• Хотинські вісті

Донорська кров потрібна, щоб рятувати життя, особливо у воєнний часСьогодні – Всесвітній день донора

Хотинській багатопрофільній лікарні необхідні донори для допомоги пацієнтам, які проходять лікування та щоденно потребують підтримки у вигляді компонентів крові.

14 червня – Всесвітній день донора. Це не професія, не робота, а поклик душі, адже з латини слово «донор» означає дарувати. І це справді так: завдячуючи крові іншої людини, комусь повертають життя.


У наш нелегкий час потреба у ній значно зросла, незважаючи на те, що у відділенні трансфузіології цьогоріч уже заготовлено більше 110 літрів, прийнято 230 донорів, з яких 55 поділилися своєю кров‘ю уперше.


Вона потрібна тим, хто потрапив у ДТП, при оперативних втручаннях, онкологічним, опіковим хворим та при лікуванні багатьох хвороб, а також для порятунку військових.


За 5 місяців цього року в Хотинській лікарні зроблено майже 300 переливань компонентів крові.

В основному це недужим в реанімаційному, хірургічному та терапевтичному відділеннях, які без допомоги донорів могли б не вижити.


По різному організовують людей до донорства заклади охорони здоров‘я Хотинщини. Найбільше поповнили запаси банку крові жителі Рукшина, Чепоніс, Клішківців, Данківців, Долинян. Однак є чимало населених пунктів, де не налагодили участь мешканців у заготівлі крові.


Ніхто не знає, кого і де спіткає лихо. Тому просимо сприяти добрій справі, активізувати роз‘яснювальну роботу про користь кровоздачі.


До слова, при здачі крові є можливість обстежитися на інфекційні захворювання (гепатити В, С, сифіліс, ВІЛ-інфекцію). Тож донори ще й можуть проконтролювати стан свого здоров‘я.

Поповнилися лави Почесних донорів


Громадянам, які здали 18 літрів крові, присвоюють звання «Почесний донор України». У цьому році ним став Григорій Петрович Максимчук з Данківців, який здійснив кровоздачу 65 разів (30 літрів). Віктор Степанович Лісничий з Поляни здав кров стільки ж разів (25 літрів).


Велика шана почесним донорам, які, отримавши це звання, продовжують здійснювати потрібну благородну справу – здавати кров. Це, зокрема, Леонід Іванович Швець з Анадол (45 кровоздач, 21 літр), Валентина Василівна Зінзюк з Анадол (58 разів, 25,5 л), Юрій Іванович Довганюк зі Ставчан (48 кровоздач, 21 л), Дмитро Леонідович Булаков з Клішківців (53 рази, 25 л), Галина Григорівна Скрипник з Рукшина (48 кровоздач, 20 л).


Особлива подяка донорам-медикам, які завжди відгукуються на заклик про допомогу не тільки як фахівці, а й особисто здають кров. Серед них також є почесні донори: Володимир Михайлович Сафронюк, який близько 80 разів здав кров (40 літрів), Олександр Васильович Яцюк – (50 разів, 20 літрів). Та й інші медичні працівники долучаються до донорського руху.


До речі, у тих, хто регулярно здає кров, у десятки разів рідше трапляється інфаркт, стабілізується артеріальний тиск, розріджується кров за рахунок незначної крововтрати під час її здачі.

Як стати донором

Краплинами життя можуть ділитися люди віком від 18 до 65 років, масою тіла не менше 50 кг. Для допуску до донації потрібно мати паспорт та результат флюорографії органів грудної клітини.


Важливо дотримуватися рекомендацій щодо здорового харчування. Недотримання дієти може призвести до небажаної зміни параметрів крові, що позначиться на якості наданої допомоги хворому.


Чого не робити перед донацією

Не можна приймати ліки перед кровоздачею упродовж 72 год., а також вживати алкоголь.

Важливо відмовитися від:

• копченої, гострої, смаженої їжі;

• продукції соління;

• молочних продуктів, зокрема від йогуртів, сиру, вершків, масла, а також яєць;

• горіхів;

• ковбасних виробів;

• солодких магазинних напоїв, що містять шкідливі барвники;

• куріння – ворог здоров‘я не тільки донора, а й пацієнта, який отримує його кров.

Уживання навіть невеликої кількості жирів, тваринних білків впливає на склад і якість крові, заважає її розподілу на компоненти.

Також через мікрочастинки жиру сироватка крові стає надто густою, в‘язкою, набуває каламутного вигляду. Це називають хільозом.


Що рекомендується їсти перед процедурою

За 2–3 години має бути легкий сніданок з варених круп на воді чи макаронних виробів без масла, печивом, пропареною рибою або відвареним м‘ясом нежирних сортів.

Порція напою обов‘язкова безпосередньо перед здаванням крові. Рекомендовано пити воду, солодкий чай, компот.


Рух, що потребує підтримки
Щороку кількість донорів (відповідно і запасів крові) зменшується. Це особливо непокоїть нині, коли триває війна, на якій багато наших героїв отримують поранення.

Хоча мільйони українців, рятуючи себе і своїх дітей, виїхали за кордон, але ж є й багато людей, які залишилися вдома і усвідомлюють необхідність підтримки донорського руху.

Медикам не хочеться покладатися переважно на родичів, які здають кров для хворих, коли в родину прийшла біда. А запаси банку крові потрібно постійно поновлювати.

Бажаючі стати донорами можуть звертатися у відділення трансфузіології, розташоване у приміщенні поліклініки КНП «Хотинська багатопрофільна лікарня».


Щиро вітаємо всіх, хто здає кров, із Всесвітнім днем донора! Міцного вам здоров‘я, мирного неба, перемоги!


Вікторія Ряба,

завідуюча відділенням трансфузіології Хотинської багатопрофільної лікарні.


28 views0 comments