• Хотинські вісті

Волонтерка з Хотина в‘яже речі для передчасно народжених дітейВолонтерський рух «28 петель» об‘єднав небайдужих навколо доброї справи – допомоги передчасно народженим діткам. Координаторка цього руху у нашому краї хотинчанка Анна Ботушанська розповіла, що для цього потрібно небагато – трішки вовняних ниток, вільного часу і бажання.


Саме тепленькі шкарпетки, шапочки, кофтинки, виготовлені з чистої вовни, допомагають недоношеним немовлятам адаптуватися і пережити перші місяці свого існування. Адже своїм м‘яким поколюванням натуральні нитки стимулюють рухи малюка, які не дають йому глибоко заснути.Анна Ботушанська – координаторка у Чернівецькій області міжнародного волонтерського руху «28 петель». Він заснований у Казахстані 9 років тому, а в Україні розпочав свою роботу в 2015-му.


"Волонтери цього руху безкоштовно забезпечують вовняними речами реанімаційні відділення, в яких виходжують недоношених діток, котрих називають «поспішайками»", – розповіла вона.


Чому вовняні речі потрібні таким малюкам


– Вовняні речі – це не просто тепла підтримка, бо ще й стимулюють нервові закінчення у дитинки, немов змушують відчувати, що вона живе. Адже, коли передчасно народжений поринає у фазу глибокого сну, то «забуває», як дихати через недорозвинені легені, – пояснює Анна Ботушанська. – Я особисто зіштовхнулася з цим, адже у мене передчасно народилася донечка на 8 місяці вагітності, з низькою масою тіла.


Тоді почала шукати різну інформацію, як виходити недоношеного малюка. І випадково натрапила на статтю про клуб «28 петель», де жінки-волонтерки обв`язують передчасно народжених немовлят виробами з чистої вовни.


Мене зацікавив цей рух, а оскільки вміла в`язати – вирішила долучитися до нього. Перша моя посилка із власноруч створеними речами була відправлена на Одесу, і потім 70% моїх виробів поїхали саме туди.


Нині клуб «28 петель» налічує 3 тисячі волонтерів із 12 країн світу.

Символом клубу є іграшки-комфортери восьминіжки, які виготовляють із бавовни. Їхні щупальця, неначе спіральки, нагадують передчасно народженим діткам пуповину.


Це сприяє тому, щоб вони не смикали крапельниці, за які часто ловляться, вважаючи, що ще перебувають в утробі матері.


Куди і як передають готові вироби

– Феї клубу «28 петель» (саме так називаються ті, хто в`яже вовняні шкарпеточки, пінетки, шапочки, жилетки і пледики, а не рукодільниці) безкоштовно забезпечують в‘язаними речами перинатальні центри або неонатальні відділення при пологових будинках і лікарнях, – каже Анна Ботушанська.


Співпрацюють з лікарями та медперсоналом, комунікують з ними безпосередньо по телефону.


"Якщо закінчуються комплекти, а потреба є, то нам дзвонять, ми збираємо вироби і надсилаємо. Якщо потрібні набори у певній області, а готових у тій місцевості немає, то зв`язуємося з нашими феями з усієї країни і збираємо потрібну кількість. Усе будується на взаємодопомозі", – додає вона.


Волонтерка також ділиться, що 80% пряжі закуповують самостійно ті, хто в`яжуть, а відсоток небайдужих, які допомагають нитками або коштами – дуже маленький.

Попри те, що клуб – некомерційна організація, а волонтерська, забезпечують чітке звітування: про кількість коштів від благодійників, придбані нитки, обсяг вив`язаних і переданих речей.


Усю інформацію публікують на офіційній сторінці у Фейсбуці. Аби кожен міг побачити та перевірити, що гроші і сировину справді використовують за призначенням.– Дуже допомагають жінки пенсійного віку, які самі купують нитки чи, як часто буває, отримують їх від координаторів і допомагають «руками», тобто в`яжуть, – ділиться Анна Ботушанська. – Ми публікуємо оголошення у соцмережі. Наприклад, що є вільні пів кілограма пряжі, і запитуємо, хто має бажання взяти у роботу. Як правило, за лічені хвилини відгукуються добровольці, і їм пересилаємо за власні кошти.


До пандемії і карантину учасники клубу «28 петель» активно проводили майстеркласи, залучаючи нових людей. Для кращої комунікації між постійними учасниками, їх згуртування, проводили тематичні вечори з чаюванням.


Чернівецька область – неактивна у цій діяльності

Також координаторка розповіла, що насправді у нашій області досить мало волонтерів, які займаються в`язанням речей для передчасно народжених дітей.


Анна Ботушанська знає ще тільки кількох дівчат, які час від часу допомагають, проте не на постійній основі. Вона це пов`язує з тим, що перинатальний центр у Чернівцях лише нещодавно відкрили, а також люди і медики мало знають про цей волонтерський рух.


– Є невелика проблема – влітку волонтерська допомога часто «затихає», а потреба залишається, – каже волонтерка. – Адже такі дітки народжуються увесь рік. Малюків потрібно вигрівати і виходжувати як і взимку, так і влітку. А багато людей досить пасивні, або не знають про таку потребу.


Якщо є бажання – знайдеться можливість допомогти


– Якщо у когось є бажання допомогти, але ви не вмієте в`язати чи не розумієтеся у товщині нитки, то можна профінансувати покупку необхідного. Якщо ж навпаки фінансів не вистачає, але можете використовувати шпиці за призначенням, то зв`яжіться з координаторами клубу «28 петель», вони надішлють вам пряжу, – пояснює Анна Ботушанська.


– До речі, для деяких жінок-пенсіонерок, які не можуть купити нитки, але мають час і бажання допомогти, ця справа стає віддушиною. Бо відчувають себе потрібними, знайомляться між собою, спілкуються і отримують нове натхнення до життя. В`язання – це свого роду психологічна підзарядка, – додала Анна.


До слова, нині дуже «модно» займатися волонтерською діяльністю. Тому координаторка клубу «28 петель» Анна Ботушанська радо запрошує усіх небайдужих долучатися до хорошої і потрібної справи!


97 views0 comments