичай ми їх боїмося, остерігаємося. У нашій місцевості можна натрапити на гадюку звичайну, котра є отруйною, мідянку, полоза, вужа звичайного та водяного.

Отрута гадюк, які мешкають в Україні, дуже небезпечна. Але гадюки нашої місцевості мають одну цікаву особливість – вони «економні»: при нападі впорскують у свою жертву не повну порцію отрути. Тому укус гадюки, зазвичай, не є смертельним і лише в окремих випадках може призвести до летального наслідку. Небезпечно це для дітей, людей похилого віку та зі зниженим імунітетом.

Як наголосила Ірина Козачок, при зустрічі із плазуном головне – не панікувати. – Щоб зрозуміти, хто перед вами: гадюка чи вуж, потрібно запам’ятати основні їх відмінності.

По-перше, тіло гадюки товсте і коротке, як правило, півметра–метр, як обрубане, а вуж довший, понад метр.

По-друге, у гадюки на спині є зигзагоподібний візерунок, а ще забарвлення її черева і спини однакове: сіре, коричневе, зелене або чорне. Плями на шкірі водяного вужа розташовані в шаховому порядку і можуть також здатися зигзагом та навести на думку, що перед людиною – гадюка, а не вуж. Але при більш уважному розгляді можна побачити, що цей візерунок складається не із суцільного зигзага, а з окремих цяток.

По-третє, голова змії загострена і трикутна, покрита дрібними щитками, зіниці вузькі і вертикальні, а у вужа звичайного – круглі, на голові великі щитки та жовті плями біля вух.

Крім цього, гадюки, на відміну від вужів, не лазять по деревах. Звичайно, що людина в паніці не звертатиме уваги на усілякі відмінності. Порада одна – заспокоїтися, не рухати змію, і вона сама відповзе.

– Що ж стосується знайдених жителькою Млинків гнізд з яйцями, то, ймовірно, їх залишили вужі. Зазвичай вони розмножуються таким чином, що відкладають по 20–40 яєць у купи органіки – листя, тирсу, яка гниє, і це тепло інкубує їх. А гадюки – живородні плазуни, – пояснює науковець.

Також вона спростувала припущення людей, що вужі селяться біля стаєнь, щоб смоктати молоко в корів. Бо насправді їх цікавить гнійне середовище, де можна відкласти потомство. У середині літа молоді особини мігрують з господарств.

– Ну й остання відмінність, про яку варто знати кожному, адже це може врятувати життя. Після укусу вужа на тілі залишиться знак у вигляді невеличкої дуги від безлічі зубчиків. Якщо ж укусила гадюка, кровоточитимуть сліди на відстані 1–1,5 см від двох отруйних зубів.

Якщо ви впевнені, що на вашому обійсті гостює не отруйний вид, то можете самостійно переселити плазуна подалі від домівки – до лісу чи річки. Якщо ж це гадюка, то таку справу довірте фахівцям.


Як позбутися непроханих сусідів?

– Щоб сивого волосся не більшало від зустрічі з цими плазунами, розчистіть своє подвір’я від заростей, непотребу, харчових відходів, які приваблюють гризунів, а ті в свою чергу ваблять плазунів, – радить фахівець.

Часто селяни відлякують вужів та гадюк з допомогою гасу, запах якого ті не переносять. Для цього змішують 1 частину гасу з 2 частинами води й обприскують навколо будівлі чи місця проживання вужів. Але цей варіант відрізняється підвищеним ризиком пожеж. Підійдуть прянощі, розсипані по периметру подвір’я або висаджування пряних і пахучих трав (часник, гірчиця, м’ята), а також вітряні дзвіночки чи ультразвукові відлякувачі змій. Спробуйте застосувати ці заходи: як результат – вужі покинуть територію, – зазначає Ірина Козачок.


Як діяти, якщо вкусила змія?

Головний лікар КНП «Клішковецький центр ПМСД» Олександр Фуркал наголошує, що в разі зміїного укусу потрібно якнайшвидше потрапити до лікарні вторинного чи третинного рівня й отримати фахову допомогу, де за потреби введуть протизміїну сироватку. Адже це небезпечно саме ускладненнями, що можуть виникнути після укусів. Якщо транспортування до медзакладу займає багато часу, варто надати домедичну допомогу постраждалому.

Зберігайте спокій та не панікуйте. Перемістіться у зручне положення та менше рухайтеся. Звільніть місце укусу від будь-якого стискання (від взуття, одягу чи прикрас), особливо при швидкому наростанні набряку. Під час транспортування бажано зафіксувати кінцівку в припіднятому положенні – з допомогою шини або підручними засобами. Місце укусу потрібно обробити антисептичним розчином. Для цього на рану накладається циркулярна пов’язка, що злегка здавлює. З допомогою неї можна запобігти забрудненню рани та зменшити швидкість розповсюдження отрути по лімфатичним судинам. Якщо у постраждалого є тривога – слід його/її заспокоїти або дати заспокійливі засоби.


Чого НЕ варто робити?

Не намагайтесь обробляти рану додатково. Не припікайте її та не прикладайте лід. Не накладайте джгут. Це протипоказано через численні ускладнення при його застосуванні. Не висмоктуйте отруту. Ефективність цієї процедури досить сумнівна. Зокрема обмежена у часі – це потрібно робити не пізніше ніж за 5–7 хвилин з моменту укусу. При цьому у людини, що надає подібну допомогу, не повинно бути пошкоджень (ран, виразок) у ротовій порожнині. Не вживайте алкоголь чи кофеїн.

– Цьогоріч із зміїними укусами, на щастя, не зверталися, – каже Олександр Фуркал. – Минулими роками були поодинокі випадки. Лікування, як правило, обходиться без сироватки за умови, якщо постраждалі не мають ускладнень здоров’я чи якихось хронічних захворювань.

Тож працюючи на городі, відпочиваючи на природі, навіть перебуваючи біля власного будинку, будьте дуже пильними. Отруйних плазунів розвелося чимало. На них можна наступити, або рухами спровокувати до активних дій, що призводить до укусів. Якщо ж таке трапиться – як найменше рухайте ногами та руками, щоб отрута не розповсюджувалася в організмі миттєво, та швидко їдьте до лікарні, – застерігає лікар.
159 views0 comments