• Хотинські вісті

День бджіл: цікаві факти про комах-трудівниць та чому вони в небезпеці


За день бджола облітає чотири тисячі квіток, у пошуках нектару ці комахи відлітають від своєї домівки на відстань до 10 кілометрів.


Бджіл з давніх-давен цінують усі народи світу. Завдяки своїй працьовитості, вони стали символом трудолюбивості, ощадливості, порядку, чистоти. Про них складено багато віршів та пісень, древніх легенд та міфів. Українці називали бджолу «святою», а німці дали їй назву «божа пташка».


За ініціативою ООН 20 травня відзначають Всесвітній день бджіл. Мета – інформування людей про їх важливість як запилювачів, привернення уваги до проблеми зникнення цих маленьких трудівниць та вжиття заходів задля виживання комах для блага всього людства.

Чому бджоли такі важливі

для людини і природи?

Цьому є кілька причин. Бджоли виробляють надзвичайно корисний для здоров’я та смачний продукт – мед, який містить вітаміни В1, В2, В6, Е, К, С, каротин (провітамін вітаміну A), фолієву кислоту та кілька сотень хімічних речовин і сполук. Має лікувальні властивості і за даними Національного інституту здоров’я США корисний при діабеті, а також допомагає боротись із кашлем та прискорює загоєння ран і опіків. Також мед має антибактеріальні і противірусні властивості, що наразі актуально.


Але, все-таки найбільша користь від бджіл – запилення рослин. Збираючи нектар із квіток, вони переносять пилок з тичинки однієї рослини до приймочки маточки іншої, таким чином і відбувається запилення. Одна бджола за день може облетіти близько 4000 квіток, а бджолина сім’я – 40–60 млн. Серед усіх комах-запилювачів бджоли виконують близько 80% такої надважливої роботи.

Бджільництво в Україні

У давні часи, коли звичних тепер вуликів ще не було, за медом доводилось лізти на дерева. Збирачі солодкого продукту звались бортниками. Найбільше бортництвом славились Чернігівщина й Полтавщина. Мед і віск у великій кількості спрямовували на продаж в Італію, Візантію, Францію, німецькі землі, а також до країн Сходу. З літописних джерел відомо, що у 945 році княгиня Ольга при обміні дарунками з візантійським імператором Костянтином отримала від нього золото, срібло, дорогоцінний посуд, а натомість дарувала мед, віск, а також челядь.


Україна й нині залишається однією з країн-лідерів із виробництва меду. У 2019 році експортувала його 55,6 тис. тонн, що на 12,7% більше, ніж у 2018-му.


Основними виробниками цього продукту в Україні є середні і великі пасіки. Нині налічується близько 500 тис. пасічників.

Бджоли у небезпеці!

В останній час дуже багато повідомлень з різних куточків країни про масову загибель бджіл. Експерти стверджують, що причина цього – відсутність комунікації між агровиробниками та пасічниками. Згідно з «Інструкцією щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл», аграрії за три доби до хімобробки медоносних рослин зобов’язані попередити пасічників у радіусі десяти кілометрів від оброблюваних площ. Зокрема, про дату обробки, назву препарату, ступінь і термін дії його токсичності. Однак ця норма, зазвичай, не виконується.


Найбільшу небезпеку для бджіл становлять інсектициди, пестициди та інші агрохімікати. У період їх застосування відбувається отруєння комах (хімічний токсикоз), що спричиняє ослаблення бджолосімей, зниження продуктивності та масову загибель.


Враховуючи токсичність агрохімікатів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносами, потрібно проводити до цвітіння. На тарних етикетках препаратів у обов’язковому порядку мають бути зазначені номери державної реєстрації цих засобів, а також інформація про клас небезпечності («небезпечний для бджіл» або «безпечний для бджіл»).


Серед допустимих «Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» безпечними для бджіл є інсектициди «Біскайя», «Каліпсо» та «Моспілан».


У деяких випадках отруєння бджіл відбувається і при дотриманні правил обробітку, наприклад:

- оброблювана агрокультура росте поруч з квітучими медоносами;

- відбувається занесення пестицидів з оброблюваної площі на сусідні медоносні угіддя;

- нерідко отруєння бджіл наступає при споживанні роси із листя або міжвузлів.

Запроваджують програму із збереження бджіл

На базі НПП «Хотинський» у 2020–2024 роках діятиме програма зі збереження біорізноманіття автохтонних видів комах-запилювачів і запобігання неконтрольованій гібридизації бджоли медоносної. Основними складовими програми є створення сприятливих умов для цього; налагодження співпраці з бджолярами; здійснення обліку бджолиних колоній; проведення еколого-освітньої роботи. Учасниками програми є науковці ЧНУ ім. Ю. Федьковича, представники ГО «Асоціація виробників продукції бджільництва «Буковинський бджоляр» та співробітники НПП «Хотинський».


Отже, бджоли – надзвичайно важливі комахи для людини і природи. Тож давайте піклуватися про цих маленьких трудівниць, які роблять наше життя солодшим, а врожаї багатшими!

Юрій Стороженко,

провідний фахівець з еколого-освітньої роботи НПП«Хотинський».

364 views0 comments