• Хотинські вісті

День Дністра: за мільйони років річка бачила чимало


Фото Юрія Стороженка

– Хто дні стер? – бідкались люди, і самі відповідали:

– Та хто?! Струмок дні стер.


Дністер, Тірас, Ністру, Данастріс...

Ріка за свій мільйонний вік бачила чимало. Тут тисячі років тому розпалювали вогнище неандертальці, біля кам’яної жертовної криниці молилися своїм богам ранні слов’яни, у Хотинській битві отримали перемогу козаки, а згодом раділо проголошенню незалежності різнонаціональне населення Придністер’я – українці, молдавани, румуни, росіяни та євреї...


Витоки Дністра – на північних схилах Карпат з гори Розлуч. Річка перетинає сім областей України, потім Молдову й, повертаючись на територію нашої держави, впадає у Дністровський лиман.


Басейн Дністра нараховує майже 15 тисяч річок загальною протяжністю понад 32 тисячі кілометрів.


Ця річка належить до важливих водних артерій України та Молдови. Роль воднотранспортної магістралі Дністер виконував ще з часів Київської Русі. Слугував сполученню Прикарпаття із Причорномор’ям.


Водночас Дністер вважається однією із наймальовничіших річок. Тут є унікальне природне явище, що відноситься до 7 чудес України – Дністровський каньйон.

Частина ріки входить до складу п’яти національних природних парків – «Галицький» (Івано-Франківська область), «Дністровський каньйон» (Тернопільська область), «Хотинський» (Чернівецька область), «Подільські Товтри» (Хмельницька область), «Нижньодністровський» (Одеська область), на які покладено завдання зі збереження рослинного і тваринного світу, унікальних природних та історико-культурних комплексів басейну Дністра.


Красу і велич цієї ріки важко описати словами. Це треба бачити. І відчувати. Опинившись на березі, забуваєш про проблеми й турботи. Тут – благодать.


У такої річки має бути своє свято. Починаючи з 2018 року, в останню неділю травня відзначають Міжнародний день Дністра. І найкраще його провести поряд з рікою, відпочиваючи з рідними та друзями. Використовуйте для цього спеціально облаштовані місця.


Зони відпочинку створено й на території національного природного парку «Хотинський» – поблизу сіл Гринячка, Рашків, Грушівці, Комарів, Михалково, Вітрянка.

Отож, поїхали на Дністер!


Ірина Козачок,

начальниця відділу

еколого-освітньої роботи національного природного парку «Хотинський».


85 views0 comments