• Хотинські вісті

Звідки дме вітер та чим будуть дихати хотинчани?


Минулого тижня містом пронісся сморід, який відчув кожен житель. Розгорілося чимало дискусій та запитань, щоб з’ясувати причину. Одні запевняють: їдкий запах розноситься із села Брага, мовляв поля удобрюють курячим послідом із тамтешньої птахоферми. Інші вважають, що це наслідки переробки яблук на підприємстві «СООК».


Кореспондентка «Хотинських вістей» разом із активістом Олександром Брусом відправилися до підприємства «СООК», аби на прилеглій території розвідати ситуацію на очисних спорудах та відстійниках, які ймовірно могли бути причиною жахливого запаху в місті.


Тут дещо відчувається неприємний запах, проте він не настільки їдкий, як той, що турбував хотинчан, а слабший. Як вдалося побачити та сфотографувати – очисні споруди виробництва нині не заповнені, у відстійнику лише невелика кількість відходів виробництва, які й тхнуть та мають темний колір. Олександр Брус припускає: «Можливо, днями ці очисні споруди прочищали, мили і розкопували стічні ями, адже наразі видно, що тут проводили якісь роботи. Тому й виділився неприємний запах у повітря».


Біля відстійників стічні ями не заповнені, тільки є чорна в’язка густа рідина. Як він зазначив, ймовірно це суміш активованого вугілля із бентонітом, що використовується, як природний сорбент для очищення стічних технологічних вод промислових підприємств. Вірогідно, відстійники з цими водами не заповнені у зв’язку з тим, що підприємство ще не працює на повну потужність, бо ще не почався сезон переробки яблук.


Також помітили, що територія поруч із заводом захаращена. Навіть не віриться, що колись біля цих ставків було велелюдно, усі купалися та відпочивали. Нині ж водойми заросли комишем, а біля однієї з них зустріли одинокого рибалку, який запевнив, що тут є риба.

Як кажуть місцеві жителі, колись стався витік із очисної системи заводу у цей ставок. Вода стала неприродного кольору, тож люди перестали тут купатися. А у розпал сезону переробки яблук стічні води йдуть струмком, що протікає від ставків аж до самого Дністра. У минулому році, у цій місцевості зафіксували масову загибель риби, що сколихнуло громадськість, про що писали "Хотинські вісті".


А ще недалеко від цього виробництва знаходиться відоме серед краян джерело «Бейжа» чи «Бейжине». Ще здавна місцеві мешканці розповідали про чудодійні лікувальні властивості води з нього.


Олександр Брус згадує: «Ще з дитинства ми з друзями завжди ходили купатися у тутешні ставки, була чудова зона для відпочинку: чарівна природа, чиста водойма. А особливо згадую джерело «Бейжа», біля якого часом шикувалися черги по воду, бо вірили, що вона лікує від багатьох недуг. Навіть бабусі, які набирали водичку, любили тут посидіти і розказували іншим історії про зцілення нею. Тоді це сприймалося дещо смішно, але сьогодні зовсім не весело. Тут можна було б створити чудову рекреаційну зону. Але коли дивишся на ці зарості, через які неможливо пройти, а поряд брудну воду в струмку – серце обривається… А куди ж «СООК» зливатиме стоки? Я взагалі вважаю, що це екологічна проблема у нашій місцевості, яку вкрай потрібно вирішити. Так не має бути: якщо діятиме виробництво, нехай дотримуються усіх вимог!» – вважає він.

Кореспондентка «Хотинських вістей» зверталася до представників підприємства, але поки коментаря не надали.Прокоментував цю ситуацію перший заступник Хотинського міського голови Андрій Дранчук. Він зазначив, що 14 серпня міською радою сформована спеціальна комісія, яка виїжджала на місця, зокрема і на підприємство «СООК», для з‘ясування причин неприємного запаху, на який нарікали жителі міста і прилеглих сіл.


– Люди стурбовані цією ситуацією, і міська влада теж, тому оперативно було сформовано робочу комісію. Відвідали завод з переробки яблук «СООК» і з‘ясували, що запах не походить із території його виробничих потужностей, адже наразі тут не здійснюється діяльність, – зазначає Андрій Дранчук. – Далі комісія виїхала на територію Хмельницької області, де і вияснили, що неприємний запах йде з полів на протилежному березі Дністра, які удобрювали курячим послідом, а вітер заносив сморід у Хотин.

Посадовець розповів, що також ініціював зустріч з керівництвом товариства «СООК» для з‘ясування можливих причин і перспективних планів роботи очисних споруд підприємства у майбутньому.

– Нині на цьому виробництві працюють 82 людей, більшість з них – жителі нашого міста, які отримують достойну заробітну плату. «СООК» є одним з найпотужніших платників податків до місцевого бюджету, однак це не звільняє підприємство від відповідальності за екологічну безпеку, – сказав Андрій Дранчук. – Тому в понеділок з його керівництвом обговорили проєкт з підведення мережі з центральної міської каналізаційної системи до цього заводу, у яку згодом будуть скидатися усі стічні води виробництва, які раніше спускали у безіменний потічок, забруднюючи довкілля. Навколишні ставки та потічок плануємо розчистити, розпочнемо роботи уже в цьому році, – запевнив він.

Також Андрій Дранчук наголосив: «Міська влада зацікавлена у розвитку бізнесу, створенні робочих місць, але щоб це не шкодило жителям і їхньому здоров’ю та екологічному стану населених пунктів Хотинської ОТГ».

12 views0 comments