• Хотинські вісті

Вибрики погоди: сільчани стурбовані наслідками травневих заморозківПобило і городину, і виноград, і сливи й абрикоси у садах

Заморозки у ніч із 12 на 13 травня наробили великої біди на Хотинщині. «Городи стали чорні!», – бідкаються чимало сільчан.


– Різка зміна погоди і похолодання найбільше лиха наробили у Млинках. Прокинувшись вранці, господарі вийшли на свої земельні ділянки, щоб перевірити, якої шкоди завдав нічний мороз, і були вражені побаченим, – розповідає заступник сільського голови Клішковецької сільської ради Анатолій Сапогівський. – Капуста, кабачки, гарбузи, картопля, виноград, полуниця та усе, що посходило на городах, змерзло на «цурку».

На рівнинних полях студінь сягала позначки –2°С. А у низині було аж 5 градусів морозу. Тож ніжні зелені паростки вмить почорніли, зів’яли, скрутилися, наче від фітофтори.


Картопля, кажуть городники, відновиться. Для цього необхідно близько 2–3 тижнів, тож значна частина енергії, яка мала піти на плоди, буде потрачена на утворення нових стебел.


А от інші овочі доведеться пересівати, і на ранній врожай вже можна навіть не сподіватися, каже Анатолій Сапогівський.


Чималої шкоди завдав травневий мороз і садівникам. Найбільше постраждали сливові й абрикосові насадження.


За словами досвідченого садівника із Шилівців Анатолія Чорного, у низинах, де скупчувалося під час нічних заморозків холодне повітря, садівники взагалі не очікують врожаю, а на пагорбах і височинах певна надія на отримання частини плодів ще є.

Проте ступінь пошкодження залежить від декількох чинників: швидкості, з якою знижувалася температура повітря, як довго тривав мороз, у якій фенофазі перебували рослини тощо. Для подолання можливих негативних наслідків негоди, на думку фахівця, необхідно швидко проаналізувати стан насадження і встановити чинники впливу, щоб обрати відповідну технологію порятунку рослини від стресу. Для цього необхідно протягом 24–48 год., а краще одразу наступного дня (за підняття температури до +6…+8 градусів) застосовувати спеціальні препарати гібереліни.


– А от жителі Перебиківців, які чимало років спеціалізуються на вирощуванні помідорів, перцю, ніби відчуваючи, що слід чекати вибриків природи, висадили лише частину розсади – і в такий спосіб убереглися від великих збитків, – повідомив Перебиковецький сільський голова Віктор Дронь. – Проте, їм доведеться усе пересаджувати і відповідно врожай збиратимуть пізніше, що також суттєво вплине на реалізаційну ціну.

Отож, у багатьох селах Хотинщини сільчани стурбовані наслідками травневих заморозків. Адже усім і так нелегко, а тут нове лихо. І яким буде врожай, наразі спрогнозувати важко.

35 views0 comments