• Хотинські вісті

Всенародне опитування на місцевих виборах: що запитають українців?


За два тижні до місцевих виборів Президент Володимир Зеленський заявив, що у день голосування відбудеться всенародне опитування українців. Одне за одним Глава держави оприлюднив 5 питань, на які хоче почути відповідь від громадян.


Аби зміст опитування не став сюрпризом у день виборів, публікуємо список запитань від Президента у матеріалі Центру громадського моніторингу та контролю.


• Чи потрібно запровадити довічне ув’язнення за корупцію в особливо великих масштабах?


• Чи підтримуєш ти створення на Донбасі вільної економічної зони?


• Чи потрібно скоротити кількість депутатів у Верховній Раді до 300?


• Чи підтримуєш ти легалізацію в Україні медичного канабісу для зменшення болю у важких хворих?


• Чи потрібно Україні на міжнародному рівні підняти питання про використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом?


У провладній партії «Слуга народу» заявили, що опитування буде проводити громадська організація на кошти меценатів. Експерти наголошують, що воно ні в якому разі не є всенародним референдумом. Опитування не має законодавчої бази і його результати не є обов’язковими до виконання владою. Тож навіщо воно взагалі?


За словами Володимира Зеленського, опитування є одним із механізмів обіцяного народовладдя. Ці 5 питань є лише першим кроком, а далі Президент хоче зробити такі опитування громадян регулярними подібно до того, як це відбувається у західних країнах. Таким чином, дії влади будуть спиратись на думку і свідомий вибір народу.


Як вважають політологи, такий механізм дозволить людям відчути, що державні рішення залежать від їхньої позиції. Легалізувати народну думку влада планує через ухвалення відповідних законопроєктів.


«Юридично це опитування буде закріплено нардепами чи Президентом, які подадуть відповідний законопроєкт», – зазначила заступниця голови фракції «Слуга народу» Євгенія Кравчук.


Наразі в українців ще є час подумати над своїми відповідями Президенту. І замислитись, на які владні рішення вони б хотіли вплинути в майбутньому, зазначили фахівці Центру громадського моніторингу та контролю.


Питання державної ваги?

Отже, одночасно з місцевими виборами відбудеться, можливо, не менш важливе загальнонаціональне опитування, оголошене Президентом. Як його результати вплинуть на життя українців? До ухвалення яких вагомих для країни рішень призведуть? Поки важко достеменно сказати.


Також турбує питання: наскільки об’єктивними будуть результати, хто проконтролює, чи правильно записали думки, висловлені людьми?


Але очевидно, що результати загальнонаціонального опитування у публічному просторі будуть застосовувати як волю народу. Як вказують на офіційному сайті Президента: «політична вага [опитування] буде такою, що у середовищі політиків не зможуть ігнорувати вибір народу». Деякі політологи вважають, що це прямий і неконституційний тиск на органи державної влади.


Слід зазначити, що багато українців дуже мало ознайомлені із суттю питань, які виносять на опитування. Наприклад: «Чи потрібне довічне ув’язнення за корупцію?». Що саме тут має на увазі Президент під словом «корупція», адже у Кримінальному кодексі під цим поняттям розуміють не лише одержання, але й давання хабарів, зловживання впливом посадовців...


Друге питання – щодо створення на Донбасі вільної економічної зони (це запровадження спеціального режиму економічної діяльності на певній території, коли можуть встановлювати пільгові митні, валютно-фінансові, податкові та інші умови).


Як заявив Глава держави, ця тема є наріжною для багатовекторного мирного плану держави. Мова про концепцію регіональної економіки, яка «зшиває» регіон, робить його привабливим для бізнесу, системно відновлює інфраструктуру. Адже у Донецькій і Луганській областях усе ще є дві частини: підконтрольна державі та тимчасово окупована.


«Щоб пришвидшити процес реінтеграції, пропонується створити вільну економічну зону спочатку на підконтрольній території. Ці райони наразі переживають значний негативний вплив від війни, що розгорнулася поруч. Регіон стає дедалі більш депресивним, що змушує людей залишати його та свої домівки. Тому й потрібно створювати нову мотивацію для населення, нові робочі місця, нові перспективні бізнеси», – пояснили в Офісі Президента на офіційному сайті.


Водночас, експерти зазначають, що такі експерименти – досить небезпечні. Адже поки незрозуміло, як надання статусу вільної економічної зони допоможе деокупувати території, змусити агресора відступити і повернути контроль над кордоном. А створення вільної економічної зони без чітко продуманого, адекватного правового регулювання може призвести до зловживань...

17 views0 comments