• Хотинські вісті

«Димова атака»: як боротися з підпалювачами листя?Спалювання опалого листя – злочинно й ганебно


Розпочинається сезон дикунства й варварства – спалювання опалого листя. Нещодавні дощі трохи призупинили запал шанувальників підпалу сміття, але викорінити їх ентузіазм не зможуть й цілодобові зливи. Достатньо буде кількох сонячних годин й очікуємо на «аромат» димку.


Цей щорічний ритуал призводить до сумної статистики різноманітних захворювань від алергій до онкології. Адже, разом з димом у повітря, а потім і в легені людини потрапляють важкі метали: діоксини, бензопірени та різноманітні карцерогенні сполуки.


Наприклад, напіврозпад діоксину в організмі людини – 7–11 років. Навіть короткочасна дія на людину високих рівнів діоксину може призвести до патологічних змін шкіри, а також до змін функції печінки. Тривала дія призводить до ушкодження імунної й нервової системи, репродуктивних функцій.


А ще вогонь знищує насіння й корені майбутньої рослинності, пошкоджує прикореневу частину дерев, що може призвести до їх хвороб і загибелі, позбавляє життя корисних комах.


Як боротися з цією проблемою?

Метальні особливості українців, не дозволяють більшості з нас зробити зауваження сусіду-палію. Ну хіба що поза очі скаржитися, а дехто може звернутися до місцевого депутата чи подзвонити до поліції.


Проте, якщо ми хочемо, щоб наші рідні не хворіли й дихали безпечним повітрям, треба набратися сміливості й рішуче поговорити із порушником. Інколи спокійної бесіди буде достатньо. Якщо ж не допомогло – звертайтесь до поліції (102) та екологічної інспекції. Пам’ятайте, що закон на вашій стороні.


Спалювання листя – порушення закону

Спалювання листя є незаконним і тягне за собою адміністративну відповідальність. Це є порушенням низки правил у сфері благоустрою населених пунктів, порушенням закону «Про охорону атмосферного повітря».


Так, стаття 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає штрафи за самовільне випалювання рослинності або її залишків від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; а посадовців буде оштрафовано на суму від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.


Альтернатива є

Альтернативою спалювання листя є компостування. Робити компост зовсім не важко. Компостну купу можна зробити де-небудь на краю подвір’я, неподалік від джерела води та бажано у місці, куди не потрапляє пряме сонячне проміння. Треба вичистити ділянку від дерну та трави. Поставити невелику огорожу навкруги своєї компостної ділянки, на кутках вбити кілки. Залишити достатньо місця для того, щоб можна було без перешкод до неї підійти.


Для компостування листя складають у купи шириною 2 м і висотою до 1,7 м. В основу вкладають до 25 см шар землі. Кожен з шарів листя не має перебільшувати 30 см.

На цю ж купу можна скидати пташиний послід, харчові рештки. Кожен з шарів присипають землею. Компост вважається готовим, якщо перетворився на однорідну темну розсипчасту масу. Зазвичай, він «достигає» за 3–6 місяців.


Корисне використання компосту в якості прикореневої підкормки дерев і кущів.

Отже, спалювання трави – шкода здоров’ю та екології. Зупини підпали! Почни зміни із себе, своєї сім’ї, а далі почнуть змінюватися сусіди та друзі. Пора позбутися ганебного звичаю «прибирання» вогнем.

Ірина Козачок, начальник відділу еколого-освітньої роботи

національного природного парку «Хотинський».


11 views0 comments