• Хотинські вісті

Круглику – 585 років!

Рідне село – це та земля, де ви народилися і живете, де мешкають батьки, а раніше – предки. Це мала батьківщина, що починається від батьківського порогу, із стежини, якою вперше пробігли босоніж.


Село. Воно приваблює запахом акацій, шелестом струнких тополь, цвітінням вишень і кремезними горіхами, що ростуть уздовж вулиць.


Рідна оселя. Запашний бузок біля бабусиної хати, крислатий кущ терпкуватого дерену, приземкувата лозниця із запахом сушениць, дідів сад і пасіка.


І де б ви не були, повертаючись у рідне село, вас зустрінуть ті ж верби вздовж струмка і крута дорога, що в’ється змійкою між оселями. Воно вабить своїми радощами, тривогами і спогадами.


Круглик – невід’ємна складова частина Хотинщини – мальовничого куточка української землі, який розташований у Середньому Подністров’ї. Цей край навесні потопає у квітучих яблуневих і вишневих садах, які влітку і восени щедро дарують свої плоди працелюбним селянам.

Старовинне поселення

Круглик – одне із 398 сіл Чернівецької області. Воно з давніх часів приваблює своїм розташуванням, забудовою та історією.


Населений пункт уперше згадується в грамоті Молдавського правителя 27 серпня 1436 р.

За архівними джерелами, воєводи Іліаш (син молдавського князя А. Доброго) і Штефан II подарували панові Івашку Баласиновичу і його братам Микулі і Боді Баласиновичам за вірну службу «єдино село на имя Кругликь под Хотьнемь». З цього часу назва села не змінювалася, що є досить рідкісним випадком в історії.


Воно згадується раніше сусідніх Долинян (1450 р.), Пашківців (1655 р.), Ставчан (1437 р.), Білівців (1552 р.) та інших.


З часу першої згадки село (як і Хотинський повіт) до 1806 року належало молдовським і османським воєводам, з 1806-го до 1918-го входило до складу Російської імперії, з 1918-го до 1940-го та з 1941-го до 1944 року було окуповане румунськими боярами. Із 1940 року до 1944-го і з 1944-го до 1991 року Круглик перебував у складі Радянського Союзу.


Нині Круглик входить до Хотинської громади.


Походження назви

Село географічно розташоване в історичній області Північна Бессарабія, до якої входять колишні Хотинський, Кельменецький, Сокирянський райони, а також крайня східна частина Заставнівщини та більша частина Новоселиччини.


Назва села походить від місцевості, яка з пташиного польоту має вигляд круглої чаші.

На карті України є дев’ять населених пунктів під назвою Круглик, а також у Молдові та Російській Федерації. На Дніпрі на території Херсонської області – острів Круглик, під м. Київ – озеро Круглик.


Археологічні знахідки

На території теперішнього села 4500–4100 років тому вже проживали люди. Тут розкопано стародавні археологічні пам‘ятки – кургани. Зокрема, виявлено поселення трипільської культури, доби раннього заліза (ІІІ та І тисячоліття до н. е.) та бронзи (ІІ тисячоліття до н. е.) і подальших культур.


Під час розкопок у 1973 р. знайдено сім унікальних залізних серпів. Подібні в Східній Європі виявлені поки що лише в Круглику, Чаплині і Любежі Київської області. Знайдення серпів свідчить про розвинуте землеробство в ІІ ст. до н. е.


Також поблизу села під час розкопок у 1957 р. знайдено глиняну урну ІІ–І ст. до н. е. В Україні тільки в Круглику виявлено такий унікальний посуд. Урна з широким горлом і чотирма вушками біля вінчика не має собі подібних серед місцевих старожитностей того часу. Вони виготовлялися на півдні України. Це свідчить про те, що між тутешніми жителями і грецькими містами-колоніями, розташованими на Північному Причорномор’ї, велася торгівля.Освіта

Уперше навчання дітей у Круглику організовано 13 грудня 1898 р. У 1907 році у селі дітей шкільного віку від 7 до 14 років було 85 хлопчиків і 60 дівчаток, але до школи ходили лише 29 хлопчиків.

Перший випуск кругличан із середньою освітою у місцевій школі відбувся у 1958 р.


Найбільше учнів у ній було в 1970–1971 навчальному році – 447 школярів у 18 класах.

А найчисельніші випуски – у 1966-му – 66, 1969-му – 63 учні.

Найменша кількість випускників у 2016 р. – усього лише 8.


З числа вихованців школи ступінь доктора наук здобули 3 чол., кандидата наук – 17, звання кандидата у майстри спорту – 2.


Нині тут діють навчально-виховний комплекс на 392 учні та дошкільний заклад на 30 місць.Відомі земляки

У Круглику народився Василь Миколайович Величко (1906–1985 рр.) – депутат Верховної Ради СРСР двох скликань (1950 і 1954 рр.). З 1948 р. по 1964 р. очолював місцевий колгосп.

Тут побачив світ Павло Миколайович Величко (1895–1942 рр.) – учасник Хотинського повстання 1919 р. і громадянської війни, командир взводу кавалерійської бригади, згодом начальник штабу танкового дивізіону, майор. Загинув у 1942 р. під Ленінградом.


У повоєнний період у Круглику народилися Артем Васильович Присяжнюк (1947–2017 рр.) – заслужений художник України, член Національної спілки художників України, автор багатьох меморіальних дошок видатним особистостям у м. Чернівці та в м. Хотин;


Валентин Іванович Попадюк (1961 р. н.) – доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри оториноларингології університету «Дружби народів» (м. Москва), заслужений лікар Росії;

Дмитро Степанович Попадюк (1941 р. н.) – поет (проживає в с. Жилівка) та багато інших відомих людей.


У 60–70 роках минулого століття село відвідували делегації з Росії та Румунії. У 1998 р. побував космонавт Леонід Каденюк, а у 2012 р. – народний артист України Павло Дворський.Сьогодення

Нині в селі функціонують навчально-виховний комплекс на 392 учні та дошкільний заклад на 30 місць, амбулаторія загальної практики – сімейної медицини, пункт екстреної медичної допомоги «Круглик».


Також у селі є аптека, відділення зв’язку, будинок культури, магазин, два млини, олійня, церква.Жителі та вихідці Круглика зустрічають славну річницю рідного села з усвідомленням того, що його мешканці у минулому і нині сумлінною працею вносять свою частку у розбудову незалежної України.

Петро Ватаманюк, учитель географії Круглицького НВК.Детальніше про історію села, як змінювалося його населення, читайте у свіжому випуску "Хотинських вістей".

318 views0 comments