• Хотинські вісті

Вони закрили собою світ від атомного лиха14 грудня, у дату прийняття в експлуатацію саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС, ушановують учасників ліквідації наслідків найбільшої техногенної катастрофи в історії людства, котрі відвели велику біду від нинішнього і прийдешніх поколінь.


Тоді, у 1986 році, усі зітхнули з полегшенням, адже у найкоротший строк – за 206 днів – споруджено об'єкт «Укриття». На створення витрачено 400 тисяч кубометрів бетону і 7 тисяч тонн металоконструкцій. На будівництві працювало 90 тисяч людей. Термін його експлуатації був запланований на близько 20–40 років.


Проте було очевидно: страшні наслідки радіаційної аварії відчуватимуться ще десятки літ, болітимуть незагоєною раною для мільйонів українців. Бо для багатьох – це втрачене здоров’я чи життя, роки лікування.


Щороку 14 грудня, коли вся Україна складає шану самовідданості та мужності учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, чорнобильці з Хотинщини збираються біля пам’ятного знака ліквідаторам, що у центрі нашого міста. Але щороку їх приходить усе менше…Представники Хотинського об‘єднання громадян «Чорнобилець» із його очільником Ігорем Майстрюком та колективу міської ради із секретарем міської ради Сергієм Якубою поклали квіти до пам’ятного знака і схилили голови у хвилині мовчання, ушановуючи пам'ять усіх ліквідаторів, котрі відійшли у вічність.

Не забуваймо, що лише завдяки самопожертві ліквідаторів, багато з яких заплатили власним життям і здоров’ям, вдалося локалізувати аварію та врятувати країну і світ від радіаційного забруднення.


Отримуючи великі дози опромінення, будівельники, інженери, шахтарі, енергетики, водії, військові, лікарі та усі інші, котрі йшли у зону відчуження тоді не тільки за наказом, а й за покликом серця, зупинили невидимого і підступного ворога – розбурхану радіацію. Вони працювали вахтовим методом: одні, отримавши максимально допустиму дозу опромінення, поверталися, а їм на зміну приїжджали інші. За неповними даними, які наводить Міненергетики, через Чорнобиль пройшли понад 600 тисяч осіб.


Довідково: у 2019 на Чорнобильській АЕС завершено встановлення нового саркофага над старим об’єктом «Укриття». Він розрахований на 100 років і покликаний забезпечувати захист навколишнього середовища від подальшого потрапляння в неї радіоактивних речовин, а також належні умови для безпечного демонтажу старого укриття і зруйнованого реактора і видалення радіоактивних матеріалів (джерело - сайт Міністерства енергетики України).

5 views0 comments