• Хотинські вісті

ЗАПРАЦЮЄ НОВА ЛАБОРАТОРІЯ ДЛЯ ПАЦІЄНТІВ


У Хотинському районному центрі первинної медичної допомоги придбали сучасне обладнання для лабораторії, кардіографи та пульсоксиметри

Минуло півроку, відколи Хотинський районний центр первинної медичної допомоги перейшов на нову модель фінансування за принципом «гроші йдуть за пацієнтом» та став автономним. Що змінилося для сімейних лікарів та пацієнтів? Що вдалося зробити за цей невеликий період для покращення медичного обслуговування жителів району? Про це розпитуємо у головного лікаря медзакладу Тетяни Солодкої.


– У вересні торік наш лікувальний заклад отримав ліцензію на надання медичних послуг населенню та перейшов на нову систему фінансування – відповідно до кількості укладених декларацій з пацієнтами. Нині КНП «Хотинський районний центр первинної медичної допомоги» – це 20 амбулаторій загальної практики сімейної медицини та 17 фельдшерсько-акушерських пунктів, – розповідає Тетяна Михайлівна.


До цього готувалися заздалегідь, ще з квітня минулого року, коли стартувала програма «Обери свого лікаря». У липні підписали договір з Національною службою здоров’я України. І хоч із самого початку не всі сприйняли зміни (поки одні активно працювали для підписання договорів з пацієнтами, інші вичікували), проте згодом переконалися, що потрібно йти вперед і долучилися до деклараційної кампанії.


Деклараційна кампанія – як вибори.

Які її результати?


– Скільки вже укладено декларацій? Чи відбувалося скорочення працівників в амбулаторіях чи ФАПах, де медики не підписали з пацієнтами необхідну кількість угод? – запитуємо у головного лікаря.


– На 10 березня нашими фахівцями підписано 37 тисяч декларацій при населенні 54,7 тисячі. Цей хороший результат, особливо враховуючи, що чимало краян на заробітках за кордоном, – відповідає Тетяна Солодка. – Лідерами деклараційної кампанії стали лікарі: Л.Черней, І. Юзько, І. Вакарюк, Л. Кубарик, Л. Дронь, М. Ткач, Г. Довганюк, А. Дубковецька, які за 5 місяців уклали по 1800 і більше договорів.


У середньому сімейний лікар тепер обслуговує від 1,5 до 2,2 тис. дорослих та дітей. До речі, багато людей уклали декларації саме із фахівцями Хотинської амбулаторії: не лише із райцентру та довколишніх сіл, а й деяких неселених пунктів Кельменецького району та інших областей (Жванця, Окопів, Гаврилівців тощо).

Тож виникла потреба прийняти ще спеціалістів. Наразі «набирають» пацієнтів: сімейний лікар Ольга Урсов, яка має більше 10 років стажу роботи, а також за сумісництвом – лікар-терапевт із понад 30-річним стажем Тетяна Банар, яка чимало років працює у Хотинському психоневрологічному будинку-інтернаті.


Підписна кампанія «Обери свого лікаря» – наче вибори. Пацієнти «голосують» за тих лікарів, яким довіряють – підписують з ними декларації.

Звичайно, у сімейних лікарів, котрі уклали максимальну кількість декларацій, та медсестер, котрі працюють з ними, значно збільшився обсяг роботи, вони змушені часом затриматися довше, але тепер одержують відповідно гідну зарплату.

У Хотинському районному центрі первинної медичної допомоги працюють 212 співробітників, з них 35 лікарів, 115 – середній медперсонал. Це з врахуванням того, що за співробітництва з керівництвом Рукшинської та Недобоївської ОТГ із 1 жовтня здійснено переведення їх медичних працівників на роботу в КНП «Хотинський РЦПМД».

Станом на 1 березня було скорочено 17 ставок. Деяким амбулаторіям не вистачає коштів на заробітну плату всіх штатних працівників, оскільки там лікарями не укладено достатню кількість декларацій з пацієнтами.


Скільки грошей «прийшло» за пацієнтами

– Розкажіть про фінансові результати: скільки грошей «прийшло» за пацієнтами?

– Протягом жовтня–грудня 2018 року на рахунок Хотинського районного центру первинної медичної допомоги за надані послуги пацієнтам надійшло 6 мільйонів гривень. Близько 70% коштів витрачається на заробітну плату, 10% спрямовуємо на розвиток матеріально-технічної бази, а решта – на необхідні видатки.

Зміна системи фінансування дала змогу значно покращити фінансовий стан нашого центру. Завдяки отриманим від НСЗУ коштам підвищили заробітну плату медпрацівникам. Тепер лікарям, які підписали 1800 і більше декларацій з пацієнтами, щомісяця нараховують понад 17 тисяч гривень, а медсестри одержують майже удвічі більше, ніж до реформи.


Це суттєві зміни. Гідний заробіток стимулює працювати ще краще, якісно обслуговувати кожного пацієнта.


– Як забезпечені обладнанням та транспортом? Чи вдалося поліпшити матеріальну базу?


– Відрадно, що вже за кілька місяців роботи за новою схемою фінансування ми розпочали оновлення матеріально-технічної бази для покращення якості надання медичної допомоги.


Завершується облаштування діагностичної лабораторії, у якій усім, хто підписав договори із сімейними лікарями нашого медзакладу, безоплатно робитимуть дослідження зразків крові (загальний аналіз, розширена формула, на рівень холестерину), а також сечі. До того ж, нове сертифіковане обладнання доз­воляє швидко отримати результат з високою точністю. Подбали і про належний ремонт приміщення лабораторії, закупили необхідні меблі, рукомийники.
Також придбали два сучасні електрокардіографи, спеціальні сумки та пульсоксиметри лікарям, з якими вони за потреби зможуть прийти за викликом до хворих. Триває ремонт маніпуляційної та денного стаціонару для покращення умов перебування пацієнтів.


Щодо проблем, то найактуальніша – нестача санітарних автомобілів для обслуговування жителів району, виїздів додому. Транспорт є лише у 5-ти із 37 закладів, що становить тільки 17% від необхідного.


Про виклики лікаря додому та "Доступні ліки"


– Щодо викликів додому: чимало краян цікавляться, чи їх скасовано?

– Лікар уже не зобов’язаний приходити додому до пацієнта, тим більше, що автомобілів дуже мало. Але наші фахівці, за потреби, готові відвідати тих хворих, з якими підписали договір та які не мають змоги добратися до лікарні.

зміни у програмі «Доступні ліки»


«Доступні ліки» видаватимуть лише тим хворим, які підписали договори


– Відбуваються зміни і в програмі «Доступні ліки», – каже Т. Солодка. – Із квітня їх надаватимуть уже за електронним рецептом і лише тим хворим, котрі уклали декларації із сімейними лікарями. Тому усім, хто зволікає із підписанням договору, варто поспішити це зробити, щоб одержувати належні послуги та препарати за програмою «Доступні ліки».


116 views0 comments